نقش مهم ایران در معین چگونگی روابط آمریکا با چین

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران : کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با خبرآنلاین، آینده روابط آمریکا و چین را با وجود تنش های اخیر در روابط دو کشور مورد آنالیز قرار داد.

نقش مهم ایران در معین چگونگی روابط آمریکا با چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، علی بیگدلی در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا نگاه خود را از خاورمیانه برداشته است و به سمت چین معطوف شده است گفت: برای اولین بار اوباما در یک سخنرانی در استرالیا گفت که ما دیگر با خاورمیانه کار نداریم و برای ما خیلی پرهزینه است و ما تمام توجه خود را به شرق اسیا معطوف نموده ایم. اما الان به نظر می رسد که به این نتیجه رسیده اند که خاورمیانه کماکان اهمیت زیادی برای سرمایه گذاری دارد. نه تنها برای امریکایی ها بلکه برای اروپایی ها هم همینطور است و به همین دلیل به دنبال ایجاد اشتی کنان با ایران هستند تا فضای خاورمیانه و خلیج فارس به سمت ارامشی برود که بستر سرمایه گذاری در این منطقه دوباره ایجاد گردد. امریکا حتی بیشتر از روسیه با چینی ها اختلاف دارد اما از انجایی که جهان دارد به سمت جذابیت های مالی بیشتر حرکت می نماید، این به نظر می رسد که دو کشور می توانند و می خواهند که موقعیت مالی خود را از بین نبرند.

بیگدلی در خصوص حواشی اخیر بر سر ویروس کرونا و همچنین اختلافات موجود در میان سیاستمداران آمریکا و همچنین آینده روابط پکن و واشنگتن گفت: به طور کلی بین جمهوری خواستار و چینی ها اختلافات شدیدی وجود دارد. نگاه منفی به چین در دولت ترامپ خیلی بیشتر شد و مساله کرونا هم به آن دامن زد. موضوع دیگر مساله کره شمالی بود که امریکا آن را دست پرورده چین می داند و پکن آن را علیه امریکا به کار می برد. به همین خاطر امریکایی ها می خواهند که چین کره شمالی را مهار کند. ابزار هایی که از نظر سیاسی در اختیار چین است، بیشتر از ابزار های مالی در دست امریکاست. اما فکر نمی کنم این مساله روابط مالی بین دو کشور را خیلی تحت تاثیر قرار دهد. امریکا با مسائل مالی رو به رو ست و منابع مالی این کشور محدودتر شده است. امریکا به دنبال بازارهای جدید است . یکی از دلایلی که بایدن کوشش می نماید با پوتین مذاکره کند این است که بازار را به سمت روس ها باز کند تا شرایط مالی امریکا جان جدیدتری بوزد. در خصوص چین هم از همین سیاست پیروی خواهد نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1782

به "نقش مهم ایران در معین چگونگی روابط آمریکا با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مهم ایران در معین چگونگی روابط آمریکا با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید