تور ارزان ترکیه: برترین زمان سفر به قونیه؛ آرامگاه مولوی در ترکیه

به گزارش مجله 10 از 10، برترین زمان سفر به قونیه، ، چه زمانی از سال است؟ برای آگاه شدن از جزئیات این راهنمای سفر، با ما همراه باشید.

تور ارزان ترکیه: برترین زمان سفر به قونیه؛ آرامگاه مولوی در ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ارزان ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

قونیه، شهری در مرکز آناتولی در کشور ترکیه برای قرن ها نام خود را حفظ نموده است. این شهر زیبا و تاریخی، یکی از مقاصد گردشگری تاریخی محبوب به شمار می آید، به همین دلیل سفر به قونیه هواداران زیادی دارد.

تماشای های قونیه هر سال گردشگران زیادی را به سمت این شهر سرازیر می نماید. از مهم ترین مکان هایی که نباید به هیچ وجه تماشا آن را از دست داد، می توان به آرامگاه و موزه مولانا، شاعر، عارف و صوفی ایرانی و موسس پایکوبی سماء درویشان؛ موزه مدرسه کاراتای، مدرسه الهیات؛ مسجد علاءالدین با قدمتی از قرن دوازدهم و مدرسه و موزه مناره اشاره نمود.

یکی دیگر از جاذبه های هیجان انگیز قونیه، باغ پروانه گرمسیری قونیه است که در ژوئیه سال 2015 افتتاح شد. این پارک که در ترکیه اولین در نوع خود به شمار می آید، پناهگاهی برای شش هزار پروانه از 15 گونه مختلف و بعلاوه 20 هزار گونه از گیاهان گرمسیری فراهم می نماید.

افسانه ها می گویند که پرسئوس (پسر زئوس و دانائه و یکی از پهلوانان اساطیر یونان باستان) اژدهایی که به این شهر حمله نموده بود را کشته است. مردم شهر نیز یک بنای خاص برای احترام به این واقعه ساختند؛ یک ستون سنگی با حکاکی شمایل پرسئوس بر آن. نام این شهر نیز بر اساس این رویداد انتخاب شد.

یافته های باستان شناسی نشان می دهند که قونیه، یکی از قدیمی ترین منطقه ها آناتولی است. قدمت منطقه قونیه طبق یافته ها به 7 هزار سال قبل از میلاد مسیح (اواخر عصر سنگی) برمی گردد.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس آب و هوا

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس آب و هوا، فصل بهار و پاییز از 23 آوریل تا 22 ژوئیه (3 اردیبهشت تا 31 تیر) و 20 اوت تا 21 اکتبر (29 مرداد تا 29 مهر) است.

دمای میانگین در قونیه در زمان های مختلف سال بسیار متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا در نیمه ای از سال سرد و در نیمه دیگر دلپذیر است. احتمال بارش باران یا برف در تمام سال کم است. قونیه در میان دیگر مقاصد گردشگری جهانی، از نظر آب و هوا، نمره 47 از 100 را دارا است.

اگر در پی سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه ژوئیه، اوت و ژوئن به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در اواخر ماه ژوئیه (اوایل مرداد) با دمای میانگین 32.9 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 18.5 درجه سانتی گراد در شب ها است.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در اندازه رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می نمایند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس بارش باران یا برف

اگر در پی سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلی متر در ماه گفته می گردد) یعنی اوت، ژوئیه و سپتامبر به قونیه بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه ژوئیه (اواخر تیر) است.

چه زمانی می توانید با بارش برف در قونیه روبه رو شوید؟

گزارش ها هواشناسی نشان می دهند که احتمال بارش برف در ماه ژانویه به خصوص در اواخر ماه (اوایل بهمن) بسیار بالا است. برترین زمان اسکی در قونیه، میانه های ماه ژانویه (اواخر دی) است.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس رطوبت و وزش باد

قونیه دارای ماه های مرطوب بسیار و در فصل مقابل، دارای ماه های خشک است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 23.2 درصد، ماه اوت و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 78.4 درصد، ژانویه است.

وزش باد در قونیه، معمولا آرام است. پربادترین ماه های سال، ژوئیه و سپس اوت و ژوئن هستند. باد ماه ژوئیه با سرعت 16.8 کیلومتر بر ساعت، یک باد آرام به شمار می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در قونیه در اواسط ماه ژوئن، 30.2 کیلومتر بر ساعت است که یک باد میانه به شمار می آید.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری قونیه، ژوئیه و سپس اوت و می هستند. قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما در این ماه ها در حداکثر میزان خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری قونیه، دسامبر است؛ زمانی که با مقرون به صرفه ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی تقریبا سرد می گردد. دمای میانگین در این فصل در محدوده 9.9 تا 25.7 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می گردد. بارش باران با میانه 3 تا 4 روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری قونیه است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایدئال برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می نماید.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا اوت (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با صفر تا 3 روز بارش موثر در ماه، کمترین اندازه بارش در سال را تجربه می نمایند.

ماه های ژوئن تا اوت، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در قونیه هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو شوید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده 10.9 تا 29.4 درجه سانتی گراد است که با توجه به اندازه رطوبت و وزش باد، به شما احساس دلپذیری القا خواهد نمود. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 2 تا 3 روز بارش موثر برف یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز فصل خلوت گرشگری قونیه است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 3.5 تا 9.9 درجه سانتی گراد در قونیه بسیار سرد است. به صورت میانگین 4 تا 5 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، نیز از فصول خلوت گردشگری قونیه است.

برترین زمان سفر به قونیه بر اساس فستیوال ها و رویدادها

قونیه یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور ترکیه است که به صورت دائم دارای ساکنان بوده و بعلاوه به عنوان ایکونیوم دوران رومیان شناخته می گردد. این شهر به عنوان مرکز سلجوقیان در قرن های 12 و 13، یکی از مراکز غنی فرهنگی ترکیه به شمار می آید.

فستیوال ها و رویدادهایی مانند دیدار عکاسان ملی بی شهر (شهری در استان قونیه)، فستیوال گیلاس های سفید، فستیوال سوگوکسو (Soguksu Festival)، فستیوال هندوانه، فستیوال توت فرنگی و فستیوال برداشت و فرهنگ، بخشی از رویدادهای کمتر شناخته شده این منطقه هستند. در ادامه بعضی از محبوب ترین فستیوال های قونیه را به شما معرفی خواهیم کرد.

فستیوال بین المللی ملانصرالدین (The International Nasreddin Hodja Festival)

فستیوال بین المللی ملانصرالدین، یکی از فستیوال های اصلی شهر قونیه است که به یک شخصیت مشهور در ادبیات ترکیه اختصاص دارد. این رویداد که هر سال در ماه ژوئیه برگزار می گردد، میزبان تعداد زیادی از نویسندگان است.

فستیوال بین المللی موسیقی رمزآلود قونیه (Konya International Mystic Music Festival)

فستیوال بین المللی موسیقی رمزآلود قونیه از سال 2014، هر سال در ماه سپتامبر در شهر قونیه برگزار می گردد.

جشن سبای آرس (Seb-i-Arus ceremony)

جشن سبای آرس که هر سال در ماه دسامبر برگزار می گردد، یکی از فستیوال های اصلی قونیه در بزرگداشت مولانا، شاعر معروف جهانی به شمار می آید. این رویداد در احترام به روز درگذشت وی، با برگزاری نمایش ها و اجراهای خارق العاده، گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.

فستیوال مولانا

فستیوال مولانا هر سال به مدت چهار شب در ماه دسامبر در سالگرد ودینگ نایت مولانا با خداوند، برگزار می گردد. به خاطر داشته باشید برای حضور در این رویداد محبوب، حتما باید از چند ماه قبل بلیط و مکان اقامتی خود را رزرو کنید.

فستیوال پایکوبی درویشان در قونیه

فستیوال پایکوبی درویشان در قونیه، یکی از چشم نوازترین رویدادهای جهانی، هر سال در ماه دسامبر در قونیه برگزار می گردد. مراسم مذهبی پایکوبی سما، عملی از روی عشق و اجرایی بر پایه ایمان صوفیان است. هر سال در این روزها، هزاران نفر به قونیه می آیند تا شاهد این مراسم فوق العاده باشند

فستیوال پایکوبی درویشان در قونیه 2018 در تاریخ 10 تا 18 دسامبر (19 تا 27 آذر 1397) برگزار خواهد شد.

قونیه؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا برترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) اندازه بارش (سانتی متر)
ژانویه0.75.1
فوریه2.13.3
مارس6.72.8
آوریل11.32.5
می16.43.8
ژوئن21.12.8
ژوئیه24.90.5
اوت24.70.3
سپتامبر20.12
اکتبر13.23.6
نوامبر72.5
دسامبر2.24.1

چه زمانی به قونیه برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینتعداد روزهای بارانی
ژانویه3.6-5.317
فوریه3.2-7.317
مارس0.412.810
آوریل4.417.312
می9.122.812
ژوئن13.727.69
ژوئیه17.731.32
اوت17.831.11
سپتامبر12.826.86
اکتبر719.511
نوامبر1.413.16
دسامبر2.2-6.814
منبع: کجارو / lonelyplanet / allaboutturkey.com / championtraveler.com
انتشار: 8 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2138

به "تور ارزان ترکیه: برترین زمان سفر به قونیه؛ آرامگاه مولوی در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ترکیه: برترین زمان سفر به قونیه؛ آرامگاه مولوی در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید