سازگاری بالای میوه های ریز در چالش تغییر اقلیم

به گزارش 10 از 10، معاون پژوهشی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت:با توجه به وجود چالشهای جهانی همانند تغییر اقلیم، استفاده از میوه های ریز می تواند به سازگاری با این شرایط کمک کند.

سازگاری بالای میوه های ریز در چالش تغییر اقلیم

به گزارش خبرنگاران، همت الله پیردشتی در دومین سمپوزیوم ملی میوه های ریز در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری اظهار کرد: دانشگاه همپای سایر بخش ها باید به سوی نسل سوم و چهارم و کارآفرینی حرکت کند.

وی با اشاره به اینکه آیا دانشگاه به تنهایی می تواند به سوی کارآفرین حرکت کند یا خیر، شرح داد: یکی از مهم ترین اهداف این سمپوزیوم ایجاد هم افزایی برای رسیدن به کارآفرینی است.

رئیس کارگروه کشاورزی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران با بیان اینکه بهره گیری از ظرفیت پیدا و پنهان میوه های ریز از اهداف این سمپوزیوم است، شرح داد: در مازندران ظرفیت پنهانی وجود دارد که باید دیده شود و میوه های ریز یکی از استعدادهای پنهان است. ارزش غذایی میوه های ریز فراسودمند است و با تنوع فراوان سازگاری بالایی نیز دارند.

وی افزود: این محصولات می تواند به صورت ارگانیک تهیه شود و فرآوری، توسعه صادرات و برندسازی از ضروریت های این امر در مازندران و کشور است و یک دانشگاه کارآفرین باید در این موضوع ورود کند.

رئیس کارگروه کشاورزی اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران در خاتمه تاکید کرد: اقتصادی بودن از مزایای این میوه های ریز است و در تنوعات زراعی و الگوی کشت در مازندران می توان به آن توجه کرد.

به گزارش خبرنگاران، دومین سمپوزیوم ملی میوه های ریز شامل انگور، کیوی، توت فرنگی، تمشک و غیره با محوریت های به نژآدی، تغییر اقلیم، ارزش غذایی و دارویی، به زراعی و مدیریت تولید، کشت بافت و زیست فناوری، کشت ارگانیک و تقاضامحور، فیزیولوژی و تنش های محیطیف برداشت، فرآوری و بازاررسانی، نهاده سازی از تولید تا عرصه محصول طی دو روز در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری آغاز به کار کرد.

در این سمپوزیوم، پس از آئین افتتاحیه، در روز نخست سخنرانی هایی با محوریت نقش میوه های ریز در حوزه علم و فناوری امنیت غذایی کشور، مکانیزم های مولکولی مقاومت به سرما در انگور، ارزیابی تحقیقات توت فرنگی در ایران، هم راستایی تحقیق و توسعه تمشک سیاه در استان مازندران الگویی موفق برای توسعه سایر میوه های ریز بومی، تاثیر تغذیه بر برخی صفحات فیزیوئولوژیک و رشد انگور در شرایط تنش خشکی، بررسی اقتصادی تولید گلخانه ای میوه های ریز ا مطالعه موردی تولید توت فرنگی در گلخانه هیدروپونیک و غیره صورت می گیرد.

در روز دوم این سمپوزیوم، بررسی کاربرد نوردهی مصنوعی در پرورش توت فرنگی، مقایسه کشت عمودی و افقی بر عملکرد و کیفیت ارقام تجاری توت فرنگی آبکشت، خصوصیات تغذیه ای 12 ژئوتیپ زرشک ایران، برنامه های راهبردی در تحقیقات ذغال اخته، آشنایی با زیست فناوری توت فرنگی و بازدیدهای علمی از پارک ساحلی سی سنگان، باغ گردشگری تمشک سیاه شرکت ایران تمشک در دستور کار قرار گرفته است.

این همایش طی دو روز 14 و 15 شهریور در دانشگاه علوم کشاورزی در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آذر 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 95

به "سازگاری بالای میوه های ریز در چالش تغییر اقلیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازگاری بالای میوه های ریز در چالش تغییر اقلیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید