10 ایده برتر در طراحی داخلی کلینیک

به گزارش 10 از 10، ما در شرکت بازسازی ساختمان خبرنگاران تصمیم گرفته ایم تا ایده های جذابی را که در سالیان اخیر در صنعت بازسازی و تعمیرات ساختمان در زمینه های مختلف بازسازی منزل ، دکوراسیون اداری ، تجاری ترند شده اند را در طی چندین مقاله برای شما گرد آوری کنیم ، حال در این مقاله به 10 ایده رجحان که در دکوراسیون کلینیک های پیروز دنیا طراحی و اجرا شده اند بپردازیم .

10 ایده برتر در طراحی داخلی کلینیک

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ کاتالوگ دیجیتال از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

1. پارتیشن های مدرن شیشه ای

دیوار های کم نور ، پارتیشن های آینه دار و سطوح سنگی رنگین همه از ایده های جالب طراحی این کلینیک دندان پزشکی است . فضایی که بیماران بتوانند در آن احساس آرامش بنمایند . پس از ورود به دندان پزشکی مراجعه نمایندگان قرار دیدار های خود را پشت یک میز سنگی مشکی با تکه های رنگی آنالیز مینمایند . دیوار ها مجهز به چراغ های نواری LED هستند که برای تغییر رنگ ها برنامه ریزی شده است . هم چنین پارتیشن های رنگی میتواند به زیبایی کار بیفزاید .

2. استفاده از گیاهان

دیوارهای قابل شستشو سفید رنگ و حضور فضاهای سبز و گیاهان متعدد در گوشه و کنار این دکوراسیون داخلی اداری کلینیک برای ایجاد فضایی آرامش بخش نقش مهمی را ایفا میکند . تاکید این کلینیک بر تغذیه و سبک زندگی سالم باعث شده است فضاهایی ویژه برای نشستن افراد در کنار هم و نوشیدن و خوردن مواد سالم و آموزش در این زمینه ایجاد شده است . هم چنین حضور گیاهان متعدد در این دفتر و ارتباط با طبیعت در پیشبرد این هدف کلینیک بسیار موثر است. نور طبیعی فراوانی که از پنجره های بلند بر روی کفپوش چوب افرا میتابد ، این فضا را به محیطی آرام برای رفاه حال مراجعه نمایندگان تبدیل نموده است .

3 . رنگ های متنوع در کلینیک

حضور کاشی های گرافیکی سبز رنگ ، دیوار ها و سقفی تماما سبز فضایی آرامش بخش را به وجود آورده است . این یک داروخانه ای است که به کاربران این اجازه را میدهد که به صورت آنلاین داروهای خود را سفارش بدهند و مشاوره های چهره به چهره با متخصصان داشته باشند.ماهیت فضای کوچک این محیط به معنای آن است که مشتریان برخلاف داروخانه های عظیمتر که افراد را به وسیله راهروهای بلند جدا میکند در این مکان میتوانند بصورت حضوری با یکدیگر و کارمندان ارتباط برقرار نمایند. استفاده از رنگ سبز برای آرامش بخشیدن به مراجعه نمایندگان استفاده شده است .

4 . استفاده مدرن از چوب

پانل های چوبی شکاف دار و نورپردازی محیط به وسیله این پانل های چوبی فضایی گرم و مطبوع را در این کلینیک به وجود آورده است . استفاده از این پانل های چوبی برای احساس سبکی و راحتی فضا در نظر گرفته شده است . هم چنین این ها میتوانند واحدهای ذخیره سازی و مناطق خدماتی را پنهان نمایند . طراحی تک متریال برای این کلینیک نسبتا کوچک باعث شده است این فضا عظیمتر جلوه کند . مبلمان این فضا نیز برای هماهنگی با محیط از چوب ساخته شده است تا علاوه بر این امر ، فضایی راحت تر برای نشستن مراجعه نمایندگان ایجاد گردد. استفاده از کفپوش های بتنی و ستون های گرد جلا داده شده باعث شده است تا نور در این فضا بهتر منعکس گردد و فضایی درخشان تر ایجاد گردد.

5 . ترکیب المان های طبیعی و مصنوعی

استفاده از فضای سبز وسیع ، قفسه های شیشه ای با بطری ها و ظرف های دارویی رنگارنگ و سنتی و حضور یک میز مرکزی در بین این قفسه ها باعث شده است تا خدمات پیشخوان های سنتی که بین مشتری و مسئول کلینیک وجود داشت از بین برود و تعامل بیشتری بین داروسازان و مشتریان ایجاد گردد . این میز از چوب درختی صدساله درست شده است و یک بخش شیشه ای پر از گیاهان در حال رشد و خزه ها در روی آن جای گرفته است . استفاده از منابع نوری سقفی از جنس مس در کنار این گیاهان احساس آزاد بودن در سراسر فضا را ایجاد میکند . ترکیب ویژگی های ظاهری سنتی با فناوری و تکنولوژی های بکار رفته در تضاد است و برای تضاد بیشتر واترفورم دیوارهای داروخانه با یک بافت خشن سنگی و یک راه پله مسی مارپیچ ایجاد شده است .این داروخانه تمام کلیشه های مربوط به طراحی همچین فضاهایی را بر هم زده است .

6 . ترکیب رنگی شاد و شارپ

استفاده از رنگ های شاد و متنوع و اشکال گوناگونی که بر روی سطوح و دیوار های اتاق های این بازسازی ساختمان کلینیک بچه ها نقش بسته است ، فضایی جذاب و دلنشین را برای بچه ها و دوری از ترس آنها از محیط های درمانی را ایجاد نموده است . این کلینیک با اتاق های فراوان توانسته است اتاق ها را بر حسب احتیاج و موارد استفاده برای رده های سنی مختلف بچه ها و بچه های که دارای بیماری های خاص هستند ، استفاده کند به طور مثال برای اتاق های بچه ها اوتیسم از رنگ های شاد تر ولی اشکال ساده تری استفاده شده است .اما طراح توانسته است به گونه ای اشکال و رنگ ها را باهم ترکیب کند تا فضاها کاملا بچه هاه نباشد و بتوانند بچه هایی که سنشان بیشتر است نیز از آنجا استفاده نمایند . علاوه بر رنگ ها یکی از ویژگی های معین نماینده فضا عدم وجود نسبی وسایل پزشکی آن است و بسیاری از کابل ها و دستگاه ها در پشت پنلها پنهان شده اند تا به فضای آن کلینیک احساس در خانه بودن را برای بچه ها به ارمغان بیاورد .

7 . استفاده از متریال های خاص

استفاده از چوب های پنبه ای سبک به عنوان دیوار های جدانماینده باعث شده است ضمن زیباتر کردن این کلینیک ، نور طبیعی روز بتواند به وسیله فاصله بین سقف تا پارتیشن به تمام فضاهای داخلی وارد گردد .همچنین چینش این پارتیشنها بگونه ای است که راهروها را شکل میدهند . این متریال چوب پنبه باعث خنثی شدن رنگ های سفید قسمت های دیگر میگردد و به ایجاد محیطی استریل یاری میکند .

هم چنین این چوب پنبه به عنوان عایق صدا عمل میکند ، رطوبت را تنظیم میکند و بوی بد فضا را به خود جذب میکند .

8 . استفاده از تکنولوژی روز

روزهایی که کلینیک ها اغلب مکانهایی خسته نماینده و ناامید نماینده بودند گذشته است و با پیشرفت تکنولوژی فضاهایی بهتری میتوان خلق کرد . به جای یک فضایی که در آن تخت های بیمارستان بصورت ردیفی در کنار هم قرار دارند در این طراحی دکوراسیون لوکس با یک سالن عظیم مواجهیم که هر فرد جایگاه مخصوص معاینه خود را دارد تا بتواند با خیال راحت در آن استراحت کند ، مطالعه کند ، فیلم ببیند یا موسیقی گوش دهد .این تخت های یک نفره با حفظ حریم خصوصی میتواند آمار و شرایط فعلی بیمار را در اختیار پرستاران قرار دهد تا هم نظارت و مراقبت بر روی بیماران بیشتر گردد و هم به کاهش تعداد پرستاران می انجامد .

9 . حفظ ارتباط بصری مناسب با پارتیشن های مشبک

دهانه های مربعی شبکه ای از پنجره هایی در ابعاد مختلف ضمن ایجاد ارتباط بصری بین فضاهای داخلی این دفتر در کنار مبلمان رنگی به کار برده شده در این کلینیک توانسته است فضایی دنج و راحت را برای مراجعه نمایندگان بوجود آورد . این حفره ها میتوانند نظارت دکتران و کارکنان با بیماران و بالعکس را کنترل نمایند .

10 . طراحی های جدید در سقف

با توجه به ارتفاع فضای اصلی ، مجری دکوراسیون برای ایجاد فضایی صمیمی تر ، سقفی شیبدار طراحی نموده است و دیوار های اتاق ها را کمی کوتاه نموده است تا از ویژگی های این سقف شیبدار بتوان استفاده کرد . استفاده از چوب برای این سقف و حضور منابع نوری خطی سقفی باعث شده است فضایی گرم تر و جذاب تر در این محیط ایجاد گردد . اتاق های درمانی در قسمت عقب فضا نهاده شد اند تا از دید مستقیم بر آنها جلوگیری گردد . این سقف که تمام اتاق ها را پوشانده است و به این ترتیب به این محیط عمق ، روشنایی و احساس راحتی میبخشد.هم چنین چینش این اتاق ها بدون اینکه دری وجود داشته باشد به گونه ای است که حریم هر اتاق حفظ میگردد و جلوی دید مستقیم به داخل اتاق ها را میگیرد .

منبع: هیرادانا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1312

به "10 ایده برتر در طراحی داخلی کلینیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ایده برتر در طراحی داخلی کلینیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید