نبود امکانات، علت جانباختن 4 نفر در آتش سوزی های اخیر مریوان است

به گزارش 10 از 10، مدیرکل حفاظت از محیط یست استان کردستان گفت: آتش سوزی مریوان در نوع خود بسیار وسیع و گسترده بوده و علت قربانی شدن 4 نفر در آتش سوزی ها نتیجه استفاده از امکانات قدیمی و تکیه بر نیروی انسانی برای انجام اطفاء حریق است.

نبود امکانات، علت جانباختن 4 نفر در آتش سوزی های اخیر مریوان است

به گزارش خبرنگاران، فریبا رضایی امروز(6شهریور) در نشست خبری با اصحاب رسانه استان اظهار کرد: آتش سوزی مریوان در نوع خود بزرگترین آتش سوزی در دهه اخیر بوده است و متأسفانه تعداد 2 نفر از نیروهای جنگلبانی و 2 نفر از فعالین محیط زیستی در این حادثه جان باختند.

وی اضافه کرد: علت قربانی شدن این 4 نفر در آتش سوزی ها نتیجه استفاده از امکانات قدیمی و تکیه بر نیروی انسانی برای انجام اطفاء حریق بوده و این در حالی است که امروزه امکانات بسیاری همچون بالگرد آب پاش برای خاموش کردن آتش سوزی وجود دارد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان با تأکید بر استفاده به موقع از بالگرد آبپاش توضیح داد: با توجه به پیشرفت های اقتصادی جای سئوال دارد که چرا هنوز دسترسی به بالگرد آبپاش به خصوص در مواقع طلایی حریق وجود ندارد که این امر می تواند نقش مهمی را در خاموش کردن آتش داشته باشد.

وی اعلام نمود: نبود بودجه و امکانات در سازمان جنگل ها و مراتع باعث گردیده که بالگرد آبپاش در مراتعی که مالکیت آن ها به دست این سازمان بوده است حضور نداشته باشد.

رضایی ادامه داد: در ساعات اولیه آتش سوزی از همه امکانات خود برای کمک به نیروهای منابع طبیعی حاضر در عرصه های گرفتار حریق استفاده کردیم و از نیروهای ارتش نیز برای همکاری در اطفاء حریق از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست دعوت شد.

وی اعلام نمود: از همه امکانات غرب کشور برای اطفاء حریق مریوان استفاده کردیم و نیروهای سهیم در خاموش کردن آتش تا ساعات پایانی روز قبل درگیر اطفاء حریق به صورت کامل بوده اند.

پیگیر کنترل فاضلاب ورودی به سد قشلاق هستیم

مدیرکل حفاظت از محیط زیست کردستان، با اشاره به پیگیری این سازمان برای کنترل فاضلاب روستاهای حاشیه سد قشلاق گفت: از سال 92 پیگیر این کار بوده ایم و عدم اتمام ساماندهی توسط آبفار که وظیفه ساماندهی فاضلاب روستایی را برعهده دارد قطعاً ناشی از کمبود اعتبارات بوده است.

وی اظهار کرد: طبق تحقیقی که ما از امور آب انجام دادیم با وجود این مسأله مشکلی برای آب سد قشلاق پیش نمی آید و تصفیه خانه سنندج نیز بهترین امکانات را برای پایش آلودگی آب در اختیار دارد.

حجم زیادی از فاضلاب ورودی به دریاچه زریوار کنترل گردیده است

رضایی با بیان کارهای انجام گردیده در کارگروه نجات بخشی تالاب زریوار اضافه کرد: به عنوان دبیر این کارگروه درخواست دایر کردن دفتری برای این کارگروه در استانداری شدم، اما با توجه به محدودیت های بودجه ای و مکانی این مهم محقق نشد.

وی در خصوص کارهای انجام گردیده در حوزه فنی این کارگروه توضیح داد: در حوزه فنی کارگروه ما اقدام به انسداد و انتقال به کلکتور اصلی فاضلاب 7 روستای اطراف دریاچه زریوار نموده ایم که هم اکنون تنها کار ساماندهی فاضلاب 3 روستا ناتمام است.

احداث مدرسه سبز برای اولین بار در مریوان

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کردستان با اشاره به احداث مدرسه سبز در شهرستان مریوان گفت: مدرسه سبز برای نخستین بار و با تفاهم میان سازمان حفاظت از محیط زیست و آموزش و پرورش و با بودجه دولتی احداث شد.

وی یادآور شد: هرچند که اعتبار این پروژه کم بود اما با جامعه هدف 5000 نفری دانش آموز روبرو بودیم که با کوشش مدرسین متخصص 9 سرفصل را به دانش آموزان آموزش داده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 83

به "نبود امکانات، علت جانباختن 4 نفر در آتش سوزی های اخیر مریوان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبود امکانات، علت جانباختن 4 نفر در آتش سوزی های اخیر مریوان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید