هسته بورس چیست و توسط چه کشوری طراحی شده ؟

به گزارش 10 از 10، کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که هسته معاملاتی بورس، مطابق با تکنولوژی روز نیست و اگر همراه با تکنولوژی های روز هم در حرکت باشد به دلیل وجود تحریم ها نمی تواند بسیاری از امکانات را در اختیار داشته باشد

هسته بورس چیست و توسط چه کشوری طراحی شده ؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل متابورس ،با افزایش فعالان بازار بورس و عمومیت یافتن آن در بین مردم موضوعات مرتبط با آن نیز دامنه گسترده تری یافته اند. شاید تا یک سال گذشته مکانیزم عمل و حتی عبارت هسته معاملات تنها موضوعی تخصصی بود که اشخاص خاصی در خصوص آن صحبت میکردند. اما اینک اختلالات پی در پی در هسته سیستم معاملات بازار سرمایه تبدیل به موضوعی گشته که برآورد های فراوان، حواشی و ناراضیان بسیاری یافته است.

هسته چیست

هسته معاملات در حقیقت سیستم پردازشگر اطلاعات مختلف و انجام معاملات بورس است. احتیاج به سرعت بالا، ماژولهای مختلف، حجم بالای اطلاعات و کاربری های مختلف چنین سیستمی را به یک ابر سامانه پیچیده تبدیل نموده است.

گفتنی است تمامی سفارشات سهامداران ، پس از ثبت در کارگزاری به هسته متصل می شوند و خرید آنان از طریق هسته انجام میگردد.سهامداران میتوانند اطلاعات موجود در هسته را در سایت tsetmc مشاهده نمایند

طراحی هسته فعلی

هسته فعلی بازار سرمایه ایران توسط شرکت فرانسوی اتوس طراحی و اجرا شده است که سال 1387 تحویل شد. این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای دنیا در این زمینه است. به علت مسائلی از جمله تحریم امکان به روز رسانی ماژولهای هسته معاملات تا سالها وجود نداشت تا بالاخره در سال 1395 سیستم با آخرین نسخه متعلق به سال 2015 به طور کامل به روز رسانی شد. اما مشکل کجاست ؟

مسائل هسته

بسیاری از فعالان بازار و کارگزاران افزایش حجم معاملات و کاربران بازار را به عنوان بار بسیار زیاد بر دوش هسته معاملات می دانند و این امر را دلیل اختلالات پر تکرار فعلی می دانند. این شاید با دانش عمومی ما از سیستم ها و پردازشگر ها منطبق باشد. می دانیم که تعداد معاملات بورس رکورد دو میلیون در روز را شکسته است و این یعنی افزایش سی برابری نسبت به سال گذشته و این عدد در حال افزایش است.

مدیران بورس برای تصمیم گیری در خصوص هسته معاملات چالش هایی دارند. بار معاملات بر هسته پردازشگر آن هر روز افزایش می یابد. خیل کدهای بورسی جدید و نمادهای جدید به بازار روانه می گردد و این اختلالات صدای همه را درآورده است. تصمیم برای تغییر سیستم و طراحی هسته جدید معاملات هم شمشیر دو لبه است. احتمالا با وجود شرایط مالی و همچنین سخت تر شدن تحریم ها این جایگزینی باید با شرکت های درجه چندم چینی یا کره جنوبی و ... انجام گردد که شاید ضامن امنیت اطلاعات و تضمین بهبود سیستم نباشد.

توجه صرف نیز به توان داخلی و امید داشتن سیستمی بومی نیز در صورت شدنی بودن زمان زیادی طلب می کند. این در حالیست که هر روز دامنه فشارها از اختلالات سیستم بر بورس افزایش میابد. این امر یکی از مهمترین چالش های پیش روی تیم جدید بورس خواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1357

به "هسته بورس چیست و توسط چه کشوری طراحی شده ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هسته بورس چیست و توسط چه کشوری طراحی شده ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید