مینو محرز: برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید

به گزارش 10 از 10، عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا با تاکید بر لزوم مراجعه افراد دارای علامت و همچنین بیماران کرونا مثبت به پزشک و مراکز 16 ساعته و 24 ساعته وزارت بهداشت، گفت: اخیرا بیمارانی می بینیم که متاسفانه وقت شان در خانه تلف شده و در مراحل آخر بیماری مراجعه کرده اند.

مینو محرز: برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید

به گزارش ایسنا، مینو محرز، درباره میزان روز هایی که یک فرد کرونا مثبت باید در قرنطیه بماند، گفت: از آنجایی که فعلا تست زیادی در دسترس مردم نیست و هزینه تست PCR هم برای مردم در بخش خصوصی بالاست، توصیه الزامی به انجام تست نمی کنیم. حال اگر فردی مثبت شده است یا علائم دارد، باید دو تا سه هفته در قرنطینه و ایزولاسیون باشد.

کرونایی ها چند روز باید در قرنطینه باشند؟

وی با بیان اینکه در عین حال افراد مبتلا به کرونا باید تا شش هفته در خانه و در مواجهه با دیگران حتما ماسک بزنند، اضافه کرد: زیرا ممکن است هنوز ویروس در بدن فرد وجود داشته باشد و بیماری را به دیگران منتقل کند؛ بنابراین ماندن در قرنطینه دو هفته بعد از شروع علائم در بیمار مبتلا به کرونا الزامی است و تا شش هفته باید حتی در خانه هم از ماسک استفاده کند. البته می تواند از اتاقش بعد از دو هفته خارج شود.

محرز با بیان اینکه عدم رعایت این موارد منجر به افزایش ابتلا به ویژه در خانواده ها می شود، ادامه داد: حال وقتی که خانواده ها در معرض ابتلا قرار گیرند، افراد مسن و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند، به کرونا مبتلا می شوند که این موارد بیشترین موارد بدحال را تشکیل می دهند که مرگ و میر هم دارند. در ایام عید مردم به دیدن افراد سن بالا نمی رفتند که همین موضوع منجر به کاهش مرگ و میر شد.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، گفت: ما بعد از 9 ماه یاد گرفته ایم که بیمارانی را که شرایط بهتری دارند، به صورت سرپایی درمان کنیم، اما به هر حال بیمار سرپایی هم باید تحت کنترل باشد. تمام مراکز 16 ساعته و 24 ساعته وزارت بهداشت آموزش دیده اند که به بیماران دستورالعمل ایزولاسیون داده و در صورت لزوم دارو هایی مانند کلروکین را برایشان تجویز کرده و شرایط بیماری شان را ارزیابی می کنند. حال اگر شرایط بیماری خطرناک بود، او را به بیمارستان می فرستند.

محرز با بیان اینکه برخی از بیماران در هفته اول ابتلا به کرونا شرایط خوبی دارند، اما از هفته دوم به بعد بیماری شان شدت می یابد، گفت: اخیرا بیمارانی دیده ام که متاسفانه وقت شان در خانه تلف شده است. از مردم خواهش می کنم بیماران شان را در خانه نگه ندارند. بیمار مبتلا به کرونا باید ارزیابی شود و معین شود که آیا بیماری اش در مرحله خفیف، متوسط، شدید یا خیلی شدید است. همه این موارد دستورالعمل های خاصی برای درمان دارد. در یک مرحله بیمار باید حتما بستری شود، اما در یکسری بیماران را هم می توان به صورت سرپایی درمان کرد. حال برخی به این مساله توجه نمی کنند و اخیرا در مواردی شاهدیم که وقت بیماران در خانه تلف می شود.

وی درباره زمان مراجعه بیمار مبتلا به کرونا، گفت: بیمار اگر تست کرونایش مثبت شد، باید به پزشک مراجعه کند. در حال حاضر تمام مراکز 16 ساعته و 24 ساعته که متعلق به شبکه بهداشتی است، آموزش دیدند تا بیماران را ارزیابی کنند که یا به صورت سرپایی بیمار را درمان می کند و اگر نیاز به بستری داشته باشد، او را به بیمارستان می فرستند. در عین حال بیماران را به صورت تلفنی پیگیری می کنند. این سیستمی که داریم، عالی است، اما مردم نمی دانند که به کجا باید مراجعه کنند.

بازار های غیرقانونی و جان هایی که از دست می فرایند

محرز با اشاره به بازار های غیرقانونی تامین دارو، گفت: سیستمی که در آن برخی دارو ها به صورت قاچاق به فروش می فرایند، مشکل ایجاد می کند. در بیمارستان دارو های استاندارد و بر اساس سهیمه بندی ارائه می شود. حتی باید پوکه داروی ضدویروس را تحویل دهیم تا مبادا وارد بازار آزاد شود. زیرا قیمت آن در بیمارستان کم است، اما در بازار آزاد میلیون ها قیمت پیدا می کند؛ بنابراین سیستم ناصرخسرو و تامین دارو از چنین بازار هایی فاجعه است که باعث می شود وقت بیمار تلف شود و وقتی به بیمارستان می رسد در مراحل آخر بیماری است. در حالی که شاید اگر زودتر می آمد، می شد بیمار را نجات داد.

وی تاکید کرد: درست است در خانه با پزشک و پرستار و اکیپ مجرب می توان کرونا را درمان کرد، اما در مواردی که این درمان ها تخصصی نباشد، بیمار دچار مشکل می شود؛ بنابراین توصیه ام این است که حتما به درمانگاه ها و مراکز تخصصی مراجعه کنند تا ارزیابی شوند و زمان را از دست ندهند.

وی ادامه دارد: در عین حال افرادی هم که تست مثبت ندارند، اما علائمی مانند تب یا تنگی نفس دارند حتما باید به پزشک مراجعه کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1445

به "مینو محرز: برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: برای مراجعه به پزشک وقت را تلف نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید