خاویار از سکه هم گرانتر شد، هر کیلو خاویار ایرانی؛ 16 میلیون

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران، ناصر کرمی راد، مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران اظهار کرد: طبق گزارش سازمان فائو، ایران در سال 2019 در تولید خاویار پرورشی گونه بلوگا یا فیل ماهی که ارزشمندترین گونه خاویار پرورشی در جهان است، رتبه نخست را به خود اختصاص داد.

خاویار از سکه هم گرانتر شد، هر کیلو خاویار ایرانی؛ 16 میلیون

وی گفت: کشور چین در حال حاضر رتبه نخست تولید خاویار پرورشی را در بین کشورهای دنیا در اختیار دارد.

کرمی راد، مقدار تولید خاویار پرورشی و گوشت ماهیان خاویاری را در سال گذشته به ترتیب 12 تن و بیش از سه هزار و 500 تن عنوان نمود.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایرژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران خاطرنشان کرد: سال گذشته طبق آمار گمرک ایران، بیش از 4 تن خاویار پرورشی و بالای یک هزار تن گوشت ماهیان خاویاری به ارزش بالای 16 میلیون دلار از کشور صادر شد.

وی اضافه نمود: خاویار پرورشی ایران به طور عمده به 24 کشور دنیا در سال گذشته در حوزه آسیا، اروپا، آمریکا و خاورمیانه صادر شده است.

مدیرکل دفتر بازسازی و حفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان سازمان شیلات ایران اذعان داشت: مابقی خاویار پرورشی در بازار داخلی عرضه شده است.

وی شرح داد: خاویار پرورشی گونه بلوگا سال گذشته با قیمت هر کیلوگرم 12 میلیون تا 15 میلیون تومان در بازار داخلی عرضه شده است و در حال حاضر با قیمتی معادل 15 تا 16 میلیون تومان عرضه می شود.

از مجموع حدود 12 تن خاویار تولیدی کشور در سال گذشته، 4.5 تن خاویار به ارزش بیش از 6 میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده است.

همچنین سال گذشته سه هزار و 500 تن گوشت ماهیان خاویاری در کشور تولید شد که از این مقدار یک هزار تن به ارزش بیش از 10 میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است.

در واقع آمارها نشان می دهد که تقریبا 45 درصد خاویار تولیدی برای صادرات و 55 درصد به مصارف داخلی می رسد که از این مقدار بخشی به مصرف خوراکی و خاویار درجه دو و سه به مصارف بهداشتی و آرایشی می رسد.

اکنون قیمت هر کیلوگرم خاویار پرورشی ایران استحصالی از فیل ماهیان تحت عنوان بلوگا در مزارع پرورشی 10 میلیون تومان است و میانه قیمت صادراتی آن از حدود 700 دلار شروع و در برخی موارد یک هزار و 50 یورو بر مبنای قُطر خاویار، کیفیت و بسته بندی است.

در آخرین نشست کشورهای حاشیه دریای خزر، ممنوعیت صید تجاری ماهیان خاویاری برای سال 2021 تمدید شد که امیدواریم در نشست بعدی برای سال های آینده این ممنوعیت ادامه یابد.

منبع: خبرنگاران

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2001

به "خاویار از سکه هم گرانتر شد، هر کیلو خاویار ایرانی؛ 16 میلیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاویار از سکه هم گرانتر شد، هر کیلو خاویار ایرانی؛ 16 میلیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید