ژوئیه 2019 گرم ترین ماهی که دنیا تجربه کرد، دنیا چند درجه گرم شده ؟

به گزارش 10 از 10، برنا نوشت: با توجه به داده های هواشناسی ماه ژوئیه 2019 عنوان گرم ترین ماه تاریخ را به خود اختصاص داد. تا پیش از این، رکورد گرم ترین ماه تاریخ که آن هم ژوئیه بود سال 2016 به ثبت رسیده بود.

ژوئیه 2019 گرم ترین ماهی که دنیا تجربه کرد، دنیا چند درجه گرم شده ؟

طبق گزارش سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و داده هایی که از 29 روز ماه ژوئیه ثبت شده، این ماه گرم ترین ماه تاریخ است. کارشناسان انقلاب صنعتی را مسئول این رویداد دانسته و اعلام نموده اند که ژوئیه 2019 حدود 1.2 درجه دمای بیشتری نسبت به قبل از انقلاب صنعتی نشان می دهد.

مسئول اصلی این فاجعه را باید گاز دی اکسید کربن دانست که میزان آن از زمان پیدایش انسان ها همیشه در حال افزایش بوده است. بنابر گزارشی که ماه پیش در نشریه Nature منتشر شد، فقط بوسیله نیروگاه های جدید و بهره وری از تمام پتانسیل نیروگاه های فسیلی فعلی، حدود دو سوم دی اکسید کربن لازم برای گرم تر شدن زمین به اندازه 2 درجه سلسیوس مهیا خواهد شد.

به نظر می رسد زمین با شتابی بی سابقه در حال گرم تر شدن است؛ ماه ژوئن 2019 نیز عنوان گرم ترین ژوئن تاریخ را به خود اختصاص داد. ماه پیش از آن یعنی مه هم رتبه چهارم گرم ترین ماه مه تاریخ را به خود اختصاص داده بود. سال 2015 عنوان گرم ترین سال کره زمین و سال 2016 نیز توسط ناسا گرم ترین سال زمین لقب گرفت. حالا سال 2019 در بین گرم ترین سالهای تاریخ زمین در سه سال گذشته قرار گرفته است.

گرم تر شدن زمین نگرانی مقامات بلندپایه را هم در پی داشته است؛ آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در این رابطه گفت:

داده های هواشناسی نشان می دهند سالهای 2015 تا 2019 گرم ترین سال های تاریخ زمین بوده اند. گرم تر شدن زمین، پدیده ای برگشت ناپذیر است و کوشش برای جلوگیری از وقوع آن برای نجات جان انسان حیاتی است. این پدیده همانند مسابقه ای است که توانایی آن را داشته و باید در آن پیروز شویم.

با گرم تر شدن زمین میزان وابستگی بشر به سیستم های تهویه و در نتیجه انرژی نیز افزایش پیدا خواهد نمود و اگر چاره ای برای آن نیندیشد در چرخه ای معیوب گرفتار خواهد شد.

2323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 شهریور 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 318

به "ژوئیه 2019 گرم ترین ماهی که دنیا تجربه کرد، دنیا چند درجه گرم شده ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژوئیه 2019 گرم ترین ماهی که دنیا تجربه کرد، دنیا چند درجه گرم شده ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید