خاندوزی: ضرورت حرکت به سمت منابع درآمدی ملی، اقتصاد نفتی جای خود را به اقتصاد منطقه ای می دهد

به گزارش مجله 10 از 10، وزیر امور مالی و دارایی گفت: ما هیچ مسئله ای در کمبود منابع مالی در کشور نداریم، ولی بهتر است محدودیت های ذهنی مدیران رفع و تغییر نگرش در این حوزه اتفاق بیافتد تا ما از اقتصاد نفت به سمت دیگر منابع درآمدی ملی و منطقه ای حرکت کنیم.

خاندوزی: ضرورت حرکت به سمت منابع درآمدی ملی، اقتصاد نفتی جای خود را به اقتصاد منطقه ای می دهد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، سیداحسان خاندوزی در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان اردبیل مطلب گفت: سعی کردیم تا در گام نخست اجرای طرح مردمی سازی یارانه ها با تبیین موضوع به مردم همراهی آن ها را ببینیم.

وی افزود: همگرایی قوای سه گانه برای تحقق این جراحی مالی ارزشمندتر از سایر متغییر های مؤثر در این اجرا است.

خاندوزی در ادامه به نواقص، کاستی ها و ایرادات اصلاح یارانه ها اشاره کرد و گفت: هر جراحی عوارض خاص خودش را دارد، ولی انتظار می رود روز به روز با اصلاح موارد عیب و ایراد این طرح با جلب رضایت مردم به شکل مناسب انجام شود.

وی افزود: به جای پرداخت یارانه به وارد کننده در طرح مردمی سازی یارانه ها این فرآیند منتهی به تولید شده و در حقیقت تولید کننده اصلی مورد حمایت و همراهی قرار می گیرد.

خاندوزی در ادامه گفت؛ ما در جهت توسعه استان اردبیل نیازمند یک همگرایی بیشتر هستیم تا بتوانیم فعالیت های مالی و تولیدی را به پیش ببریم.

وزیر امور مالی و دارایی به مصوبات سفر رئیس جمهور به استان اردبیل و پرداخت 9 هزار میلیارد تومان منابع از سوی بانک های عامل اشاره کرد و گفت: بخشی از این منابع به صورت نقدی پرداخت شده، ولی پیگیری های لازم در حال انجام است تا از محل تبصره 18 منابع مورد نیاز تا آخر تیر ماه در استان اردبیل پرداخت شود.

خاندوزی بیان نمود: باید با اولویت کار ها را به پیش ببریم تا طرح هایی را که نیاز به منابع مالی بیشتری دارد در زمره این حمایت ها قرار گرفته و به نوعی فعالیت های مثبت و سازنده را ببینیم.

وی علم اقتصاد را مدیریت و تخصیص بهینه منابع دانست و گفت: ما باید با اولویت طرح های توسعه استان اردبیل را در تأمین منابع ماده 56 مورد توجه قرار دهیم که در این زمینه بانک سپه و رفاه موظف هستند تا به تکمیل پروژه بزرگ راه آهن اردبیل به عنوان اولویت کمک کنند.

وزیر امور مالی و دارایی از اصلاح برخی فرآیند ها در پرداخت تسهیلات ماده 56 خبر داد و گفت: تلاش ما بر این است تا منابع ماده 56 را به سرعت به طرح های اولویت دار پرداخت کنند که در استان اردبیل نیز در این زمینه اقدامات مؤثری را شاهد هستیم.

خاندوزی از تعیین ناظران پولی مستقل برای استان اردبیل و ابلاغ آئین نامه نو مربوط به پرداخت تسهیلات تبصره 18 خبر داد و گفت: منابع سرمایه در گردش طرح های تولیدی در کوتاه ترین زمان در این استان پرداخت خواهد شد و سعی ما بر این است تا بهترین شرایط را در پشتیبانی را از واحد های تولیدی به وجود آوریم.

وی از افزایش سرمایه بانک های خصوصی و دولتی خبر داد و گفت: با مصوبه مجلس 35 هزار میلیارد تومان منابع نو به بانک ها تزریق خواهد شد تا آن ها توان پرداخت تسهیلات بیشتر را داشته باشند و همچنین در حوزه مالیات اختیار بیشتری به استان ها داده می شود تا آن ها بتوانند تصمیم گیری های منطقه ای مناسبی را داشته باشند.

وزیر امور مالی و دارایی تکلیف مالیاتی امسال را 450 هزار میلیارد تومان گفت و گفت: به تناسب استان ها هم در بحث مالیات و هم معافیت های گمرکی اعمال قوانین و مقررات با مدیریت های منطقه ای و استانی انجام می شود تا بخش تولید مورد حمایت جدی قرار گیرد.

خاندوزی بیان نمود: اقتصاد کشور باید از وابستگی به نفت خارج شده و ما به سمت تأمین منابع مالی به شکل منطقه ای و محلی حرکت کنیم.

وزیر امور مالی و دارایی ادامه داد: در بسکمک از استان ها با اداره اقتصاد به صورت ملی و منطقه ای می توان نتایج سودمندی را بگیریم که قطعاً در اقتصاد متکی به نفت دستیابی به چنین منابعی امکان پذیر نیست.

خاندوزی تأمین منابع مالی را با نگاه مبتنی به بخش خصوصی و ایجاد جذابیت به سرمایه گذاران یادآور شد و گفت: نمی شود با بودجه دولتی هتل، کمپ و یا سایر زیرساخت های گردشگری، صنعتی و کشاورزی را فراهم آورد بلکه بهتر است از طرفیت بخش خصوصی در این حوزه بیشترین بهره برداری شود.

وی خاطر نشان کرد: باید به استان ها اختیارات بیشتری داده شود و اقتصاد منطقه ای را در کنار توانمند ساختن اقتصاد مردمی هدف گذاری کرد تا اهداف مورد نظر تحقق پیدا کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 تیر 1401 بروزرسانی: 25 تیر 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2206

به "خاندوزی: ضرورت حرکت به سمت منابع درآمدی ملی، اقتصاد نفتی جای خود را به اقتصاد منطقه ای می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاندوزی: ضرورت حرکت به سمت منابع درآمدی ملی، اقتصاد نفتی جای خود را به اقتصاد منطقه ای می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید