آمریکا در پروژه دفاع مشترک اتحادیه اروپا مشارکت می نماید

به گزارش 10 از 10، روز گذشته وزرای دفاع اتحادیه اروپا درباره مشارکت آمریکا، کانادا و نروژ در پروژه دفاع مشترک اروپایی توافق نموده و از آنها برای این منظور دعوت به عمل آوردند.

آمریکا در پروژه دفاع مشترک اتحادیه اروپا مشارکت می نماید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه زوددویچه سایتونگ، وزرای دفاع اتحادیه اروپا آمریکا، کانادا و نروژ را برای بهبود پروژه دفاع مشترک اروپایی دعوت کردند.

این تصمیمی است که از اهمیت نمادین بالایی برخودار است. 27 عضو اتحادیه اروپا روز پنج شنبه در این باره توافق کردند که ایالات متحده، کانادا و نروژ را هم در این پروژه مشترک اروپایی برای بهبود تحرکات نظامی مشارکت دهند.

آنگرت کرامپ کارن بائر، وزیر دفاع آلمان از یک جهش کوانتومی سخن گفت که انتقال نیرو به مرزهای اروپایی را آسان تر می نماید. وی تاکید نمود که این تنها موضوع مهمی برای اتحادیه اروپا نبوده بلکه برای ائتلاف نظامی ناتو که 21 عضو این اتحادیه به آن تعلق دارند مهم است.

پروژه تحرک نظامی بخشی از پروژه همکاری های دائمی ساختاری موسوم به پسکو است که هدف آن ارتقاء توان دفاعی اروپا است.

در دوران ریاست دوره ای آلمان بر اتحادیه اروپا در سال 2020 امکان گسترده شدن این پروژه به کشورهای ثالث فراهم شده و دولت آلمان به شدت از مشارکت آمریکا در این پروژه نظامی حمایت کرد.

این پروژه قرار است یاری کند تا موانع برای انتقال نیرو و تجهیزات در اروپا رفع گردد. به گفته وزیر دفاع آلمان این کشور نقش محوری لجستیکی در این پروژه را بر عهده می گیرد.

پیمان همکاری سازمان یافته دائمی اتحادیه اروپا (PESCO) از سوی هلند به عنوان راهی برای هماهنگی قوانین گمرکی 25 کشور عضو اتحادیه اروپا ارائه شد که مالت و دانمارک از آن خارج شدند. هدف آن همچنین حذف کاغذبازی اداری بود که از جابجایی غیرمحدود نیروهای نظامی و تجهیزات نظامی به ویژه سلاح در سراسر مرزهای اروپا جلوگیری کند.

هدف این ابتکارعمل همچنین سرمایه گذاری حدود دو میلیارد دلاری روی ارتقای زیرساخت حمل و نقل این نهاد برای این اهداف است، از جمله پل هایی که دیگر برای تردد تانک ها ایمن نیستند.

چندی پیش یک درخواست کتبی در این باره از طرف پنتاگون به وزارت دفاع هلند برای مشارکتدر این پروژه ارسال شده است. لاهه هلند این پروژه را که به استثناء دانمارک، مالت و ایرلند 24 عضو دیگر اتحادیه اروپا در آن مشارکت می نمایند را هماهنگ می نماید.

طرح همکاری ساختاری دائمی (PESCO) راهی برای تقویت توان نظامی اروپایی با راهنمایی آموزش های نظامی و تقویت لجستیکی به وسیله شبکه ای در سراسر این قاره است. همچنین ایجاد واحد آموزش مشترک افسران نظامی از دیگر اهداف این معاهده ذکر شده است.

وزارت دفاع آلمان این طرح را به عنوان یک موفقیت ارزیابی نموده که همچنین می تواند محرکی برای همکاری بیشتر بین اتحادیه اروپا و ناتو باشد

از این طریق اتحادیه اروپا می خواهد بخصوص از چند پارگی و رقابت پر هزینه در صنعت اسلحه سازی در اروپا جلوگیری کند. هم زمان می خواهد تجهیزات نظامی و نیروهای مسلح در این اتحادیه را با هم هماهنگ تر کند.

تقریبا هر یک از اعضای اتحادیه اروپا یکی از پروژه های تعریف شده در طرح پسکو را رهبری می نماید که در آن تعداد مختلفی از کشورها همکاری می نمایند. آلمان هماهنگی 6 پروژه در این طرح را بر عهده دارد.

در این پروژه از جمله این مسئله مطرح است که با ایجاد زیر ساخت های لازم در صورت حمله خشونت آمیز علیه اروپا مثلا حمله روسیه به لتونی نیروهای غربی هر چه سریع تر در صحنه درگیری حاضر شوند. به این ترتیب این پروژه نه تنها به اتحادیه اروپا سود می رساند بلکه به نفع ناتو و آمریکا هم هست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1753

به "آمریکا در پروژه دفاع مشترک اتحادیه اروپا مشارکت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در پروژه دفاع مشترک اتحادیه اروپا مشارکت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید