روابط آمریکا و آلمان رو به افول است

به گزارش 10 از 10، در پی ناسازگاری ها و اختلافات بر سر امور سیاسی و مالی و نیز مناقشات و تهدیدات واشنگتن، روابط میان آمریکا و آلمان در ماه های گذشته به سردی گراییده است.

روابط آمریکا و آلمان رو به افول است

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش 10 از 10، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، 85 درصد از شرکت نمایندگان نظرسنجی مرکز مطالعاتی پل آتلانتیک آلمان، روابط بین برلین و واشنگتن را ضعیف و خیلی ضعیف عنوان نموده اند.

در سرمقاله ای که نشریه اشپیگل درباره افول روابط آمریکا و آلمان منتشر نموده است، آمده که این وضعیت در پی ناسازگاری ها و اختلافات بر سر امور سیاسی و مالی و نیز مناقشات و تهدیدات واشنگتن انجام شده است.

نویسندگان این مطلب عنوان نموده اند، از زمانی که ریچارد گرنل، به عنوان سفیر آمریکا در آلمان روی کار آمد، دو کشور درگیر یک بازی خاموش دیپلماتیک شده اند.

در همین حال، در این سرمقاله به اظهار نظر مارتین شولتس، رئیس سابق مجلس اروپا درخصوص این سفیر نیز اشاره شده است: گرنل مانند یک دیپلمات رفتار نمی نماید. او مثل یک افسر مستعمراتی راست گرا و افراطی رفتار می نماید.

رفتار این سفیر به عنوان یک محافظه کار قاطع که در ماه مه 2018 در برلین بر سر کار آمد، باعث شده تا مقامات آلمان، فاصله خود را با او حفظ نمایند: آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هیچ گاه با او صحبت ننموده است و هایکو ماس، وزیر امور خارجه نیز ترجیح می دهد تا رویارویی کمی با این نماینده آمریکا داشته باشد.

این نشریه یادآور تفاوت موضع واشنگتن و برلین در خصوص ایران نیز شده است. واشنگتن اخیرا مدعی است که کوشش می نماید تا با تشکیل ائتلافی در خلیج فارس، امنیت دریانوردی در آب های این منطقه را تضمین کند. طبق گزارش ها، آمریکا از آلمان جهت برقراری امنیت در تنگه هرمز و بازداشتن ایران، درخواست یاری نموده است اما برلین، تاکید نموده که نمی خواهد بخشی از کمپین فشار حداکثری واشنگتن علیه تهران باشد.

وزیر امور خارجه آلمان اظهار داشته که راه حلی نظامی برای مناقشه آمریکا و ایران در تنگه هرمز وجود ندارد. قانون گذاران ارشد حزب سوسیال دموکرات و نیز حزب دموکرات مسیحی آلمان نیز با ایده تشکیل ائتلاف مخالفت نموده اند.

علاوه بر این، اختلافات حل نشده تجاری بین آلمان و آمریکا می تواند به پرداخت تاوان منجر گردد؛ در حالی که مسأله بودجه دفاعی آلمان نیز از موارد اصلی مشاجره دو کشور است.

آلمان اعلام نموده که در سال 2019، بودجه نظامی خود را به 1.35 درصد فراوری ناخالص داخلی می رساند. این میزان هنوز با مقدار 2 درصد که اعضای ناتو در سال 2014 مقرر نموده بودند، فاصله زیادی دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مکرراً عدم تمایل آلمان به افزایش بودجه دفاعی و رسیدن به مبلغ مقرر ناتو را مورد نقد قرار داده است.

ریچارد گرنل طی مصاحبه اخیرش با خبرگزاری آلمانی دی پی ای، با بیان این که برلین از دوستی با واشنگتن سوءاستفاده می نماید، به انتقاد شدید از میزان بودجه تخصیص یافته نظامی توسط دولت آلمان پرداخت.

او در این مصاحبه گفت: این بسیار توهین آمیز است که انتظار رود مالیات دهندگان آمریکایی، هزینه بیش از 50 هزار پرسنل این کشور را که در آلمان مستقرند، بپردازند اما آلمانی ها مازاد بودجه خود را برای امور داخلی آلمان صرف نمایند.

این سفیر، ایده ترامپ مبنی بر انتقال نیروهای آمریکایی از آلمان به لهستان را مورد تحسین قرار داده است. او معتقد است زمان آن رسیده که برلین، هزینه دفاعی خودش را بپردازد و آمریکا نیز این امر را تحقق بخشد.

به نوشته نشریه اشپیگل، برلین امیدوار است با خاتمه ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روزهای خوب شراکت ترانس آتلانتیک بازگردد. با این حال، نویسندگان نشریه معتقدند این امر، نشدنی است و روابط هیچ گاه به حالت اول باز نخواهند گشت.

در خاتمه این مقاله آمده است، از آنجایی که رقبای رئیس جمهوری فعلی آمریکا یعنی دموکرات ها با نقدها ترامپ درخصوص بعضی مسائل اروپا موافقند، حتی پس از خاتمه دوران ریاست وی نیز آمریکا، شریکی ناخوشایند برای آلمان خواهد ماند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 364

به "روابط آمریکا و آلمان رو به افول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط آمریکا و آلمان رو به افول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید