رشد بازار کتاب روسیه مدیون کتاب های ادبیات کودک است

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران به نقل از پابلیشینگ پرسپکتیو، در دو سال گذشته شیوع ویروس کرونا در بیشتر کشورهای جهان مشاغل بسیاری از جمله صنعت چاپ و توزیع کتاب را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است ولی در روسیه کتابفروشان و ناشران از علاقه مندی روز افزون مردم این کشور به کتاب های ادبیات کودک به چشم انداز روشن بازار کتاب در این کشور امیدوار هستند. بسیاری از کتابفروشان و ناشران سفارش های کتاب کودک خود را افزایش داده چون فروش بالای این کتاب ها در دوران قرنطینه به طور عجیبی افزایش یافته است.

رشد بازار کتاب روسیه مدیون کتاب های ادبیات کودک است

دارینا یاکونیا مدیر و موسس خانه انتشاراتی پولیندریا یکی از فعالان عرصه تولید کتاب های کودک در این کشور محسوب می شود و به عنوان ناشر پیروز سال های اخیر روسیه می گوید که رشد کتاب های کودک و علاقه مندی به این کتاب ها ناشران و کتابفروشان را به آینده کتاب روسیه امیدوار کرده است ولی همین امر موجب مسائلی برای ناشران شده است که از مهمترین آنها حجم زیادی از کتاب های بی کیفیت و دارای محتوای ضعیف است.

یاکونیا می گوید کتاب های کودک ترجمه شده از زبان های دیگر با کیفیت بسیار پایین به طور قارچ گونه در بازار کتاب روسیه افزایش یافته است ولی هنوز هم رشد بازار کتاب می تواند مردم را به خرید کتاب های با کیفیت امیدوار کند. این ناشر روسی اعتقاد دارد هرچند زیرپوست صنعت چاپ و توزیع کتاب روسیه مسائل بسکمک وجود دارد ولی چشم انداز روشنی برای بازار کتاب در این کشور انتظار می رود.

یوری شیپکوف صاحب انتشارات کودک کریر پرس روسیه نیز همین اعتقاد را دارد و می گوید: البته ترجمه های خوب در حوزه ادبیات کودک به رشد این بازار کمک کرده است و همین امر موجب سوءاستفاده بسکمک از عوامل چاپ کتاب شده است ولی باز هم امیدواری سال جاری بیشتر از عوامل مایوس کننده است.

آخرین آمارهای منتشر شده در کشور روسیه نشان می دهد 24 میلیارد روبل معادل 326 میلیون دلار گردش مالی بازار کتاب کودک در سال گذشته بوده است که کارشناسان این بازار امیدوارند در سال جاری بیشتر هم شود. گزارش اتحادیه ناشران روسیه نشان می دهد که بازار کتاب الکترونیک روسیه، اکنون در جایگاه سوم جهان جای گرفته است. این گزارش تنها آمریکا را که در مقام اول جای دارد و چین را که در مکان دوم قرار گرفته، بالاتر از روسیه معرفی کرده است.

در پنج سال گذشته روسیه قادر شده تا از بریتانیا و برزیل عبور کند و این جایگاه را به خود اختصاص بدهد. بازار کتاب الکترونیک روسیه هنوز در حال رشد سریع است و در سه چهارم اول سال قبل 25 درصد رشد را تجربه کرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1635

به "رشد بازار کتاب روسیه مدیون کتاب های ادبیات کودک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بازار کتاب روسیه مدیون کتاب های ادبیات کودک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید