21 کاربرد جالب آب اکسیژنه که شگفت زده تان می نماید

به گزارش مجله 10 از 10، بسیاری از افراد هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) را به عنوان سوزاننده و حباب زا که والدینشان هنگامی که سنشان کمتر بود روی جای بریدگی هایشان می گذاشتند به یاد دارند. هیدروژن پراکسید به عنوان یک ماده سفید کننده، ضد باکتری و ضد عفونی کننده عمل می نماید. کارهای بسیار زیادی وجود دارند که می توانید با این محصول در منزل انجام دهید.

21 کاربرد جالب آب اکسیژنه که شگفت زده تان می نماید

از آنجایی که هیدروژن پراکسید تقریبا ایمن است می توانید از آن برای سفید کردن دندان ها، تمیز کردن گوش ها و مراقبت از پوست بهره ببرید. تمیز کردن خانه به تنهایی فقط با هیدروژن پراکسید امکان پذیر است به شرطی که چگونگی استفاده صحیح آن را بدانید. در ادامه در این مطلب برترین کاربردهای هیدروژن پراکسید را معرفی می کنیم.

1. ضد عفونی کردن سطوح آشپزخانه و سرویس بهداشتی

هیدروژن پراکسید ضد ویروس و ضد باکتری است. به همین علت بسیاری از محصولات تمیزنماینده منزل حاوی این ماده هستند. در صورتی که محصولات تمیزنماینده آشپزخانه تان در حال تمام شدن است به جای آن ها از هیدروژن پراکسید 3 درصد بهره ببرید. با وجود اینکه هیدروژن پراکسید یک ضدعفونی نماینده قوی است اما اثر کردن آن موقع می برد. قبل از دستمال کشیدن باید بگذارید محلول یک دقیقه روی سطح بماند. ترکیب سرکه، هیدروژن پروکساید و صابون ساده یک ترکیب تمیزنماینده عالی برای پنجره ها و آینه ها ایجاد می نماید.

2. پاک کردن لکه ها از روی لباس ها

پاک کردن لکه جوهر از روی لباس تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد. حداقل تا زمانی که هیدروژن پر اکسید ندارید این موضوع غیرممکن به نظر می رسد. لباس های رنگ روشن را می توانید پنبه ای را به هیدروژه پراکسید آغشته نموده و آن را روی قسمت لکه دار لباس بمالید. سپسلباس خود را به صورت معمولی بشویید.

در صورتی که این روش جواب گو نبود ممکن است پارچه لباستان به یک دستور قوی تری احتیاج داشته باشد. در این صورت محلولی تهیه کنید که نصف آن هیدروژن پراکسید و نصف آن آمونیاک باشد. آمونیاک، پراکسید را کاتالیز می نماید تا بهتر عمل کند. تنها از آمونیاک شفاف استفاده نموده و آن را روی ابریشم یا پنبه به کار نگیرید زیرا آمونیاک پروتئین های هر دو پارچه را می خورد.

3. تمیز کردن هوا

هوای تمیز می تواند کیفیت زندگی را بهبود دهد. به همین منظور می توانید هیدروژن پراکسید و یک دستگاه مرطوب نماینده را با هم ترکیب کنید تا میکروب های شناور در خانه را کاهش دهید. به این منظور باید هیدروژن پراکسید 3 درصد را بسیار رقیق کنید. یک واحد پراکسید را با هشت واحد آب ترکیب نموده و به دستگاه مرطوب نماینده اضافه کنید.

4. نو کردن ابزارهای زنگ زده

آخرین باری که ابزار باغبانی، بیل یا چکش خود را تمیز نموده اید چه زمانی بوده است؟ احتمالا هیچ وقت. هنگامی که ابزارهایتان شروع به زنگ زدن کردند زمان ساییدن آن ها است. به این منظور کافی است اندازه کمی هیدروژن پراکسید 3 درصد را روی قسمت زنگ زده ریخته و آن را با برش یا پشم فولادی بسابید.

قبل از انجام این کار ابتدا تست کنید زیرا ممکن است هیدروژن پراکسید ممکن است با آهن های فلزی واکنش نشان دهد اگرچه نباید روی استیل ضد زنگ، آلومینیوم یا برنز تاثیر بگذارد. قبل از انجام این کار حتما آنالیز کنید که ابزارتان از چه چیزی تهیه شده است.

5. از بین بردن بقایای سوختگی روی وسایل

پاک کردن بقایای سوختگی ممکن است سال ها طول بکشد. از آنجایی که بقایای سوخته کیک روی قابلمه ها و ماهیتابه ها تنها با ساییدن زیاد از بین نمی رود. به این منظور به ماده ای احتیاج دارید که حل شونده باشد و بقیای سوخته را پاک کند. از هیدروژن پراکسید برای از بین بردن لکه بدون احتیاج به ساییدن بهره ببرید.

اندازه زیادی هیدروژن پر اکسید 3 درصد را برای پوشاندن سطوح سوخته بهره ببرید. سپس در سطلی از جوش شیرین فرو ببرید. حال برای چند ساعت حدود شش ساعت آن را رها کنید. پس از آن باید لکه سوختگی از بین رفته باشد. قابلمه یا ماهیتابه خود را تا زمانی که نو به نظر برسد و همه لکه های سوختگی از بین بروند آب بکشید.

6. از بین بردن قارچ ناخن

قارچ ها می توانند ناخن ها را به رنگ زرد و ترک خورده تبدیل نمایند. هیدروژن پراکسید می تواند به صورت سریع و موثری این قارچ ها را از بین ببرد. در یک کاسه نصف آب داغ و یک قاشق چای خوری هیدروژن پراکسید بریزید. برای قدرت بیشتر یک قاشق چای خوری جوش شیرین اضافه کنید. ناخن های خود را ده دقیقه در این ترکیب قرار دهید. در صورتی که نمی خواهید پوستتان نرم تر گردد می توانید یک توپ پنبه ای را در ترکیب قرار داده و آن را روی ناخن هایتان فشار دهید. در صورت احتیاج لکه ها را با استفاده از یک مسواک تمیز و استفاده نشده پاک کنید.

7. دئودورانت طبیعی

هنگامی که باکتری عرق را تجزیه می نماید باعث ایجاد بوی بد بدن می گردد زیرا زیر بغل بیش از هر ناحیه دیگری عرق می نماید و منبع اصلی بوی بد عرق است. بعضی افراد از هیدروژن پراکسید 3 درصد برای کشتن میکروب ها استفاده می نماید اما هیدروژن پراکسید یک ضد تعریق نیست و نمی تواند عرق کردن را متوقف کند. اما می تواند به عنوان دئودورانت عمل کند. هر جا که زیاد عرق می کنید کمی هیدروژن پراکسید اسپری کنید. قطعا این دئودورانت مقرون به صرفه تر از سایر دئودورانت های موجود در بازار است که مواد مضر مانند آلومینیوم است.

8. یاری به رشد و تقویت گیاهان

هیدروژن پراکسید اکسیژن آزاد می نماید. به علت اینکه گیاهان از اکسیژن برای جذب مواد معذی از خاک استفاده می نمایند این اکسیژن اضافه را دوست دارند. این مساله باعث رشد گیاه قوی تر و سالم تر می گردد. به این منظور یک قاشق چای خوری هیدروژن پراکسید سه درصد را با یک فنجان آب ترکیب کنید. پس از اینکه این ترکیب را در بطری اسپری دار ریختید گیاهان خود را با آن مرطوب کنید. در صورتی که می خواهید کل یک باغ را پوشش دهید دز هیدروژن پراکسید را به 35 درصد افزایش دهید. علاوه بر این می توانید از هیدروژن پراکسید برای تصفیه بذر هم بهره ببرید زیرا بیماری های احتمالی مانند عفونت های ریشه را از بین می برد.

9. شستن میوه ها و سبزیجات

هنگام خرید میوه ها و سبزیجات شستن آن ها واجب است. زیرا نمی دانید که چه کسی آن ها را لمس نموده یا چه سمومی با آن ها در تماس بوده است. با استفاده از هیدروژن پراکسید می توانید به خوبی آن ها را تمیز کنید به این منظور سینک را از آب سرد پر نموده و یک چهارم فنجان هیدروژن پراکسید به آن اضافه کنید. میوه ها و سبزیجات خود را در این ترکیب بشویید سپس به صورت کامل آب بکشید. هیدروژن پراکسید به جز در موارد زیاد سمی نیست.

10. نرم کردن پاشنه های ترک خورده

چرا هزینه زیادی را صرف اسپای پا می کنید؟ در صورتی که پاشنه پایتان دچار ترک شده استهیدروژن پراکسید می تواند پوستتان را با تجزیه بافت آن نرم کند. دو فنجان هیدروژن پراکسید را در دو فنجان آب داغ رقیق کنید. پایتان را به مدت 30 دقیقه در آن قرار دهید پس از اینکه پایتان را خشک کردید، همه پوست های خشک را اسکراب کنید. سپس پایتان را با لوسیون نرم نموده و جوراب گرم بپوشید. در این صورت پایتان بسیار نرم خواهد شد.

11. برطرف زنگ زدگی های حتی عمیق

پیش از این گفتیم که ساییدن هیدروژن پراکسید 3 درصد با پشم فولادی به از بین بردن زنگ زدگی ابزار فلزی کهنه یاری می نماید. در صورتی که این روش کار نکرد، هیدروژن پراکسید 3 درصد را با بوراکس و مایع ظرفشویی را حتی برای تمیز کردن عمیق تر بهره ببرید. به این منظور یک چهارم فنجان هیدروژن پراکسید 3 درصد را با چند قطره مایع ظرفشویی و یک اسکوپ بوراکس ترکیب نموده و محلولی ایجاد کنید که سطح زنگ زده را تمیز می نماید. سپس سطح زنگ زده را با ترکیب به صورت کامل پوشانده و اجازه بدهید 10 تا 15 دقیقه بماند. سپس آن ها را بسابید.

12. پاک کردن برچسب ها یا چسب ها

کوشش برای از بین بردن برچسب یا چسب محصولی که خریده اید گاهی بسیار خسته نماینده می گردد. اغلب اوقات برچسب به تکه های ریزی تقسیم می گردد که از بین بردن آن ها بسیار سخت می گردد. علاوه بر این قسمت هایی از برچسب زیر ناخن تان می رود. یکی از راه های ساده تر برای از بین بردن برچسب ها استفاده از هیدروژن پراکسید است. به این منظور محصول را روی سطح صاف قرار دهید و روی برچسب آن هیدروژن پراکسید اسپری کنید. پس از ده دقیقه برچسب باید به سادگی با کمی کوشش کنده گردد.

13. تمیز کردن مسواک

آیا تا به حال به تعداد میکروب هایی که روی مسواکتان جمع می شوند فکر نموده اید؟ واقعیت این است که آن ها پاکتری های بسیاری را جذب می نمایند و افراد هیچگاه آن ها را تمیز نمی نمایند. هیدروژن پراکسید یک روش ایمن برای ضد عفونی کردن مسواک است. به این منظور هیدروژن پراکسید 3 درصد را در یک فنجان ریخته و سر مسواک خود را در آن قرار دهید. تا زمانی که محلول شروع به حباب سازی کند مسواک را رها کنید. سپس مسواک را قبل از استفاده به صورت کامل آب بکشید.

14. از بین بردن لکه های فرش

محصولات تجاری پاک نماینده فرش شامل سدیم پرکربنات هستند که پودری است که از هیدروژن پراکسید به دست می آید. به همین علت در نام پاک نماینده ها اغلب اکسی وجود دارد. چرا دست از هزینه کردن اضافه برنمی دارید و از خود هیدروژن پراکسید استفاده نمی کنید؟ قبل از شروع کار، پراکسید را رقیق کنید. یک واحد هیدروژن پراکسید 3 درصد را با پنج سهم آب ترکیب کنید. سپس آن را روی قسمت لکه دار اسپری نموده و چند دقیقه صبر کنید. حال لکه را بسابید. بهتر است ابتدا محلول را روی یک قسمت کوچک تست کنید.

15.سفید کردن دندان

هیدروژن پراکسید به صورت موثری دندان را سفید می نماید. برای سفید کردن دندان محلولی شامل نصف واحد آب و نصف واحد هیدروژن پراکسید تهیه نموده و آن را به مدت 30 ثانیه یا تا زمانی که می توانید تحمل کنید در دهان خود بچرخانید. در صورتی که محلول دهانتان را اذیت کرد آن را بیرون بریزید و آن را قورت ندهید. هر چقدر غلظت بیشتر باشد دندان هایتان تمیزتر می گردد. البته غلظت بالاتر هیدروژن پراکسید در دهان هم می تواند به بافت دندان ها آسیب بزند. در صورتی که از غلظت های بالا مانند 25 یا 35 درصد استفاده می کنید مدت زمانی که هیدروژن پراکسید در دهانتان است را کوتاه تر کنید.

16. قدرت بخشیدن به ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی کارها را آسان تر می نماید. در صورتی که ماشین ظرفشویی را تمیز نکنید به جامانده اضافی روی دیوارها باعث می گردد ظرف ها خیلی درخشندگی نداشته باشند. علاوه بر این هیدروژن پر اکسید به مایع ماشین ظرفشویی تان قدرت تمیزنمایندگی بیشتری هم می دهد. قبل از اینکه ماشین ظرفشویی را دوباره پر کنید، یک چهارم فنجان هیدروژن پراکسید سه درصد را به آن اضافه کنید. سپس درب ماشین را بسته و آن را روشن کنید. آب داغ آن را به اطراف می چرخاند و هیدروژن پراکسید تمام سطح را ضد عفونی می نماید. این تمام کاری است که باید انجام دهید.

17. روشن کردن رنگ موها با قیمت کمتر

هیدروژن پراکسید 6 تا 10 درصد اغلب رنگ موهای بلوند و روشن را تشکیل می دهد. برای صرفه جویی در خرج کردن می توانید از ماده شیمیایی مایع برای روشن کردن موهایتان به جای روتین طولانی بهره ببرید. به این منظور هیدروژن پراکسید را با جوش شیرین ترکیب کنید در این صورت یک ماده شیمیایی قلیلیی ایجاد می گردد که اسیدیته مو را کاهش می دهد. خمیر را در کل موهایتان پخش نموده و به مدت 15 تا 60 دقیقه صبر کنید. سپس موهایتان را با آب سرد آب بکشید. حتی اگر این ترکیب موهایتان را به صورت کامل بلوند ننموده باشد اما به صورت قابل توجهی روشن می نماید. مراقب کار کردن با هیدروژن پراکسید باشید زیرا به سادگی می تواند به چشم ها آسیب برساند و در صورتی که زیاد از آن بهره ببرید به پوست و مویتان آسیب می رساند.

18. برطرف گرفتگی فاضلاب

در صورتی که راه آب سینکتان گرفته است هیدروژن پراکسید می تواند به شما یاری کند. یک فنجان هیدروژن پراکسید را درون سوراخ ریخته و اجازه بدهید یک ساعت بماند. پس از گذشت یک ساعت چند فنجان آب داغ داخل سوراخ بریزید. برای گرفتن نتایج بهتر فرایند را هر دو هفته تکرار کنید تا دوباره راه سینک گرفته نگردد. داشتن یک بطری هیدروژن پراکسید زیر سینک همواره ایده خوبی است.

19. جلوگیری از کپک زدن دوش

هیچکس تمیز کردن دوش را دوست ندارد. به همین علت بهتر است دوش را تمیز نموده و همزمان از آن در برابر کپک های آینده محافظت کنید. به این منظور یک بطری اسپری را با هیدروژن پراکسید پر کنید. سپس آن را روی دیواره های دوش خود اسپری کنید و اجازه دهید ده دقیقه بماند. سپس کپک ها را بشویید. هیدروژن پراکسید به صورت موثری میکروارگانیسم هایی مانند مخمرها و باکتری ها را از بین می برد و بعلاوه باعث از بین رفتن سیستم های جوانه مخمرها می گردد بنابراین برای مدت زمان طولانی تری احتیاجی به تمیز کردن دوش نیست.

20. از بین بردن کپک بدون استفاده از مواد شیمیایی قوی

کپک می تواند در عرض 24 ساعت رشد کند. رها کردن آن بدون تمیز کردن می تواند منجر به بیماری های تنفسی گردد. کپک برای افرادی که دچار آلرژی های تنفسی هستند خطرناک است. با وجود اینکه کشتن سریع کپک ها مهم است اما بسیاری از افراد نمی خواهد مواد شیمیاییی را در همه قسمت ها اسپری نمایند. در ادامه روشی برای ریشه کن کردن کپک بدون استفاده از ان پاک نماینده های شیمیایی خطرناک آورده شده است. به این منظور هیدروژن پراکساید سه درصد را در یک بطری اسپری بریزید.

دیوارهای آغشته به کپک را از هیدروژن پر اکساید بپوشانید و اجازه بدهید ده دقیقه بماند. به مرور زمان این مایع ضد کپک ساختار کپک ها را تخریب می نماید. پس از ده دقیقه برای از بین بردن لکه ها فضا را بسابید. سپس برای از بین بردن به جای مانده های کپک فضا را آب بکشید.

21. تمیز کردن نگهدارنده یا محافظ دندان

تمیز نگه داشتن قالب پلاستیکی ای که هر شب باید در دهان خود فرو کنید سخت است اما می توانید با استفاده از هیدروژن پراکسید، جوش شیرین و آب آن را تمیز کنید. به این منظور محافظ پلاستیکی را در یک ظرف بزگ قرار داده و آن را در آب غوطه ور کنید. سپس یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید و کمی جوش شیرین به آن اضافه کنید. سپس اجازه بدهید به مدت ده دقیقه بماند. پس از آن محافظ را درآورده و آب بکشید. مطمئن شوید که قبل از قرار دادن آن در دهان محافظ را به صورت کامل آب کشیده اید.

منبع: HealthyGem

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2367

به "21 کاربرد جالب آب اکسیژنه که شگفت زده تان می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "21 کاربرد جالب آب اکسیژنه که شگفت زده تان می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید