12 بیماری مرگبار که در عرض 24 ساعت یا کمتر جانتان را می گیرند

به گزارش 10 از 10، وبسایت روزیاتو - گلریز برهمند: وقتی صحبت از مرگ های قریب الوقوع به میان می آید بیشتر ما به یاد حمله های قلبی و سکته های مغزی می افتیم، اما کمتر کسی می داند که بیماری های عفونی هم هستند که می توانند به سرعت جان فرد مبتلا را بگیرند و مرگی ناگهانی را رقم بزنند. البته به خاطر داشته باشید که چنین عفونت هایی عموماً بیماری های شایعی نیستند. در ادامه به بیماری های کشنده ای می پردازیم که در عرض یک روز یا کمتر جان قربانی خود را می گیرند.

12 بیماری مرگبار که در عرض 24 ساعت یا کمتر جانتان را می گیرند

1- سکته مغزی

سکته مغزی یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در جهان است. این حالت زمانی رخ می دهد که یک لخته، یکی از رگ های خونی مغز را مسدود می نماید (یا رگ خونی ای پاره می گردد) و به همین دلیل دیگر به مغز به اکسیژن نمی رسد. در صورت وقوع سکته های ایسکمیک مغزی، استفاده از دارو های حلال لخته خون می تواند نجات بخش باشد، اما این دارو ها معمولاً فقط ظرف سه ساعت بعد از وقوع سکته کارساز هستند.

2- مالاریا

بیماری هایی که به وسیله پشه منتقل می شوند، در بخش هایی از جهان مثل آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا شایع هستند. یک نوع خاصی از انگل مالاریا وجود دارد که به آن P. falciparum گفته می گردد و می تواند کشنده باشد. این انگل به سرعت گلبول های قرمز خون را از بین می برد، در حالی که این گلبول ها نقشی کلیدی در انتقال اکسیژن به بافت های بدن دارند. اگر قرار است به کشوری سفر کنید که مالاریا در آن شایع است، پیش از آن پزشک مراجعه نموده تا در صورت لزوم، دارو های پیشگیری از مالاریا دریافت کنید.

3- تب دنگی حاد

تب دنگی یکی دیگر از بیماری های عفونی ای است که به وسیله پشه منتقل می گردد و علائم شبه آنفولانزا در فرد مبتلا ایجاد می نماید. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، نیمی از جمعیت جهان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. نشانه های این بیماری عبارتند از: تب بالا، سردرد شدید و درد مفاصل. اما این بیماری می تواند پیشرفت کند و تبدیل به دنگی حاد گردد که نشانه های آن، شکم درد شدید و استفراغ غیر قابل کنترل است. این بیماری می تواند کشنده باشد. فرد مبتلا ظرف 24 تا 48 ساعت از آغاز نشانه های بیماری، باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد. برخلاف مالاریا، هیچ دارویی برای پیشگیری از دنگی وجود ندارد و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از مواد دافع پشه ها بهره ببرید.

4- ایست قلبی

ایست قلبی که سالانه جان میلیون ها نفر را در سراسر جهان می گیرد، بیشتر در دهه های 30 و 40 زندگی رخ می دهد و ریسک وقوع آن در مردان بیشتر است. برخلاف حمله قلبی، مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی اغلب در اثر آریتمی یا همان نامنظم شدن ضربان قلب رخ می دهد. بعد از وقوع ایست قلبی، در صورتی که اقدامی نگردد، شخص ظرف چند دقیقه فوت خواهد نمود.

5- طاعون ریوی

طاعون پنومونی یا ریوی به وسیله نیش یک کک آلوده یا تماس با فرد مبتلا منتقل می گردد. این بیماری بیشتر در آفریقا شایع است و اگر با آنتی بیوتیک درمان نگردد، می تواند ظرف 18 تا 24 ساعت شخص را از پای دربیاورد.

6- مننگوکوک

باکتری مننگوکوک می تواند باعث بیماری نادری به نام مننگوکوک گردد. این باکتری می تواند در جریان خون حرکت کند و باعث از کار افتادن سریع اندام های بدن و مرگ شخص گردد. باکتری مننگوکوک بافت های بدن را به شدت تخریب می نمایند، باعث ایجاد لخته در رگ های خونی و مرگ سریع اندام های بدن می گردد. این بیماری گاهی فقط 8 ساعت به فرد مبتلا فرصت می دهد و همین مسأله آن را به یک یاز ترسناک ترین بیماری های عفونی در جهان تبدیل نموده است. کسانی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند، بیشتر در معرض این بیماری هستند، چون این اندام از بدن ما در برابر انواع خاصی از باکتری محافظت می نماید. بهترین درمان برای این بیماری، پیشگیری از آن است که با واکسن امکان پذیر است.

7- وبا

خوردن آب یا غذایی که آلوده به باکتری ویبریو کلرا یعنی باکتری مولد بیماری وبا باشد، می تواند منجر به اسهال آبکی و کم آب شدن شدید بدن گردد. این باکتری می تواند به شخص مبتلا شوک وارد کند و ظرف چند ساعت او را از پای درآورد. برای درمان این بیماری باید به وسیله سرم های خوراکی یا تزریقی، آب از دست رفته بدن جبران گردد.

8- کتواسیدوز دیابتی

این حالت که بیشتر در دیابت نوع یک رخ می دهد، زمانی به وجود می آید که سطح انسولین چنان کاهش می یابد که چربی ها را تجزیه و تبدیل به کتون می نماید. با انباشته شدن کتون، خون اسیدی می گردد. سردرد، خشکی عضلات، حالت تهوع و نفس نفس زدن، از علائم این حالت هستند. کتواسیدوز دیابتی به درمان فوری با انسولین و مایعات احتیاج دارد، در غیر اینصورت می تواند منجر به اِدِم مغزی (تجمع آب در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی در مغز)، ایست قلبی یا نارسایی کلیوی گردد. ظرف 24 ساعت، شخص علائم شدیدتری را تجربه خواهد نمود که همگی منجر به کما یا مرگ خواهند شد.

9- عفونت تهاجمی استرپتوکوکی گروه آ

به این بیماری عفونت استرپتوکوکی گوشتخوار یا بیماری گوشتخوار هم گفته می گردد. این عفونت در اثر گونه ای از باکتری ها به وجود می آید که در بیماری گلودرد استرپتوکوکی نقش دارند. البته این بدان معنی نیست که گلودرد استرپتوکوکی به بیماری گوشتخوار تبدیل می گردد. یک پارگی در پوست با بریده شدن آن می تواند باکتری را وارد بدن کند و عفونت ناشی از آن به سرعت در بدن منتشر می گردد. این عفونت ممکن است ابتدا با یک برآمدگی قرمز رنگ روی پوست بروز پیدا کند و ظرف چند ساعت می توانید گسترش بیماری را تقریباً به چشم ببینید. برای مثال، اگر عفونت از پای شما آغاز شده باشد، به تمام پایتان گسترش پیدا می نماید. درمان این عفونت شامل تشخیص سریع، استفاده از آنتی بیوتیک و انجام عمل جراحی برای برداشتن ناحیه صدمه دیده می گردد. مانند باکتری مننگوکوک، کسانی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند، بیشتر در معرض این عفونت هستند.

10- شوک عفونی

عفونت باکتریایی ای که به وسیله جریان خون گسترش پیدا کند (عفونت خونی ای که اغلب با باکتری عامل بیماری مننژیت همراه است) می تواند باعث افت فشار خون گردد، حالتی که به آن شوک عفونی گفته می گردد. در صورت تشخیص، فرد مبتلا در بخش مراقبت های ویژه بستری خواهد شد. درمان فوری شخص اهمیت زیادی دارد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد فقط 50 درصد از این بیماران ظرف 6 ساعت تحت مراقبت پزشکی قرار می گیرند. هر ساعتی که از بروز این عفونت بگذرد، 7/6 درصد از احتمال زنده ماندن شخص کم می گردد.

11- سندرم شوک سمی

سندرم شوک سمی یک عفونت باکتریایی در جریان خون است که باعث گسترش سموم به اندام های بدن می گردد (احتمالاً نام این سندرم را بیشتر در خصوص تامپون شنیده اید). سندرم شوک سمی از باکتری استافیلوکوک اورئوس، در سال 2017، جان یک دختر 16 ساله کانادایی را گرفت. مقامات مسئول اعلام کردند این اتفاق در جریان اردوی مدرسه و طی شب، در هنگام خواب اتفاق افتاده بود.

12- هانتاویروس

این ویروس که به وسیله قرار دریافت در معرض ترشحات، ادرار یا بزاق دهان حیوانات جونده آلوده منتقل می گردد، 38 درصد از افراد مبتلا را به کام مرگ می کشاند. متأسفانه علائم شبه آنفولانزای این عفونت، کار تشخیص آن را سخت می نماید. اگر فردی با نظر پزشک، مشکوک به این عفونت تشخیص داده گردد، در بخش مراقبت های ویژه بستری خواهد شد و تحت مراقبت و کنترل دائمی قرار خواهد گرفت.

منبع: برترین ها
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 294

به "12 بیماری مرگبار که در عرض 24 ساعت یا کمتر جانتان را می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 بیماری مرگبار که در عرض 24 ساعت یا کمتر جانتان را می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید