رشد اجاره بها صعودی شد

به گزارش 10 از 10، تهران (پانا) - با اینکه بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، افزایش اجاره بها بیشتر از 25 درصد ممنوع است اما در تابستان امسال نرخ اجاره بها در قراردادهای تمدید شده، 46.9درصد رشد را نشان می دهد.

رشد اجاره بها صعودی شد

به گزارش ایران، مرکز آمار گزارشی از قیمت اجاره بهای واحدهای مسکونی خانوارهای شهری، مربوط به تابستان امسال را منتشر کرده است. بر اساس این گزارش نرخ اجاره بهای خانوار شهری در تابستان امسال نسبت به فصل بهار 8 درصد افزایش دارد. اما تورم نقطه به نقطه اجاره بها در تابستان نسبت به بهار کاهش 4.4 درصدی دارد. بر این اساس درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بها در فصل تابستان 1400 نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه)، 24.7 درصد است که نسبت به فصل بهار 1400(29.1 درصد)، 4.4واحد درصد کاهش نشان می دهد.

در برآوردهای آماری، شاخص قیمت مصرف کننده، یکی از بخش های مهم بخش مسکن است که شامل زیر بخش های اجاره بهای واحدهای مسکونی و خدمات نگهداری و تعمیر واحد مسکونی (تعمیرات جزئی واحد مسکونی: لوله کشی، گچ کاری، برق کاری، نصب ایزوگام و...) است.

در آماری که مرکز آمار از نرخ اجاره بهای واحد مسکونی در تابستان امسال منتشر کرده است، رشد نزدیک به 47درصدی اجاره بها در قراردادهای تمدیدی دیده می شود. این رشد نرخ بر خلاف مصوبه ستاد مقابله با کرونا است که به منظور رعایت شرایط مستأجران در زمان شیوع کرونا، افزایش اجاره بها بیشتر از 25درصد ممنوع است.

لرستان گران ترین استان

در میان استان های کشور، استان لرستان با 27.5 درصد بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با 2.5 درصد کم ترین نرخ تورم فصلی را در اجاره بهای مسکن داشته اند. در تابستان امسال، بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه با 41.8 درصد مربوط به استان لرستان و کم ترین نرخ تورم نقطه به نقطه با 13.1 درصد مربوط به استان خراسان رضوی است. به عبارتی در فصل تابستان1400 خانوارهای استان لرستان به طور میانه 17.2 واحد درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای استان خراسان رضوی به طور میانه 11.5 واحد درصد کمتر از میانگین کل کشور در بخش اجاره بها هزینه کرده اند.

همچنین نرخ تورم اجاره بها در چهار فصل منتهی به فصل تابستان 1400 برابر 27.6درصد است که استان کرمانشاه با 37.5 درصد بیشترین نرخ تورم و استان سیستان و بلوچستان با 13.2 درصد کم ترین نرخ تورم را داشته اند.

افزایش مداوم قیمت اجاره بها

میانه افزایش اجاره بها برای خانوارهایی که تغییر قیمت اجاره بها داشته اند نشان می دهد در تابستان سال 98، 99 و 1400 نرخ اجاره بها همواره افزایشی است. این عدد در تابستان سال 98 معادل 27.1 درصد، سال 99 معادل 41.2 درصد و در تابستان امسال معادل 46.9 درصد است.

تورم اجاره بها

اطلاعات مرکز آمار همچنین نشان می دهد که اجاره بهای مسکن از سال 95 تا 1400 در بیشتر ماه ها تورم را تجربه کرده است. بر این اساس نرخ تورم سالانه اجاره بها در تابستان سال 95 معادل 8.1 درصد و در تابستان امسال برابر 27.6 درصد است. در مدت 5 سال از سال 95 تا 1400، کم ترین نرخ تورم اجاره مربوط به بهار سال 96 و معادل 4درصد و بیشترین نرخ تورم مربوط به بهار امسال و معادل 28.8 درصد است.

تورم تعمیرات

علاوه بر تورم نرخ اجاره بها، در بخش تعمیرات و نگهداری ساختمان هم از تابستان سال 95 تا تابستان امسال این نرخ با حدود 36 درصد افزایش از 9.7درصد به 45.8درصد رسیده است.

بیش ترین نرخ افزایش اجاره بها

بر اساس آمار مرکز آمار در میان فصل های سال های 1395 تا 1400 بیش ترین جهش تورم مربوط به تابستان سال گذشته است که این نرخ در بهار 99 معادل 3.4درصد بوده اما در تابستان به 11.8درصد رسیده است. همچنین در همین مدت، بیش ترین تورم نقطه به نقطه افزایش اجاره بها مربوط به بهار امسال و معادل 29.1درصد است.

قیمت زمین و ساختمان کلنگی دو برابر شد

مرکز آمار همچنین اطلاعات مربوط به قیمت زمین یا ساختمان کلنگی را خاطرنشان کرد. بر اساس این آمار، میانه قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در زمستان سال 1399 نسبت به زمستان سال 98 حدود 100 درصد افزایش داشته است. همچنین، میانه قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در کل کشور 9300 تومان با میانگین مساحت 374 مترمربع بوده است، که نسبت به فصل قبل، 6.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 98.9 درصد افزایش داشته است.

میانه مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور 22 هزار و 900 تومان با میانگین مساحت 104 مترمربع و میانه عمر بنای 13سال بوده است، که نسبت به فصل قبل 9.8درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 42.7درصد افزایش داشته است. طبق اعلام مرکز آمار، با توجه به این که کاهش یا افزایش حجم (تعداد) معاملات در شهرهای بزرگ، باعث کاهش یا افزایش شدید میانه (حسابی) قیمت در سطح استان یا کشور می شود، از میانه تعدیل شده (وزنی) استفاده شده تا بتوان با حذف اثر حجم معاملات، تغییرات واقعی قیمت را معین کرد. در ضمنً وزن های مورد استفاده بر مبنای واحدهای مسکونی دارای سکنه در سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 به روز شده است.

آغاز ثبت نام مرحله نخست طرح ساخت 4 میلیون واحد مسکونی از هفته آینده

مرکز آمار در حالی گزارش اجاره بهای کشور را منتشر کرد که دولت در پی اجرای قانون جهش تولید مسکن است. محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: تعهد دولت ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی است که نخستین مرحله از ثبت نام آن در هفته آینده آغاز می شود. وی درباره تفاوت شرایط ثبت نام مسکن ملی و مسکن 4 میلیون واحدی هم گفت: میزان آورده اولیه در طرح مسکن ملی 40 میلیون تومان و میزان وام دریافتی متقاضیان 150 میلیون تومان بود؛ پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در این طرح این است که عدد تسهیلات و کارمزد آن متفاوت باشد، بر این اساس، گروه درآمدی و توان خانوارها تنظیم شده است. معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بر این اساس قرار است پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی درباره میزان آورده متقاضی و تسهیلات اعطایی بانک تا چند روز دیگر با وزرای عضو شورای عالی مسکن بررسی و رفع ابهام شود.محمودزاده گفت: در اولین مرحله از ثبت نام مسکن 4 میلیون واحدی، تمام 31 استان و شهرهایی که زمین در آنها تأمین شده است و امکان ثبت نام وجود دارد شرکت داده خواهند شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1959

به "رشد اجاره بها صعودی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد اجاره بها صعودی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید