انتها دردناک با قرص برنج

به گزارش 10 از 10، فرحناز چراغی - کرمانشاه- خبرنگار: چند روز پیش بود که خبر فوت یکی از اقوام بر اثر مصرف قرص برنج همه آشناییان را در شوک فرو برد.

انتها دردناک با قرص برنج

مرگ بر اثر قرص برنج مرگی دردناک شناخته شده که این روزها با روند افزایشی در کشور و استان ما همراه است. بر اساس آمارهای گزارش شده از پزشکی قانونی کرمانشاه سال گذشته، 32 کرمانشاهی بر اثر استفاده از قرص برنج مسموم شده اند. مرگ بر اثر مصرف قرص برنج دردناک است. این قرص ظرف 3 تا 4 ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می نماید و فرد تا لحظات آخر مرگ هوشیار است و به شکلی زجرآور جان خواهد داد.

این قرص خطرناک که به عنوان یک حشره کش برای جلوگیری از آفت زدگی برنج، غلات و... قرار می گیرد، یکی از مرگ آورترین مسمومیت هایی است که مرگ حتمی فرد را به دنبال دارد. تا امروز هیچ راه درمانی برای نجات جان مسمومان با قرص برنج پیدا نشده است. از سال 1392 در کشور فروش این قرص در عطاری ها ممنوع شده است، اما متأسفانه قرص برنج در بازار اسلامی و میدان آزادی (گاراژ) به راحتی خرید و فروش می گردد. دسترسی به قرص برنج در کرمانشاه مانند آب خوردن راحت است و هیچ نظارتی در این زمینه وجود ندارد.

آنچه در مصرف قرص برنج و به نوعی خودکشی با این قرص مطرح است، این است که چرا قرص برنج به راحتی در دسترس افراد واقع شده است و نهادی چون وزارت صنعت، معدن و تجارت یا وزارت بهداشت نظارت جدی بر عرضه قرص برنج ندارد که این گونه به راحتی و بدون مجوز در دسترس نباشد. از سوی دیگر، چرا در خودکشی با قرص برنج با عرضه کنندگان این قرص از لحاظ قضایی به عنوان مجرم و شریک جرم برخورد نمی گردد؟

  • دسترسی آسان به قرص برنج

یکی از عطاری های شهر در گفت وگو با 10 از 10 از مراجعه بعضی شهروندان به این عطاری برای خرید قرص برنج می گوید و می افزاید: مسائل مردم بسیار است. از بیکاری گرفته تا اعتیاد و نداری و... بعضی تنها راه نجات خود را خودکشی می دانند و شاید راحت و بی دردسرترین راه را مصرف قرص برنج. وی که از بردن نام خود خودداری می نماید، می افزاید: نظارتی بر عرضه و فروش قرص برنج نیست و نباید قرص برنج به راحتی در دسترس افراد قرار گیرد. در بازار اسلامی می توان به راحتی و کمترین قیمت قرص برنج را تهیه کرد، بدون این که آب از آب تکان بخورد. به همین راحتی جوان مردم نابود می گردد.

  • نظارت بیشتری اعمال گردد

این شهروند کرمانشاهی ادامه می دهد: باید از سوی نهادهای مسئول نظارت بیشتری اعمال گردد و نباید خرید و فروش قرص برنج بدون مجوز صورت بگیرد تا شاهد به خاک سیاه نشستن خانواده ها نباشیم. بی شک وجود عطاری های متخلفی که قرص برنج را خیلی راحت در اختیار مصرف کننده قرار می دهند، در افزایش آمار تلفات تأثیر جدی داشته است که باید جلوی آنها گرفته گردد.

  • افزایش قربانی ها

کامبیز سلطانی نژاد متخصص سم شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی سال گذشته خاطرنشان کرد: تهران و استان های شمالی حاشیه خزر بیشترین سهم مصرف قرص برنج را در کشور دارند که البته کرمانشاه شامل آن نمی گردد، اما بر اساس اعلام پزشکی قانونی استان مصرف قرص برنج و مسمومیت با آن در کرمانشاه نیز هر سال نسبت به سال پیش از آن از روند افزایشی برخوردار بوده که قابل انکار نیست.

به گفته دکتر سلیم خانی مدیر کل پزشکی قانونی استان، در سال 97 در مجموع 32 نفر بر اثر مصرف قرص برنج در استان مسموم شدند که از این تعداد 9 نفر زن و 23 نفر مرد بودند. سال گذشته 16 نفر نیز بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن فوت شدند که 4 نفر آنها زن و 12 نفر آنها مرد بودند. در مجموع سال گذشته 98 مورد مسمومیت داشتیم که 32 نفر زن و 66 مورد مرد بودند. وی با بیان این که هنوز آمار 3 ماه اول سال جمع آوری نشده است، به 10 از 10 می گوید: سال گذشته بیش از 46 هزار مورد برای معاینه به پزشکی قانونی استان مراجعه کردند.

خانی در ادامه با اشاره به کاهش فوتی های ناشی از حوادث کار در استان اضافه می نماید: در سال گذشته 32 نفر مرد بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند و در مراکز پزشکی قانونی استان کرمانشاه معاینه شدند. این تعداد در مقایسه با سال قبل از آن که آمار تلفات 35 نفر بود، با کاهش روبرو بود. سال 97 آمار مصدومان ناشی از حوادث کار با 787 مورد شامل 22 زن و 765 مرد نسبت به سال 96 که 651 مورد شامل 18 زن و 633 مرد بوده، افزایش داشته است. وی به آمار نزاع در سال گذشته نیز اشاره می نماید و می گوید: سال گذشته حدود 17 هزار نفر در حوزه نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 291

به "انتها دردناک با قرص برنج" امتیاز دهید

1 کاربر به "انتها دردناک با قرص برنج" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها دردناک با قرص برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید