راهنمای سفر به پاریس؛ پایتخت مد دنیا

به گزارش 10 از 10، پاریس، پایتخت مد جهان، یکی از محبوب ترین شهرهای جهان برای گردشگران است؛ شهر کافه های قدیمی، رستوران های ستاره دار و موزه های دیدنی.

راهنمای سفر به پاریس؛ پایتخت مد دنیا

شاعران، نویسندگان، نمایشنامه نویسان و روزنامه نگاران زیادی در خصوص پاریس و زیبایی های آن نوشته اند و علاقه خود را به این شهر نشان داده اند. عاشق پاریس نشدن، سخت است. فرهنگ و هنر، جذابیت و اغواگری و هر آنچه که فکر کنید در بالاترین سطح ممکن، در گوشه و کنار پاریس به چشم می خورد.

پاریس شهر بزرگی است. چندین قرن تاریخ پر فراز و نشیب دارد. سر زدن به گوشه و کنار شهر و لذت بردن از زیبایی های پاریس، یک عمر زمان احتیاج دارد. در این راهنمای سفر، با گوشه ای از جاذبه های پاریس، شهر عشاق، شهر مد و غذا، آشنا می شویم.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

پاریس در منطقه زمانی یوتی سی +2 واقع شده است و دو و نیم ساعت از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

فرانسوی

واحد پول

یورو = 4000 تومان

نوع برق شهری

برق شهری در پاریس 230 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع E است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می کنید:

کد کشور

+33

شماره های اضطراری

112

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی شارل دو گل

فـرودگاه اورلی (Orly sud)

وضعیت آب و هوا

پاریس دارای آب و هوایی اقیانوسی است و تحت تاثیر جبهه های هوای اقیانوس اطلس شمالی واقع شده است. متوسط دمای سالیانه پاریس 15 درجه سانتی گراد است. بارندگی در تمام طول سال در پاریس اتفاق می افتد. پاریس به خاطر باران های ناگهانی اش معروف است. متوسط میزان بارش سالانه در این شهر حدود 641 میلی متر است. بارش برف در این شهر به ندرت اتفاق می افتد و در بیشتر موارد میزان بارش برف به حدی است که بیش از 24 ساعت روی زمین باقی نمی ماند.

بهترین زمان برای سفر

از ماه ژوئن تا آگوست، آب و هوا در پاریس بسیار مطلوب است. روزهای بلند و دمای هوای مناسب، شرایطی عالی را برای گشت و گذرا در شهر فراهم می نماید. متاسفانه فصل تابستان، شلوغ ترین و در نتیجه گران ترین فصل برای سفر به پاریس است. برای اینکه هزینه سفرتان را کاهش دهید و در جاذبه های گردشگری کمتر در صف بایستید، بهتر است در فصل پاییز به پاریس سفر کنید.

هزینه های سفر

هزینه اقامت در هاستل

هاستل های پاریس، ارزان نیستند. طبیعتا هاستل هایی که به جاذبه های گردشگری اصلی شهر نزدیک تر باشند، قیمت بالاتری دارند. مثلا برای اقامت در چنین هاستل هایی برای یک خوابگاه 6 تخته شبی 30 یورو (120 هزار تومان) باید بپردازید. در مناطق دورتر مثل محله لاتین یا مون مارتر، می توانید هاستل های ارزان تر پیدا کنید مثلا هاستل های شبی 20 یورویی (80 هزار تومان) به ازای خوابگاه 6 تخته یا 17 یورویی (68 هزار تومان) در خوابگاه 10 تخته.

در فصل پرگردشگر تابستان و روزهای آخر هفته، قیمت ها بیشتر می شوند. اتاق های خصوصی دوتخته از شبی 80 یورو (320 هزار تومان) شروع می شوند. بیشتر هاستل ها، ملحفه رایگان و برخی از آنها صبحانه رایگان هم می دهند. این صبحانه معمولا شامل شیرینی، کرواسان یا انواع نان، همراه با مربا یا نوتلا و یک فنجان قهوه است.

اقامت در هتل های ارزان

هزینه اقامت در هتل های دو ستاره که در شعاع یک تا دو مایلی مرکز شهر قرار داشته باشند، از شبی 50 یورو (200 هزار تومان) شروع می شود. این هتل ها وای فای رایگان دارند. اتاق هایی که امکانات بیشتر مثل تهویه مطبوع و صبحانه رایگان دارند از شبی 60 یورو (240 هزار تومان) شروع می شوند.

در وب سایت Airbnb می توانید اتاق اشتراکی در یک آپارتمان با هزینه شبی 23 یورو (92 هزار تومان) کرایه کنید. البته ممکن است اتاق های ارزان تر تا 17 یورو (68 هزار تومان) هم پیدا کنید. یک آپارتمان کامل را می توانید با شبی 54 یورو (216 هزار تومان) کرایه کنید.

میانگین هزینه غذا

برای شام خوردن در یک رستوران خوب باید 25 تا 40 یورو (100 تا 160 هزار تومان) بپردازید که شامل نوشیدنی هم می شود. اگر می خواهید صرفه جویی کنید، از مناطق توریستی فاصله بگیرید چون در این مناطق، هزینه غذا 10 تا 30 درصد بیشتر از سایر مناطق است. خوشبختانه در پاریس با قیمت پایینی می توانید غذا را خودتان آماده کنید. انواع نان، پنیر، محصولات پروتئینی در بازارچه های متعدد و فروشگاه های شهر به فروش می رسد. یکی از کارهای مرسوم در پاریس هم بین اهالی شهر و هم گردشگران این است که مواد غذایی را خریداری می نمایند و برای یک پیک نیک در یکی از پارک های شهر برنامه ریزی می نمایند. تهیه غذا بین 9 تا 15 یورو (36 تا 60 هزار تومان) برایتان هزینه دارد. البته این مقدار به این بستگی دارد که چه موادی بخرید.

ساندویچ های نیمه آماده، کرپ ها و فست فود روش دیگری برای کاهش هزینه غذا است و بین 6 تا 10 یورو (24 تا 40 هزار تومان) هزینه دارد. اگر می خواهید در رستوران غذا بخورید، که مطمئنا دوست دارید چنین تجربه ای در پاریس داشته باشید، وعده ناهار را برای این کار انتخاب کنید.

اگر بخواهید خودتان آشپزی کنید، هزینه خرید مواد اولیه برای یک هفته در حدود 50 یورو (200 هزار تومان) می شود.

هزینه حمل و نقل عمومی

سیستم حمل و نقل عمومی در پاریس، یکی از کامل ترین و کارآمدترین سیستم های حمل و نقل است. تقریبا هر محله ای که بخواهید بروید، ایستگاه مترو دارد. بلیط تک سفره مترو و اتوبوس 1/90 یورو (7 هزار و 600 تومان) است و اگر آن را در اتوبوس بخرید 2 یورو (8 هزار تومان) است. کارت های ده سفره حدود 14/5 یورو (58 هزار تومان) هزینه دارند. برای استفاده از همه وسایل حمل و نقل عمومی شامل اتوبوس، مترو، تراموا و قطارهای برون شهری موسوم به RER می توانید با پرداخت 11/65 یورو (56 هزار تومان)، کارت بلیط های یک روزه بخرید. دارندگان کارت های یک روزه که پاریس ویزیت (ParisVisite) نام دارند، برای ورودی بسیاری از جاذبه ها و دیدنی های پاریس، تخفیف دارند.

تاکسی در پاریس گران است و سفر با تاکسی حداقل 6/5 یورو (26 هزار تومان) هزینه دارد. با وجود مترو و کار کردن وسایل حمل و نقل عمومی تا دیروقت، به ندرت احتیاج به تاکسی پیدا می کنید. استفاده از اپلیکیشن اوبر از تاکسی ارزان تر تمام می شود.

میانگین هزینه روزانه پیشنهادی: بین 50 تا 70 یورو (200 تا 280 هزار تومان)

البته این هزینه پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر در رستوران غذا بخورید و بیشتر وعده های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید. با به کار بستن نکات زیر، می توانید هزینه سفرتان را تا جایی که ممکن است کاهش دهید.

صرفه جویی در هزینه ها

استفاده از تخفیف موزه لوور

موزه لوور از ساعت 6 بعدازظهر به بعد در روزهای آدینه و اولین یکشنبه های اکتبر تا مارس و برای افراد زیر 26 سال، رایگان است.

استفاده از کارت های چند سفره یا یک روزه برای مترو

استفاده از این کارت ها باعث می شود که هزینه های سفرتان تا حد زیادی کاهش پیدا کند. با این کارت ها می توانید از مترو برای رفتن به همه جای شهر بهره ببرید. علاوه بر این، با کارت ParisVisite در ورودی بسیاری از جاذبه ها، تخفیف بگیرید.

برنامه ریزی برای پیک نیک

پاریس، پارک ها و باغ های عمومی زیادی دارد. از این فرصت عالی بهره ببرید و برای یک پیک نیک عالی در یکی از پارک های پاریس برنامه ریزی کنید. غذا خوردن در پاریس بسیار ارزان است گر خودتان مواد غذایی را بخرید. کمی نان، پنیر و محصولات پروتئینی مثل ژامبون بخرید و از پیک نیک خود لذت ببرید. هزینه خورد و خوراک شما بسیار کاهس پیدا می نماید و مطمئنا خاطره خوبی برایتان رقم می زند.

استفاده از کارت تخفیف موزه ها

این کارت های پیش پرداخت، امکان دسترسی به 70 موزه و بنای دیدنی در سراسر پاریس را با تخفیف ویژه فراهم می نمایند. کارت دو روزه 42 یورو و شش روزه 69 یورو است. اگر به موزه ها علاقه دارید و قصد دارید به بسیاری از آنها سر بزنید و البته در صف خرید بلیط نمانید، حتما از این کارت ها بهره ببرید.

استفاده از Paris Pass

این کارت هم برای کسانی مناسب است که می خواهند در مدت کوتاهی به بسیاری از جاذبه های گردشگری سر بزنند. کارت های دو روزه را 117 یورو، کارت چهار روزه 173 یورو و کارت شش روزه را 210 یورو می توانید بخرید. این کارت ها شامل تعداد زیادی از جاذبه ها است، این امکان را فراهم می نماید که با دوری از صف خرید بلی، در وقت خود صرفه جویی کنید.

بازدید رایگان از موزه ها

بازدید از همه موزه های ملی، در اولین یکشنبه هر ماه، رایگان است. اگر در چنین روزی به پاریس سفر نموده اید، از این فرصت بهره ببرید. البته در نظر داشته باشید که صف ها طولانی تر و جمعیت زیادی در موزه ها خواهید دید.

خوردن ناهار در رستوران

غذا خوردن در رستوران ها پاریس، ارزان نیست. اما اگر می خواهید این تجربه را در سفر به پاریس داشته باشدی، برای وعده ناهار به رستوران بروید و از تخفیف های ویژه رستوران ها بهره ببرید. غذایی که می خورید همان غذایی است که شب ارائه می شود اما قیمتش کمتر است.

استفاده از کوچ سرفینگ

در این شهر، میزبانان زیادی پیدا می شوند که مایل اند از مهمانان خود به رایگان پذیرایی نمایند. با استفاده از این روش، جایی برای اقامت پیدا می کنید، با یکی از اهالی شهر دوست می شوید و یک راهنمای خصوصی دارید که شما را برای گشت و گذار در شهر، همراهی یا هدایت می نماید.

استفاده از خدمات اشتراک اتومبیل

استفاده از سرویس اوبر، روشی ارزان برای حمل و نقل در شهر است که از تاکسی ارزان تر تمام می شود. سرویس دیگری به نام Uber Pool وجود دارد که با یاری آن می توانید اتومبیل را به صورت اشتراکی کرایه کنید.

جاذبه های گردشگری

پاریس، شهری که در کرانه رود سن نهاده شده، جاذبه های زیادی برای شگفت زده کردن گردشگران دارد. فضای دوست داشتنی شهر پر از دیدنی هایی است که در سراسر جهان مشهور اند و وصف آنها را در رمان های نویسندگان بزرگ جهان دیده اید؛ برج ایفل، کلیسای نوتر دام و خیابان مشهور شانزالیزه.

جذابیت پاریس را باید در چیزهای کوچک دید، در سنگ فرش خیابان ها، درختان حاشیه کوچه ها، کافه ها و شیرینی های لذیذشان و گالری های هنری فوق العاده. پاریس، مثل یک موزه روباز بزرگ است که هر گوشه ای از آن یک اثر هنری و یک جاذبه فوق العاده معماری، توجه تان را جلب می نماید.

از بوتیک های مجلل گرفته تا رستوران های مدرن، پاریس از هر چیزی بهترینش را دارد به خصوص در زمینه مد و غذا.

پاریس، شهر فرهنگ و هنر و تاریخ است. جاذبه های فرهنگی، بهترین آثار معماری تاریخی، باغ های فرانسوی و بهترین موزه ها تنها گوشه ای از دیدنی های این شهر بزرگ و زیبا است. در ادامه با چند نمونه از بهترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری پاریس آشنا می شویم.

برج ایفل

برج ایفل شاید مشهورترین جاذبه گردشگری در سراسر جهان باشد. این سازه وقتی اولین بار رونمایی شد، به هیچ عنوان مورد توجه قرار نگرفت. این برج توسط الکساندر گوستاو ایفل و برای نمایشگاه پاریس سال 1889 طراحی شد که به مناسبت صد سالگی انقلاب فرانسه بود.

این برج از 15 هزار قطعه فولادی تشکیل شده است که 2/5 میلیون میخ آنها را کنار هم نگه داشته است. این سازه مبتکرانه، امروزه به عنوان یکی از معروف ترین شاهکارهای معماری محسوب می شود و یکی از مهم ترین جاذبه های شهر پاریس است. برج ایفل، 307 متر طول دارد و تا زمانی که ساختمان امپایر استیت ساخته شود، بلندترین ساختمان جهان بود. گردشگران برای اینکه به اولین طبقه برج برسند می توانند از آسانسور استفاده نمایند. این طبقه در ارتفاع 57 متری واقع شده است و 360 پله دارد. 344 پله دیگر تا طبقه دوم فاصله است که در ارتفاع 115 متری واقع شده است.

بر فراز این برج، منظره شهر پاریس، بسیار دیدنی و شگفت انگیز است. اگر می خواهید یک غذای فوق العاده در برج ایقل نوش جان کنید، به رستوران ژول ورن در طبقه دوم سر بزنید. این رستوران، ستاره ی میشلن دارد و پنجره های بزرگ آن، چشم انداز زیبایی از پاریس را نمایش می دهد.

موزه لوور

یک کاخ باشکوه که زمانی خانه پادشاه فرانسه بوده، امروز میزبان یکی از مشهورترین موزه های جهان و برترین آثار هنری و تاریخی است. گردشگران به وسیله حیاطی وارد موزه می شوند که هرم شیشه ای در آن واقع شده است. این هرم را Ieoh Ming Pei در سال 1917، طراحی نموده است. در این موزه میزبان بیش از 30 هزار اثر هنری، از دوران باستان تا هنر قرون وسطایی و نقاشی های اروپایی از قرن پانزدهم تا نوزدهم میلادی است. سر زدن به همه بخش های موزه در یک بازدید امکان پذیر نیست. گردشگران می توانند با توجه به علاقه خود یکی از گالری ها را انتخاب نمایند یا در تورهای بازدید از برترین های موزه شرکت نمایند. از مشهورترین گالری های این موزه می توان به مجسمه سازی کلاسیک، هنر رنسانس استرالیایی و آثار نقاشان فرانسوی قرن هفدهم اشاره نمود.

مشهورترین اثر هنری که در این موزه نگهداری می شود، تابلوی مونا لیزا یا لبخند ژوکوند است که لئوناردو داوینچی آن را در سال های 1503 تا 1505 کشیده است. دیگر شاهکار موجود در موزه، تندیس ونوس میلو است. لوح حمورابی، گاو بالدار آشوری، لوح پیروزی نارام سین، نقش برجسته های آشوری، ظروف گلی آشوری، بخش های قابل توجهی از تخت جمشید و بز بالدار طلایی (هخامنشی) از آثار ارزشمند این موزه است.

یک طرف موزه لوور با باغ تویلری (Jardin des Tuileries) احاطه شده است که یکی از بزرگترین و دیدنی ترین پارک های پاریس است. معمار منظر مشهور فرانسوی آندره لو نوتر (André Le Nôtre) که پارک کاخ ورسای را هم طراحی نموده است، این باغ را به سبک کلاسیک فرانسوی طراحی نموده است. درختان زیبا، استخرهای تزیینی و نیمکت های پارک به زیبایی تمام در کنار هم نهاده شده اند و فضای زیبا و آرامی ایجاد نموده اند. یک کافه رستوران عالی با جایگاه هایی در فضای باز در این پارک وجود دارد.

کلیسای نوتر دام

کلیسای نوتر دام، یکی از شاهکارهای معماری گوتیک، در قلب پاریس در جزیره ای کوچک در رود سن نهاده شده است. این کلیسا در نزدیکی محله لاتین واقع شده است. جزیره ایل دو لا سیته (Ile de la Cité) که در رود سن واقع شده است، مرکز تاریخی و جغرافیایی پاریس است.

در این منطقه دیدنی پاریس، از قرن ششم تا چهاردهم، پادشاهان فرانسه اقامت داشتند. کلیسای جامع نوتر دام، در سال 1163 توسط لویی نهم یا سن لویی، پایه گذاری شد. ساخت این کلیسا بیش از 150 سال طول کشید. کلیسا در شروع به سبک گوتیک اولیه ساخته می شد ولی بعدها قسمت های مختلفی به آن افزوده شد که نشان دهنده انتقال سبک به های گوتیک است.

گردشگران اولین بار که کلیسا را می بینند، محو عظمت و شکوه نمای ورودی آن می شوند. تندیس ها، دهانه اَژدَرها و اجزای کوچک و بزرگ ورودی کلیسا، توجه هر بیننده ای را جلب می نماید. در تالار پادشاهان می توانید 21 تندیسی را ببینید که در جریان انقلاب فرانسه، آسیب دیده اند و سرهای خود را از دست داده اند. سرهای این تندیس ها در موزه کلونی (Cluny)، نگهداری می شود.

پس از تحسین کردن ورودی زیبا و شگفت آور کلیسا، وارد فضای اصلی و طاقدار کلیسا می شوید که بزرگی و شکوه آن، مثال زدنی است. فضایی که با شمع دانهای زیبا روشن و تزیین می شود. پنجره های بزرگ با شیشه های رنگی، بخش دیگری از جذابیت این کلیسا است.

شنبه ها و یکشنبه ها ساعت 9 و 15 دقیقه شب، یک نمایش خیره نماینده صوتی و تصویری اجرا می شود که مورد توجه گردشگران واقع شده است. یک پرده صد مترمربعی برای این نمایش در نظر گرفته شده است و ورودی آن رایگان است.

خیابان شانزلیزه (Champs-Élysées)

یکی از نمادین ترین خیابان های پاریس شانزالیزه است که تا سال 1616 دشتی بود که در آن بازارهایی قرار داشت. در آن تاریخ ملکه ماری مدیچی تصمیم گرفت محور باغ های باغ تویلری را با خیابانی درختکاری شده گسترش دهد. این خیابان به دو بخش تقسیم می شود؛ بخش پایینی آن با کاخ کونکورد به همراه یک پارک بزرگ، باغ شانزلیزه و موزه هنرهای زیبای پتی پله (Petit Palais) احاطه شده است. بخش بالایی خیابان تا طاق پیروزی ادامه می یابد و در اطراف آن فروشگاه های لوکس، هتل، رستوران، کافه، سینما و تئاتر نهاده شده است. این خیابان پررفت وآمد، مورد توجه گردشگران است و بسیاری از اهالی شهر برای دور هم جمع شدن این خیابان را انتخاب می نمایند.

شهرت این خیابان به خاطر بناهای عالی و فروشگاه ها و بوتیک های فوق العاده است. به عنوان مثال، مزون لادوره (Maison Ladurée) یک قنادی قدیمی است که به خاطر چایخانه قرن هجدهمی و باشکوهش شهرت دارد. این قنادی، شیرینی های فوق العاده ای دارد و ماکارون های آن بسیار مشهور است.

بوتیک های بهترین برندهای جهان در این خیابان واقع شده است مثلا کارتیه، لویی ویتون و Tiffany & Co. اگر می خواهید یک شام عالی در رستوران های لوکس نوش جان کنید، در این خیابان دو رستوران بسیار مشهور وجود دارد که دو ستاره میشلن دارند یکی رستوران لو فوکه (Le Fouquet) و دیگری رستوران LAtelier de Joël Robuchon.

با وجود اینکه این خیابان، یک خیابان لوکس و گران قیمت است، در آن فروشگاه ها و رستوران هایی برای گردشگران و دانشجویانی که محدودیت بودجه دارند، وجود دارد. مثلا نمایندگی H&M، استارباکس و مک دونالد.

موزه اورسی (Musee dOrsay)

این موزه مشهور، مجموعه ای از هنر امپرسیونیست و یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری پاریس است. بنای موزه، یک ایستگاه قطار بسیار بزرگ بوده است. در این موزه، بهترین آثار سبک امپرسیونیسم به نمایش درآمده است؛ از هنرمندانی مثل دگا و مونه تا هنرمندان پست امپرسیونیست مثل ون گوگ. از مشهورترین آثار موجود در این موزه می توان موارد زیر را نام برد:

ناهار در چمنزار اثر ادوار مونه، زایش ونوس اثر ویلیام-آدولف بوگرو، پایکوبی در مولن دلا گالت اثر پیر آگوست رنوار، شب پرستاره اثر ونسان ونگوگ، ورق بازان اثر پل سزان و سیب ها و پرتقال ها اثر پل سزان.

اگر از علاقه مندان به هنر و نقاشی هستید در این موزه به خوبی با سیر تحول سبک امپرسیونیسم آشنا می شوید. علاوه براین، موزه اورسی، نمایشگاه هایی از آثار و اشیای تزیینی و عکس هم دارد. یک رستوران و دو کافه در این مجموعه فرهنگی و هنری وجود دارد که بدون شک ارزش سر زدن دارند.

خانه اپرای کاخ گارنیه (Palais Garnier) و کتابخانه و موزه اپرا

خانه اپرای کاخ گارنیه، یک تئاتر به سبک نئوباروک است که برای برگزاری اپرا، باله و تئاتر طراحی شده است. این ساختمان توسط شارل گارنیه بین سال های 1862 تا 1875 ساخته شده است. نمای ساختمان، ستون های کلاسیک وهشت مجسمه دارد که هر کدام تمثیلی از شعر، موسیقی، چکامه، داستان سرایی، آواز، درام و پایکوبی است. مساحت کاخ گارنیه 11 هزار مترمربع است و برای 2200 نفر جا دارد. بیشتر فضای بنا به تالار اختصاص یافته که دارای ورودی مرمرین زیبا با پلکان است. تالار با رنگ های قرمز و طلایی و با نقاشی های دیواری و سقفی زیبایی تزیین شده است.

برای اینکه در خصوص تاریخچه اپرا در پاریس بیشتر بدانید می توانید به موزه و کتابخانه اپرا سر بزنید که درون ساختمان نهاده شده است. در این کتابخانه، آرشیوی سیصد ساله نگهداری می شود. همچنین نمایشگاه هایی به هنر اپرا اختصاص داده شده است. مجموعه دائمی موزه شامل نقاشی هایی از لباس ها و صحنه ها، مدل های کوچک و نقاشی هایی از خود بنای خانه اپرا است. در تمام طول سال، در این موزه نمایشگاه های موقتی با موضوعات مختلف برپا می شود که مورد توجه علاقه مندان به باله، اپرا و تئاتر واقع شده است.

یکی از تجربیات نابی که در سفر به پاریس معمولا گردشگران از آن استقبال می نمایند، تماشای باله یا اپرا است. علاوه بر این، این خانه اپرا دارای یک کتاب فروشی و یک رستوران مجلل است که در آن غذای کلاسیک فرانسوی سرو می شود.

میدان کونکورد (Concorde)

این میدان بین سال های 1755 تا 1775 توسط معمار لویی پانزدهم ساخته شده است. این میدان هشت ضلعی باشکوه، قلب تپنده پاریس قرن هجدهم است. وسعت این میدان و زیبایی آن بسیار جالب توجه است و آن را به زیباترین میدان پاریس تبدیل نموده است.

علاوه بر اینها، این میدان میزبان تعدادی از حوادث تاریخی کلیدی پاریس بوده است از جمله اعدام لویی شانزدهم.

در گذشته این میدان به نام لویی پانزدهم نامیده می شد. در طول انقلاب اول فرانسه و در دوره معروف به ترور دستگاه مشهور گیوتین در این میدان نصب شده بود. سر بسیاری از رجال آن دوره فرانسه نظیر آنتوان لاوازیه کاشف اکسیژن، لویی شانزدهم و ماری آنتوانت در این میدان به زیر گیوتین رفت.

این میدان یک تقاطع شلوغ و پررفت و آمد است و ترافیک سنگینی دارد. ماشین ها با سرعت زیادی حرکت می نمایند و رانندگان فرانسوی معمولا توجهی به افراد پیاده ندارند بنابراین حسابی مراقب باشید و با احتیاط از خیابان ها عبور کنید. برای اینکه خود را به این میدان برسانید، از موزه لوور مسیری را در پارک تویلری یا خیابان ریوولی (Rivoli) پیاده روی کنید. همچنین می توانید حاشیه رود سن را دنبال کنید. با استفاده از مترو هم می توانید خود را به میدان برسانید در این صورت باید در ایستگاه کونکورد پیاده شوید.

طاق پیروزی

این بنای دیدنی و نمادین پاریس به افتخار سربازان فرانسوی ساخته شده است در طول تاریخ و به ویژه در دوران حکومت ناپلئون جان خود را در راه فرانسه فدا نموده اند. ناپلئون در سال 1806 دستور داد تا این بنا ساخته شود اما آن قدر زنده نماند که بتواند بنای تکمیل شده را در سال 1836 ببیند.

این بنا را فردی به نام JF Chalgrin طراحی نموده است و دارای تندیس هایی بزرگتر از اندازه واقعی است و نمادی از پیروزی ها و بازگشت پیروزمندانه ارتش فرانسه است. در دیوارهای داخلی و بر فراز این طاق نصرت نام فرماندهان نیروهای فرانسوی در این جنگ ها نقش بسته است. در زیر این بنا نیز مقبره یکی از سربازان گمنام جنگ جهانی اول واقع شده است. در پایین و در ضلع شرقی این بنا (به سمت شانزه لیزه) آتشی به یاد سرباز گمنام همیشه شعله ور است که هر بعدازظهر طی مراسمی خاص با گاز طبیعی آتش آن را تجدید می نمایند. از سکوی بازدید، چشم انداز پانورامایی از 12 خیابان که از میدان اتوال (Etoile) منشعب می شوند، دیده می شود از جمله مسیری که از شانزالیزه به سمت میدان کونکورد و موزه لوور ادامه دارد.

سن شپل (Sainte-Chapelle)

در کاخ عدل یا پله دو ژوستیس (Palais de Justice) در جزیره ایل دو لا سیته، این کلیسا نهاده شده که به عنوان یکی از گوهرهای کمیاب معماری قرون وسطی در نظر گرفته می شود. این شاهکار معماری های گوتیک، بین سال های 1241 تا 1248 برای لویی نهم ساخته شده است. این بنا به خاطر پنجره هایی با شیشه های رنگی اش مشهور است که فضایی معنوی و زیبا درون بنا ایجاد نموده است. این شاپل به ندرت برای مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر میزبان کنسرت های گوناگون است. گوش سپردن به موسیقی کلاسیک در این فضای باشکوه، تجربه ای متفاوت است که بد نیست در صورت امکان، آن را امتحان کنید و لذت ببرید.

باغ لوکزامبورگ

باغ لوکزامبورگ بعد از پارک تویلری، مشهورترین پارک شهر پاریس است. این باغ اولین بار در قرن هفدهم میلادی وقتی کاخ لوکزامبورگ ساخته شد، شکل گرفت. اما شکل ظاهری فعلی این باغ را J.F. Chalgrin در قرن نوزدهم طراحی نموده است. در مزکز پارک یک استخر هشت ضلعی واقع شده است که دارای فواره و مجسمه های دیدنی است. این بخش از پارک به سبک کلاسیک فرانسوی طراحی شده است.

این پارک یکی از مقصدهای محبوب اهالی پاریس برای استراحت و پیک نیک است؛ به خصوص برای دانشجویان محله لاتین. یکی دیگر از دیدنی های کلیدی پارک، فواره زیبای Fontaine de Médicis که زیر درخت ها در مقابل وجه شرقی کاخ، پنهان شده است.

بچه ها از بازی با قایق های کوچک در حوض پارک لذت می برند و یک نمایش قدیمی خیمه شب بازی را تماشا می نمایند. در جنوب غربی پارک و در نزدیکی زمین تنیس، تئاتر لوکزامبورگ واقع شده است که در آن نمایش های جذاب عروسکی اجرا می شود.

کلیاس سکره کور (Sacré-Coeur) و محله مون مارتر (Montmartre)

کلیسای سکره کور در بلندترین نقطه شهر نهاده شده و جذابیتی خاص برای گردشگران دارد. نمای مرمرین آن ترکیبی از سبک های بیزانس و رومانسک را به نمایش می گذارد و از دور، شبیه به یک کیک ازدواج به نظر می رسد.

فضای داخلی این کلیسا به زیبایی تمام تزیین شده و حالتی روحانی به آن داده است. تعداد زیادی شمع برای روشنایی این کلیسا استفاده می شود که تضادی زیبا با بخش های تاریک کلیسا دارد. گردشگران می توانند بخشی از زمان خود را در تراس زیبای کلیسا بگذرانند و تصاویر زیبایی از شهر را از بالا تماشا نمایند. اگر می خواهید چشم اندازهای زیباتری ببینید، بهتر است از برج کلیسا بالا بروید.

گردشگاهی که به کلیسا منتهی می شود، مکانی محبوب برای اهالی شهر و گردشگران است که به گشت و گذار در آن مشغول می شوند و نوازندگان خیابانی، به نواختن و آوازخواندن می پردازند. اگر برای سر زدن به این کلیسا برنامه ریزی کردید، بد نیست که به محله مون مارتر هم سر بزنید.

منطقه مونمارتر در گذشته یک روستای قرون وسطایی بوده که هنوز هم جذابیت خود را حفظ نموده است. این منطقه مورد توجه هنرمندان زیادی از جمله ادگار دگا قرار داشت. هنوز هم میدان های زیبا و خیابن های سنگ فرش این محله، محبوب اهالی و گردشگران شهر است. چندین موزه در این محدوده وجود دارد که می توانید از آنها دیدن کنید.

پانتئون (Panthéon)

این بنا که در اغاز به عنوان کلیسا ساخته شده، یکی از بناهای یادبود ملی فرانسه و محل دفن بسیاری از مردان بزرگ این کشور است. در سال 1756، لویی پانزدهم به معماری به نام Jacques-Germain Soufflot ماموریت داد تا کلیسای جدیدی در محل بقایای یک صومعه قدیمی بلسازد. ساخت کلیسا در سال 1790 به سرانجام رسید. معمار این بنا سبک نئوکلاسیک را برای ساخت کلیسا انتخاب کرد و از سبک روکوکو فاصله گرفت. این بنا در دوران خود اولین بنای پاریس بود که سادگی معماری کلاسیک را حفظ نموده بود. بناهای زیادی با الهام از سبک معماری این کلیسا ساخته شده است. از افراد مشهوری که اینجا به خاک سپرده شده اند می توان به ژان ژاک روسو، ولتر و نویسندگانی چون ویکتور هوگو و امیل زولا اشاره نمود.

میدان ووژ (Place de Vosges)

این میدان در محله زیبای Marais واقع شده است و قدیمی ترین میدان عمومی پاریس است. این میدان مجلل به عنوانت مدلی برای ساخت بسیاری از میدان های دیگر از جمله میدان کونکورد مورد استفاده نهاده شده است. میدان ووژ بین سال های 1605 تا 1612 ساخته شده در شروع میدان پادشاهی نامیده می شد. از ویژگی های این میدان می توان به معماری رنسانس و خانه های یک شکل حوالی میدان اشاره نمود.

این میدان در قرن هفدهم محل برگزاری رویدادها و مناسبت های مختلف بوده است و به دلیل قرار دریافت در محله تاریخی Marais، حال و هوای قرون وسطایی دارد و کاخ های رنسانس در گوشه و کنار آن دیده می شود. یکی از دیدنی های این منطقه، موزه پیکاسو است که در ساختمانی قدیمی متعلق به قرن هفدهم برپا شده است.

اگر می خواهید تجربه ای لوکس در این منطقه داشته باشید، چایخانه ماریاژ فرر (Mariage Frères) را امتحان کنید. در این چایخانه می توانید بهترین چای ها و دمنوش های معطر را نوش جان کنید و از فروشگاه، بهترین چای های پاریس را بخرید. جالب است بدانید که یک فلافل فروشی معروف هم در این محله وجود دارد. در LAs du Falafel می توانید در قلب پاریس فلافل بخورید البته منتظر صف های طولانی باشید. ضمناً این محله جزو معدود محله های پاریس است که روزهای یکشنبه، بیشتر بوتیک ها و مغازه های آن باز است.

میدان واندوم (Vendome)

این میدان در شروع میدان لویی بزرگ نامیده می شد. نمای خانه های اطراف میدان بین سال های 1686 تا 1701 ساخته شده است. این بناها در ابتدا قرار بود به عنوان مراکز اداری، هتل و کتابخانه مورد استفاده قرار بگیرند اما به دلیل مسائل مالی، پادشاه مجبور شد آنها را به ثروتمندان و اشراف بفروشد. مالکان جدید ساختمان ها، عمارت هایی زیبا با باغچه ها و باغ های دیدنی ساختند. جذابیت این میدان به این خاطر است که طراحی اصلی خود را حفظ نموده است. به دنبال کوشش های دهه 90، این مجموعه تاریخی به زیبایی تمام مرمت شده و شکوه سابق خود را بازیافته است.

این میدان به خاطر فروشگاه های لوکس زیورآلات از برندهای مشهوری چون کارتیه و شنل، مشهور است. یکی دیگر از بناهای لوکس این مجموعه، هتل Ritz است که در گذشته محل رفت و آمد افراد سرشناسی چون ارنست همینگوی و اسکات فیتزجرالد بوده است. در مرکز میدان، یک ستون برنزی 44 متری به نام ستون گراند آرمه (Grande Armée) به یاد ارتش فرانسه واقع شده است.

مرکز فرهنگی و هنری پمپیدو (Centre Pompidou)

بین دو منطقه Halles و Marais در پاریس، یک مرکز هنری و فرهنگی به نام مرکز پمپیدو وجود دارد که برخلاف ساختمان های قدیمی محله ای که در آن واقع شده، معماری حیرت آور مدرنی دارد. جزییات معماری پله ها و آسانسورهای بنا، از بیرون قابل مشاهده است. مهم ترین جاذبه این مرکز فرهنگی، موزه ملی هنر مدرن است که در آن مجموعه ای از بهترین آثار هنرمندان معاصر به نمایش درآمده است. مجموعه مجسمه سازی این موزه، بسیار دیدنی و جالب توجه است.

در این موزه می توانید آثاری از سبک های مدرن از جمله، دریافت گری، سوررئالیسم، دادائیسم، نیو رئالیسم و هنر پاپ یا همگانی را ببینید.

لزنولید (Les Invalides)

هتل لزنولید در ابتدا به عنوان آسایشگاهی برای سربازان معلول ساخته شد. تا قبل از دوران لویی چهاردهم، سربازان معلول خدمات پزشکی را در بیمارستان ها و صومعه ها به سختی دریافت می کردند. تا اینکه لویی چهاردهم دستور داد این هتل برای حمایت از سربازان معلولی که در راه وطن فداکاری نموده بودند، ساخته شود.

ساختمان این هتل بین سال های 1671 تا 1676 تحت نظر معماری به نام Libéral Bruant ساخته شد. در مرکز این بنا، کلیسایی ساخته شده که محل دفن ناپلئون بناپارت است. این مجموعه، یک موزه نظامی هم دارد که در سال 1794، پایه گذاری شده است. در این موزه، مجموعه عظیمی از تجهیزات، لباس، اسلحه، اسناد نظامی به نمایش درآمده است. یادبودهایی از ناپلئون و ژنرال های فرانسوی در این موزه نگهداری می شود.

پله روایال (Palais-Royal) کاخ پادشاهی

این بنای باشکوه در مقابل موزه لوور واقع شده است و یکی دیگر از بهترین نمونه های معماری پادشاهی در فرانسه است. این کاخ در شروع به عنوان یک کاخ کاردینال در دوران حکومت لویی سیزدهم ساخته شد و بعدها به کاخ پادشاهی تبدیل شد. این کاخ برای مدت چهار قرن، محل استقرار قدرت بود. معماری تحسین برانگیز کلاسیک فرانسوی و حیاط مرکزی زیبای بنا، از جذابیت های این مجموعه تاریخی است. در این محوطه، ستون های زیبا با ارتفاعات مختلف نهاده شده است که طراحی مدرن و جذابی دارند.

میدان بستی (Bastille)

میدان بستی یا باستیل را به زندان مشهورش می شناسیم که زمانی در این مکان قرار داشت. بعد از فتح زندان در 14 جولای سال 1789، زندان کاملا ویران شد. در مرکز میدان باستیل، ستونی به ارتفاع 51 متر وجود دارد که ستون ژوئیه نامیده شده است. بالای این ستون تندیس آزادی نهاده شده و روی آن نقش برجسته های دیدنی وجود دارد. یک پلکان مارپیچ با 283 پله، داخل این ستون ساخته شده که به سکوی بازدید آن منتهی می شود. از این سکوی بازدید می توانید چشم اندازی از ساختمان جدید اپرای باستیل را ببینید. در مکان زندان باستیل، این خانه اپرا ساخته شد و رسما در 13 جولای سال 1989 توسط رئیس جمهور وقت فرانسه یعنی میتران، افتتاح شد.

این تئاتر مدرن، ظرفیت 2745 نفری دارد. در تمام طول سال اجراهای مختلفی توسط اپرای ملی و باله ملی در این تئاتر برگذار می شود.

میدان شاتله (Châtelet) و برج سن ژاک (Saint-Jacques)

میدان شاتله در مرکز پاریس در منطقه یک این شهر و مشرف به رود سن نهاده شده است. دو تئاتر مشهور پاریس در این میدان بزرگ جای دارند یکی تئاتر شاتله که قدمت آن به قرن نوزدهم برمی شود و در آن اجراهای اپرا و کنسرت های موسیقی کلاسیک برپا می شود. دیگری تئاتر شهر که یکی از بناهای قدیمی پاریس است و در آن کنسرت های موسیقی و باله برگزار می شود.

علاوه بر این دو تئاتر، فضای اطراف میدان شاتله، دیدنی است. این میدان را به سمت خیابان ریوولی که ادامه بدهید به یک پارک کوچک می رسید. در این پارک، برجی به نام برج سن ژاک وجود دارد که بین سال های 1508 تا 1522 و به سبک گوتیک ساخته شده است. این برج تنها چیزی است که از کلیسای سن ژاک باقی مانده است.

ساختمان La Conciergerie

این قلعه قرون وسطایی، در دوران انقلاب فرانسه، به عنوان زندان مورد استفاده قرار می گرفت. این بنا در شروع بخشی از یک کاخ قرون وسطایی بوده و حالا به عنوان موزه بهره برداری شده است. در تالارهای مختلف این بنا، یادگاری های زیادی از دوران مختلف تاریخی به خصوص دوران انقلاب فرانسه نگهداری شده و به نمایش درآمده است. اگر می خواهید چشم انداز زیبایی از نمای نئوگوتیک بنا را ببینید از طرف مقابل در اسکله Mégisserie بنا را نظاره کنید. از این فاصله، سه برج گرد و یک برج ساعت این مجموعه تاریخی قابل مشاهده است و انگار قلعه ای از دل داستان های بچگانه بیرون آمده و روبه روی شما نهاده شده است.

طاق بزرگ دفاع (La Grande Arche de la Défense)

در غرب پاریس، در انتهای خیابان شارل دو گل، مجموعه ای از ساختمان های مرتفع وجود دارد که ساخت و توسعه آنها از اواسط دهه 1960 شروع شده است. این منطقه لا دفانس یا دفاع نامیده شده و یادآور مقاومت فرانسه در این ناحیه در جریان جنگ فرانسه و پروس در سال های 1870 تا 1871 است. امروزه این منطقه روزبه روز مدرن تر می شود. بنای باشکوه طاق بزرگ، توسط معماری به نام Johan Otto von Spreckelsen طراحی شده است. این بنای شگفت انگیز 110 متری، نمای مرمرین سفیدرنگ دارد.

خیابان های شلوغ و کافه های افسانه ای

برای اینکه تجربه ناب حضور در کافه های دیدنی و جذاب پاریس را امتحان کنید، بهترین جا برای شروع کردن، خیابان Saint-Germain در منطقه ششم پاریس است. این خیابان که با درختان سرسبز در بر گرفته شده، دارای مغازه های شیک، رستوران های کلاسیک و کافه های مشهور و فوق العاده است.

مشهورترین کافه این خیابان، کافه دو فلور (Café de Flore) محل ملاقات ژان ژاک روسو و سیمون دو بووار است. کافه مشهور دیگر کافه Deux Magots است؛ محل رفت و آمد جیمز جویس، پیکاسو، همینگوی و سایر هنرمندان خلاق. در هر دو کافه می توانید یک تجربه ناب پاریسی را امتحان کنید. خدمتکاران با لباس های همسان با پاپیون های یکدست، به بهترین شکل ممکن در خدمت گردشگران هستند.

رژیم غذایی

آشپزی فرانسه در تمام جهان مشهور و زبانزد است. انواع پنیر یکی از مهم ترین بخش های آشپزی این کشور را تشکیل می دهد. البته تا قبل از قرن هفدهم میلادی، آشپزی این کشور تحت تاثیر آشپزی ایتالیایی بود اما بعد از آن، با کوشش سرآشپزان فرانسوی، آشپزی کلاسیک این کشورشکل گرفت و گسترش پیدا کرد.

امروزه آشپزی فرانسه جزو برترین متدهای آشپزی در جهان است. بسیاری از غذاها و دسرهای فرانسوی در سراسر جهان تهیه می شوند و در بسیاری از شهرهای بزرگ جهان، رستوران فرانسوی وجود دارد. گردشگری غذایی یکی از مهم ترین عناصر گردشگری فرانسه است. رستوران های فوق العاده ای در این شهر وجود دارد که همگی شهرت جهانی دارند.

در نوامبر سال 2010، آشپزی فرانسوی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو نهاده شد. در ادامه با چند مورد از غذاهای فرانسوی آشنا می شویم که بد نیست در سفر به پاریس، حتما حداقل یکی از آنها را امتحان کنید.

سوپ پیاز

این سوپ سنتی فرانسوی با پیاز و عصاره گوشت تهیه می شود. معمولا این سوپ را با نان برشته و پنیر آب شده سرو می نمایند. قدمت این سوپ به دوران رومیان برمی شود و یک غذای بسیار ساده است. البته شکل فعلی آن از قرن هجدهم رواج پیدا نموده است. گاهی شیر هم به سوپ اضافه می نمایند و برای غلیظ تر شدن به آن آرد یا تخم مرغ می زنند.

کاسوله (Cassoulet)

کاسوله یکی از غذاهای لذیذ فرانسوی است که با لوبیا سفید و گوشت تهیه می شود و در واقع، نوعی خوراک است که به آرامی پخته می شود. برای پخت این غذا از انواع گوشت طبق ذائقه استفاده می نمایند ولی معمولا گوشت غاز، اردک، سوسیس یا گوشت گوسفند است. منشا این غذا نواحی جنوبی فرانسه و غذایی عالی و کامل به خصوص برای ماه های سرد سال است.

سوفله شکلات

قدمت این دسر به اوایل قرن هجدهم برمی شود. البته این غذا را هم شیرین و هم شور سرو می نمایند. معمولا سوفله شکلات را در منوی بسیاری از رستوران های جهان خواهید دید. ظاهر ترد شکلاتی و محتوای نرم و خامه ای باعث شده که این سوفله یکی از محبوب ترین دسرهای جهان باشد.

فلامیش (Flamiche)

فلامیش کلمه ای به معنای کیک است. این کیک از نواحی شمال اروپا نشات گرفته است. کراست حجیم و لطیف این کیک با پنیر و سبزیجات پر می شود و بیشتر شبیه به انواع کیش است. موادی که به طور سنتی برای پر کردن این غذا استفاده می نمایند، تره فرنگی و خامه است. یک نوع فلامیش شبیه به پیتزا هم در فرانسه رواج دارد.

راتاتویی (Ratatouille)

این غذای فرانسوی مشهور از نواحی جنوبی فرانسه نشات گرفته است. این غذا در واقع نوعی خوراک سبزیجات است که گاهی به عنوان غذای اصلی و گاهی به عنوان ساید دیش سرو می شود. سبزیجات مورد استفاده ابتدا در ماهیتابه با کمی روغن و با حرارت بالا تفت داده می شوند و سپس آنها را لایه لایه روی هم می چینند و در فر می پزند. اصلی ترین مواد تهیه این غذا عبارت است از گوجه، سیر، پیاز، کدو، بادمجان، هویج، فلفل دلمه ای، ریحان، مرزنجوش، آویشن و سایر سبزیجات معطر و محلی.

تارت تاتن (Tarte tatin)

این تارت را می توان تارت سیب فرانسوی نامید؛ تارتی که بر اثر یک اشتباه به وجود آمد و مشهور شد. در سال 1898، فردی به نام استفانی تاتن قصد داشت تا تارت سیب کلاسیک بپزد متوجه شد که بر اثر غفلت، مخلوط سیب و شکر در حال سوختن است. برای اینکه از سوختن آن جلوگیری کند، خمیر تارت را روی مخلوط سیب و شکر گذاشت و ظرف را در فر قرار داد. نتیجه کار، یک تارت وارونه بود که برای مهمانان هتل تاتن سرو شد و از آن به بعد به امضاء و ابداع این هتل تبدیل شد. گرچه در خصوص منشا این دسر اختلاف نظرهای زیادی وجود دارد اما در خصوص طعم آن، همه با هم هم عقیده هستند؛ طعمی که بدون امتحان کردن آن نباید پاریس را ترک کنید.

ماکارون

ماکارون یکی از شیرینی های لذیذ فرانسوی است که ظاهری متفاوت و زیبا دارد. این شیرینی از دو پوسته مرنگ بادام تهیه می شود و بین آن باتر کریم یا گاناش قرار می دهند. این شیرینی را با طعم ها و رنگ های مختلف آماده می نمایند. رنگ های روشن و زیبای این شرینی بسیار دلنشین و اشتهابرانگیز است. ماکارون، شیرینی حساسی است. حتما آن را از جای معتبر خریداری کنید.

کرواسان

از شیرینی های محبوب فرانسوی است که در همه نانوایی ها و قنادی ها پیدا می شود و ظاهر خاصی دارد. البته این روزها نانوایی ها خمیر آماده و فریز شده آن را نگه داری می نمایند و دیگر از ابتدا خودشان این شیرینی لذیذ را آماده نمی نمایند. با این حال، بد نیست که در سفر به پاریس به یک کافه یا قنادی سر بزنید و طعم این شیرینی را امتحان کنید.

کیش لورن (Quiche Lorraine)

این غذا یکی از انواع پای است که با طعم شور تهیه می شود. کیش لورن یک غذای سبک عالی برای ناهار یا شام و آماده کردن آن هم بسیار ساده است. برای تهیه این غذا، به خمیر کره ای، بیکن دودی و پنیر اضافه می نمایند.

تارت فلامبه (Tarte flambée)

این تارت در واقع نوعی پیتزا است که از منطقه آلزاس نشات گرفته است. برای تهیه این غذا از خامه تازه، بیکن یا ژامبون و پیاز استفاده می نمایند. همه این مواد را روی خمیر مخصوص می ریزند و در فر می پزند تا جایی که خمیر کاملا ترد و پخته شود.

منبع: کجارو / expatica.com / planetware.com
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 342

به "راهنمای سفر به پاریس؛ پایتخت مد دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به پاریس؛ پایتخت مد دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید