عجیب و غریب ترین درمان چین و چروک پوست صورت، حلزون تراپی شگرد تازه کلینیک های زیبایی برای سود بیشتر!

به گزارش مجله 10 از 10، حلزون تراپی یکی از عمل های زیبایی است که به تازگی مد شده و افراد به اشتباه برای زیبایی و جوان سازی پوست صورتشان انجام می دهند، اما اینکه حلزون ها چگونه پرورش پیدا کردند و آیا ناقل بیماری هستند یا خیر هنوز تعیین نیست.

عجیب و غریب ترین درمان چین و چروک پوست صورت، حلزون تراپی شگرد تازه کلینیک های زیبایی برای سود بیشتر!

مزوتراپی، بوتاکس، لیفت، تزریق ژل و چربی و تراپی مو... از جمله عمل های زیبایی است که شاید در فضای مجازی یا در جمع دوستان به گوشتان خورده باشد، تب عمل های زیبایی در بین نوجوانان و جوانان به قدری زیاد شده که حتی بعضی از افراد غیر متخصص هم با ورود به این حوزه کوشش می نمایند جیبشان را پر پول نمایند و با ابداع روش های تازه درمان و خدمات زیبایی مشتری بیشتری برای خود جذب نمایند.

به گزارش فارس، یکی از این خدمات که به تازگی جای خود را در بین خدمات کلینیک های زیبایی باز نموده حلزون تراپی است! در این روش عجیب و غریب، حلزون تراپیست با قرار دادن حلزون ها روی پوست فرد متقاضی مدعی می گردد که این کار منجر به شادابی پوست خواهد شد و حلزون قادر است بعضی از بیماری های پوستی مانند لک و پیس و جای جوش، چین و چروک و... را درمان کند!

حلزون یک موجود نرم تن و لزج است که از خود ماده ای به نام کلاژن فراوری می نماید. طبق تحقیقات اجرا شده ترشح حلزون یکی از گران ترین مواد اولیه در صنعت آرایشی و بهداشتی مدرن است و قیمت هر کیلوگرم ترشح حلزون لیوفیلیزه از 20 هزار تا 40هزار دلار آمریکا متغیر است و در بازار به فروش می رسد. از این رو پرورش و فروش حلزون و ماده فراوری شده از آن به یکی از پر هوادار ترین و پرسود ترین مشاغل دنیا نیز تبدیل شده است.

البته این عایدیزایی فقط به پرورش حلزون و فروش کلاژن فراوری شده از آن ختم نشده و بسیاری از سودجویان برای کسب عایدی های فضایی به انجام حلزون تراپی و فروش کرم ها و کلاژن های غیر بهداشتی و بدون مجوز روی آورده اند.

حلزون تراپی، تله ای که بوی پول می دهد

پوست یکی از حساس ترین اعضای بدن است و احتیاج به مراقب بسیار دارد. استفاده از مواد و ترکیبات غیربهداشتی بر روی پوست می تواند منجر به عفونت، بیماری و مسائل بسیاری بر روی پوست گردد. حلزون تراپی یکی از عمل هایی است که افراد به اشتباه برای زیبایی و جوان سازی پوستشان انجام می دهند. یکی سری از مراکز زیبایی به عنوان کلینیک تخصصی حلزون تراپی در ایران وجود دارد که بدون مجوز و با مبالغ بالا حلزون درمانی انجام می دهند، اما اینکه این حلزون ها چگونه پرورش پیدا کردند و اینکه آیا تا به حال روی پوست کسی گذاشته شده اند یا نه تعیین نیست.

دلیل انجام این عمل در افراد تعیین نیست. بعضی ها بخاطر مجذوب کنندهیت بصری این عمل و بعلاوه تبلیغات پرزرق و برق تلویزیونی که برای حلزون تراپی ساخته می گردد تمایل به انجام آن پیدا می نمایند. بعضی از افراد هم به دلیل حساسیت زیادی که به پوستشان دارند، گول مراکز حلزون تراپی را خورده و ترغیب به انجام این عمل می شوند. بعضی از بلاگر ها هم برای جذب دنبال نماینده و فراوری محتوا تن به راه رفتن یک موجود لزج بر روی صورتشان می دهند. البته این بلاگر ها خواسته یا نا خواسته این عمل را تبلیغ می نمایند.

بعضی از حلزون درمانگر ها در کنار حلزون درمانی به آموزش این عمل هم می پردازند. یکی از حلزون تراپ ها می گوید: هزینه آموزش حلزون تراپی نفری یک میلیون تومان است و در یک جلسه آموزشی حداقل 10 نفر باید حضور داشته باشند.

یکی از حلزون تراپ ها در شهرستان گلستان می گوید: حلزون مانند مسواک است. هر فردی باید حلزون شخصی خودش را داشته باشد. زیرا می تواند بیماری های پوستی را از شخصی به شخص دیگر منتقل کند. آیا همه مراکز حلزون تراپی این قاعده را رعایت می نمایند؟ آیا حلزون تراپی پایه علمی دارد؟ در این رابطه با دکتر رضا رباطی متخصص پوست و مو، استاد رشته پوست و ریاست مرکز تحقیقات پوست دانشگاه شهید بهشتی به مصاحبه نشسته ایم.

آیا حلزون تراپی، پایه علمی دارد؟

هرگونه درمانی چه در زمینه پوست و چه بیماری های دیگر باید دارای شواهد، مجوز و تأییدیه علمی باشد. ممکن است یک ترکیباتی در حلزون باشد که از نظر علمی و تحقیقاتی یک اثر کوچکی در پوست ایجاد کند، اما اینکه از آن بتوان به عنوان درمان عمومی استفاده کرد تا کنون شواهد بالینی کاملی نداشته است. بعلاوه حلزون تراپی یا همان درمان با حلزون هیچ گونه پایه علمی ندارد و، چون درمانی نیست، متخصصان پوست در ایران این عمل را تجویز نمی نمایند.

در گذشته نه چندان دور افراد از زالو برای درمان استفاده می کردند. آیا می توان حلزون درمانی را همچون زالو درمانی به عنوان طب در نظر گرفت؟

ما از دوران بسیار قدیم تا کنون درمان با زالو را داشته ایم و به وسیله گذشتگان از آن استفاده می شد، اما بازهم در حد تبلغات عمومی نیست. استفاده از زالو در درمان سنتی بعضی از بیماری ها شواهد بیشتری داشته است. اما حلزون درمانی دارای شواهد بسیاری محدودی است که نمی توان به آن تکیه کرد.

آقای دکتر! آیا مراکز حلزون تراپی در ایران دارای پزشک و مجوز درمانی هستند؟

در حال حاضر حلزون تراپی بیشتر در مراکز زیبایی و آرایشگاه ها به صورت غیرمجاز انجام می گردد. زیرا پایه علمی ندارد و پزشک متخصص پوست و مو تن به انجام این کار نمی دهد. مراکز طبی و علمی معتبر و دارای مجوز در ایران عمل حلزون تراپی را انجام نمی دهند. من بعید می دانم در این مراکز پزشکی وجود داشته باشد. زیرا پایه های علمی این عمل زیبایی بسیار سست است.

چرا بعضی از افراد تن به انجام این عمل می دهند؟

از آنجایی که حلزون درمانی پایه علمی ندارد ممکن است افراد به دلیل ظاهر مجذوب کننده و متفاوتی که این عمل دارد تن به انجام آن دهند. بعلاوه بسیاری ها بدون تحقیق صرفاً برای چشم و هم چشمی اجازه راه رفتن یک موجود لزج بر پوستشان را می دهند، زیرا عموماً ظاهر این مراکز لوکس و فریبنده است.

بعضی از افراد ادعا می نمایند که حلزون درمانی را آموزش می دهند. آیا آکادمی حلزون درمانی در ایران وجود دارد؟ یا شخصی اجازه آموزش این عمل را دارد؟

در ایران آموزش هایی که درباره طب و درمان است زیر نظر وزارت بهداشت انجام می گردد. اگر شخصی یا آکادمیی بخواهد حلزون درمانی را آموزش دهد باید مجوز داشته باشد. در ایران مجوزی برای آموزش حلزون تراپی وجود ندارد که کسی آن را دریافت نموده باشد؛ بنابراین هرشخصی که به عنوان حلزون تراپ یا مربی حلزون تراپی قصد آموزش این عمل را داشته باشد بدون مجوز و پایه علمی اینکار را انجام می دهد.

بهتر است افراد گول این اشخاص را نخورند. بعضی از این آموزش های درمانی احتیاجمند دوره تحصیلی تخصص و فوق تخصص است و بعضی دیگر از آموزش های مهارتی هم در چهارچوب، طبق قواعد خاص و به وسیله افراد متخصص می گیرد. مرکز رسمی در ایران که مجوز حلزون درمانی داشته باشد وجود ندارد.

به گفته یکی از حلزون تراپ ها حلزون مانند مسواک است، ممکن است بیماری را از فردی به فرد دیگر منتقل کند، آیا این ادعا صحیح است؟

بله. حلزون هنگامی که روی صورت و بدن انسان حرکت می نماید می تواند بیماری های پوستی و ویروسی یک فرد را جذب نموده و به فرد دیگر منتقل کند. هروسیله ای بخواهد به صورت مشترک بین دو یا چند نفر مورد استفاده قرار بگیرد احتمال انتقال آلودگی به صورت میکروب یا ویروس را دارد. به عنوان مثال اگر فردی دارای ویروس زگیل باشد می تواند آن را به فرد دیگری منتقل کند. حالا اگر یک حلزون در مراکز حلزون تراپی بین یک یا چند نفر مورد استفاده قرار بگیرد می تواند بیماری ها را از فردی به فرد دیگر منتقل کند. بعضی از موجودات خودشان عامل بیماری هستند.

آیا حلزون می تواند بیماری های خود را به انسان منتقل کند؟

حلزون یک ارگانیسم زنده است و ممکن است هزار میکروب و آلودگی داشته باشد. هرموجود زنده ای می تواند هزاران میکروب داشته باشد. ممکن است که میکروب موجود در موجود زنده برای خودش مضر نباشد، اما برای انسان مضر باشد. برای استفاده حلزون برای پوست آن حلزون باید بهداشتی باشد. بعضی از مراکز ادعا می نمایند که حلزون هایی که استفاده می نمایند بهداشتی است. آیا گواهی برای اثبات این ادعایشان دارند؟

در حال حاضر هرنوع دارو که وارد بازار می گردد باید مراحلی را طی کند و به وسیله مراکز و ارگان های مربوطه تأیید گردد تا بتواند مجوز فراوری و فروش بگیرد؛ آیا این حلزون های پرورش یافته این مراحل را طی نموده اند؟ آیا برای فروش مجوزی دارند؟ حلزونی که برای پوست مورد استفاده قرار می گیرد باید کاملا در محیط تمیز، بهداشتی و استریل پرورش یافته باشد.

هر نوع دارو و درمانی که بخواهد برای انسان مصرف گردد باید مراحل تأیید سلامت و مراحل اثر بخشی را طی کند تا وزارت بهداشت اجازه پرورش و حلزون تراپی را به آن ها بدهند. بسیاری از تبلیغات تلوزیونی درباره کرم ها و صابون های حلزون یا تبلیغات حلزون تراپی صرفاً جنبه تجاری دارند.

درباره بیماری های موجود در حلزون و احتمال انتقال آن به انسان با فردین حریری دامپزشک به مصاحبه نشستیم.

آقای دکتر! آیا حلزون می تواند به انسان بیماری انتقال دهد؟

بله. احتمال انتقال بیماری از حلزون به انسان وجود دارد. همه حیوانات می توانند به انسان بیماری انتقال دهند حتی حیوانات خانگی. حلزون می تواند انگل ها و بیماری های متفاوتی داشته باشد و در ارتباط با انسان آن ها را انتقال دهد. انگل فاسیولا یکی از انگل های موجود در حلزون است. اگر فردی آب آلوده ای را که حلزون در آن زندگی نموده است را بنوشد ممکن است انگل فاسیولا به بدنش وارد گردد. بعلاوه اگر فرد دستش به حلزون و ترشحات آن آلوده باشد و بدون آنکه دست هایش را بشوید غذا بخورد انگل و آلودگی های موجود در حلزون به بدن انسان وارد می گردد.

آیا انگل فاسیولا و بیماری های موجود در حلزون برای انسان خطرساز است؟

بله. عموماً این انگل وارد کبد شده و بافت کبد را می خورد. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که انگل فاسیولا به وسیله انسان خورده شده باشد. بیشتر کسانی که پرورش حلزون انجام می دهند یا در محیطی که حلزون در آنجا زیاد است زندگی می نمایند به بیماری مبتلا می شوند.

اگر حلزون روی جسم انسان باشد می تواند انگل و بیماری ها را منتقل کند؟

اگر فقط روی پوست باشد خیر. اما ممکن حلزون روی جسم انسان آن انگل را دفع کند و آن فرد با دست نشسته غذا بخورد. یا به صورت ناخواسته به آن نقطه ای که حلزون ترشح داشته دست بزند و با همان دست چشم خود را بمالد یا زبان بزند انگل و بیماری منتقل گردد. بعلاوه چشم، بینی، دهان، مژه و دستگاه تناسلی نقاط ملتحمه بدن انسان محسوب می شوند. اگر حلزون روی بافت ملتحمه قرار گیرد به راحتی آلودگی و بیماری را به بدن انسان انتقال می دهد. هیچ پزشکی نمی تواند تضمین کند که حلزون استفاده شده بیماری انتقال ندهد.

یکی از بیماری هایی که حلزون به واسطه انگل های موجود در خود به انسان منتقل می نماید به عنوان تب حلزون شناخته می گردد که در نهایت ممکن است منجر به مرگ انسان گردد. این بیماری در ایران بسیار کم است و اگر باشد در نواحی جلگه ای و در نقاط شمالی کشور وجود داشته باشد. البته وزارت بهداشت این بیماری راکنترل می نماید.

اگرحلزون در شرایط استریل پرورش یافته باشد می تواند بیماری انتقال دهد یا خیر؟

اگر واقعاً حلزون در شرایط استریل پرورش یافته باشد و با هیچگونه انگل و آلودگی در تماس نبوده باشد نمی تواند بیماری انتقال دهد. اما آن فرد پرورش دهنده چگونه می خواهد این قضیه را کنترل کند؟ اگر حلزون در شرایط استریل پرورش پیدا کند نمی تواند بیماری را انتقال دهد، اما فرد پرورش دهنده نمی تواند جلوی ابتلای حلزون به بیماری یا انگل را بگیرد.

این کار بسیار سخت و در مواردی نشدنی است. اگر یک حلزون بیمار باشد بقیه را هم آلوده خواهد نمود. آن پرورش دهنده چگونه می خواهد حلزون بیمار را از بقیه حلزون ها شناسایی کند؟ به احتمال زیاد افرادی که ادعا می نمایند حلزون هایشان در شرایط استریل پرورش یافته اند دروغ می گویند.

انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2365

به "عجیب و غریب ترین درمان چین و چروک پوست صورت، حلزون تراپی شگرد تازه کلینیک های زیبایی برای سود بیشتر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب و غریب ترین درمان چین و چروک پوست صورت، حلزون تراپی شگرد تازه کلینیک های زیبایی برای سود بیشتر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید