حمله به اتاق بازرگانی هدفی جز زمین گیر کردن بخش خصوصی ندارد

به گزارش 10 از 10، هادی حق شناس کارشناس اقتصادی با انتقاد از حملات سازمان یافته علیه اتاق ایران گفت: اتاق ایران قدیمی ترین تشکل مدنی بخش خصوصی است و تضعیف این نهاد یعنی تضعیف فعالیت های سازمان یافته بخش خصوصی و تقویت اقتصاد زیرزمینی. حمله کنندگان به اتاق ایران هدفی جز زمین گیر کردن بخش خصوصی ندارند.

حمله به اتاق بازرگانی هدفی جز زمین گیر کردن بخش خصوصی ندارد

او در گفت وگو با اتاق ایران آنلاین ادامه داد: به جرات می توان گفت در طول سال های بعد از جنگ تنها نهاد غیردولتی، جدی و کارآمد که با تحقیق و مطالعه مسائل اقتصاد ایران را مطرح نمود اتاق ایران بوده است.

او افزود: قبل از اینکه دولتی ها اهمیت و جایگاه بخش خصوصی را بدانند، قبل از اینکه آن ها از اهمیت بهره وری در اقتصاد مطلع شوند و قبل از آنکه از اهم چالش های جدی مالی ایران مطلع شوند این اتاق ایران بود که با انجام دو کار مسائل اقتصاد کشور را در سطح ملی مطرح نمود: اول دعوت مقامات کشور با عنوان صبحانه های کاری و دوم راه اندازی مرکز پژوهش ها و ارائه گزارشان دقیق به مراکز تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور.

حق شناس با اشاره به ادعاهای مطرح شده درباره مباحث مالی و بودجه اتاق ایران بیان کرد: از آنجا که اتاق ایران از جمع بازرگانان ایران تشکیل شده اطلاعات مالی و پولی آن ها شفاف است. اتفاقاً به نظر می رسد بخشی از اقتصاد ایران که زیرزمینی و دلالی است با اهداف مشخص به سراغ مجامعی مثل اتاق ایران آمده است که مناسبات مالی آن زیر ذره بین رسانه ها و نهادهای نظارتی قرار داشته و شفافیت عملکرد آن پرواضح است.

او گفت: اگر اتاق ایران و اتاق های استان ها نبودند شاید این سطح از اطلاعات مالی که امروز در اختیار مردم است وجود نداشت. امروز عموم مردم می دانند مشکل اقتصاد ایران عدم کنترل نقدینگی، عدم کنترل تورم، عدم اجرای سیاست های باثبات بخش بازرگانی و ... است و بخشی از این حاصل عملکرد اتاق های بازرگانی است.

حق شناس تأکید کرد: چه بسا اگر این اتاق ها بیشتر از سوی دولت ها حمایت می شدند در هنگام بحران هایی مانند تحریم و ... کارآمدی آن ها هم بیشتر می توانست نمود داشته باشد. با همه این ها تحقیق و تفحص، طرح مسائل حاشیه ای و ادعاهای نادرست علیه اتاق ایران می تواند فرصتی تاریخی برای اتاق تا درباره ابعاد عملکرد خود و نقش خود در اقتصاد ایران اطلاع رسانی کند.

او با اشاره به تلاش برخی نمایندگان برای تبدیل اتاق ایران به یک نهاد عمومی غیردولتی گفت: اتاق های بازرگانی تنها در ایران وجود ندارد و در هر کشوری چنین تشکلی وجود دارد. اگر این نهاد هم دچار دست کاری شده و از هویت اصلی و استقلال خود دور بیفتد مانند برخی نهادهای دیگری که ما دست کاری کردیم کارآمدی آن از بین خواهد رفت.

حق شناس تأکید کرد: این اقدام تلاش برای سوق دادن این تشکل به سمت دولتی شدن و کاهش استقلال عملکرد و تهی کردن بخش خصوصی از ماهیت خود و زمین گیر کردن آن است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2188

به "حمله به اتاق بازرگانی هدفی جز زمین گیر کردن بخش خصوصی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمله به اتاق بازرگانی هدفی جز زمین گیر کردن بخش خصوصی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید