ردپای پول امامی، دستمزد هنگفت نوید محمدزاده و ماجراهای علی اسدزاده

به گزارش 10 از 10، ویژگی هایی مانند اختلاف با وی اودی داخلی، اتهام وجود ردپای پول امامی، دستمزد بالای نوید محمدزاده و درگیری و تهدید برخی رسانه ها فقط و فقط خاص قورباغه است. قورباغه طبق اعلام جدید احتمالا از اوایل آذرماه پخش می شود.

ردپای پول امامی، دستمزد هنگفت نوید محمدزاده و ماجراهای علی اسدزاده

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فرهیختگان به این اسامی دقت کنید؛ هومن سیدی، نوید محمدزاده و علی اسدزاده. حضور هرکدام از این سه نفر در هر پروژه ای یعنی حاشیه، توجه و ابهامات فراوان. حالا این سه نفر در یک پروژه به نام قورباغه دور هم جمع شده اند و این مجموعه با وجود چندین بار اعلام رسمی و غیررسمی هنوز به پخش در پلتفرم های داخلی نرسیده است.

فیلمبرداری این سریال که از اوایل سال گذشته شروع شد مانند پروژه های دیگر، گرفتار کرونا و از اسفندماه فیلمبرداری آن متوقف شد و پس از آن و در سکوت خبری مجددا شروع به کار کردند و آن طور که گفته می شود 16 قسمت 50 دقیقه ای آماده پخش دارد. شبکه نمایش خانگی پروژه پرهزینه تا به حال کم نداشته و اساسا تبدیل به حیاط خلوت سرمایه داران هم شده اما قورباغه علاوه بر هزینه های بالا، ویژگی های دیگری هم دارد.

ویژگی هایی مانند اختلاف با وی اودی داخلی، اتهام وجود ردپای پول امامی، دستمزد بالای نوید محمدزاده و درگیری و تهدید برخی رسانه ها فقط و فقط خاص قورباغه است. قورباغه طبق اعلام جدید احتمالا از اوایل آذرماه پخش می شود و به احتمال بیشتر، قسمت های ابتدایی اش مورد توجه قرار خواهد گرفت اما از ابتدا تا پایانی تولیدش ابهاماتی را به وجود آورده که هنوز جوابی به آنها داده نشده است. برای تهیه این گزارش و شنیدن صحبت های علی اسدزاده، تهیه کننده قورباغه با او تماس گرفتیم اما خودش گفت که تمایلی به گفت وگو ندارد. حالا و در این گزارش، سوالات و ابهامات را مطرح می کنیم تا سازندگان درصورت تمایل به آنها پاسخ دهند.

هومن؛ زرنگ یا خوش شانس؟

از اولین فیلمی که در 30 سالگی ساخت تا الان، بیشتر فیلم هایش با حاشیه های هنری و مالی همراه بوده است. آفریقا اولین ساخته او در سال 89 بود که گفته می شود با سرمایه بابک زنجانی ساخته شد و البته هیچ گاه فرصت اکران پیدا نکرد و صرفا در شبکه نمایش خانگی پخش شد و اتفاقا فروش خوبی هم داشت و در جشنواره فیلم فجر نیز نگاه های مثبتی را به سوی خودش جلب کرد.

سیدی در تلویزیون و با راه بی پایان در دهه 80 مشهور شد و بعدها در سریال هایی مانند تا ثریا و مهرآباد حضور داشت اما اوج محبوبیت او با نقشپیمان در سریال عاشقانه منوچهر هادی بود. بسکمک از اهالی سینما و تلویزیون، سیدی را در بازیگری خوش شانس می دانند، زیرا بیشتر کارهایش دیده شده و حتی به خاطر آنها جایزه گرفته است اما گروهی دیگری معتقدند او زرنگ است و قواعد بازی در سینما را خوب بلد است و می داند که با چه کسانی همکاری کند. کسی که گفته می شود اولین فیلمش، آفریقا را با سرمایه بابک زنجانی و آخرین فیلمش، مغزهای کوچک زنگ زده را با بخشی از سرمایه امامی و حالا اولین سریالش، قورباغه را با علی اسدزاده، دوست و به تعبیری سایه محمد امامی ساخته به نظر شما خوش شانس است یا زرنگ؟ البته هرقدر سیدی بازیگر یا کارگردان خوبی باشد ظاهرا از سیاست چیزی نمی داند. او در سال 92 و در سی ودومین جشنواره فیلم فجر پس از دریافت سیمرغ برای فیلم سیزده، جایزه اش را به حسن روحانی تقدیم کرد و روی سن جشنواره گفت که می خواهد این جایزه را تقدیم به بزرگمردی کند که با آمدنش لبخند را برگردانده و حامی فرهنگ و سینماست! البته نگاهی به کارنامه سیدی نشان می دهد که او در هشت سال اخیر هم جوایز زیادی را تصاحب کرده و هم درآمد خوبی داشته و حمایت های خوبی از او شده و در این شرایط دلیلی ندارد که لبخند روی لبانش ننشیند!

دستمزد 700 میلیونی نوید؟

من همیشه یه صندلی واسم کم بوده، کتم واسم تنگ بوده، کفشام برام کوچیک بوده، ساعتم خواب می مونده و من ازش جلوتر حرکت می کردم، دنیا برای من جای کوچیکیه، احساس می کنم همه جا بسته س و نمی تونم نفس بکشم، انگار همه این لحظه ها رو قبلا دیدم؛ درختا، صدای آبشار، قورباغه ها، اونا رو زمانی می بینم که درحال مردنم. این چند خط را به عنوان خلاصه داستان قورباغه منتشر کرده اند. شاید توصیفات اولیه این جملات مناسب بلندپروازی های سیدی و محمدزاده باشد؛ زوجی که تا به حال در پنج اثر مشترک حضور داشته اند. اما شنیده های ما نشان می دهد که داستان اصلی قورباغه درباره باند توزیع مواد مخدر به سرکردگی نوید محمدزاده است که در ادامه با دیوار محکمی برخورد می کند که نقش آن را صابر ابر بازی می کند. استفاده از اشاره های مکرر سیاسی و انطباق های اتفاقات معاصر اجتماعی از دیگر ویژگی های این سریال است.

در قورباغه به جز محمدزاده، صابر ابر، سحر دولتشاهی و فرشته حسینی هم حضور دارند و البته خود سیدی علاوه بر نویسندگی و کارگردانی در این پروژه بازی هم می کند. نوید برای حضور در قورباغه ماهیانه 700 میلیون قرارداد بسته، به شرطی که در کارهای دیگر بازی نکند. این را یکی از نزدیکان به سریال به ما می گوید و تکذیبیه تصویرگسترپاسارگاد را هم تلویحا تکذیب می کند.

فارغ از اینکه دستمزد محمدزاده در قورباغه چقدر است اما نکته ای که قابل کتمان نیست، این است که محمدزاده در صدر فهرست بازیگران گران سینمای ایران است و برای اولین حضورش در شبکه نمایش خانگی نمی توانسته با رقم پایینی حضور پیدا کند. گفته می شود بازیگران نیز با توجه به شرایط کرونا و تورم شدید سال 99، خواهان دریافت دستمزدهای بیشتری شده اند و برخی ستاره ها پیشنهادهایی با افزایش 30 درصدی نسبت به سال قبل را به تهیه کنندگان داده اند. وقتی دستمزد بازیگر نقش اول سریالی که این روزها در شبکه نمایش خانگی خیلی سروصدا کرده و جزء ستاره ها هم محسوب نمی شود ماهیانه حدود 550 تا 650 میلیون تومان بوده، خبر دریافت رقم 700 میلیون تومان توسط محمدزاده خیلی هم دور از ذهن نیست.

اسدزاده و امامی؛ خیلی دور خیلی نزدیک؟

... بزرگ ترین انیمیشن دنیا را در ایران ساخته ام و درحال حاضر پیش تولید سه سریال و اثر سینمایی را که آثاری دنیای هستند در دست دارم... . این را محمد امامی در چهارمین جلسه دادگاهش گفت و توضیح بیشتری نداد که چگونه از داخل زندان و در این شرایط همچنان به کارهای فرهنگی اش ادامه می دهد؟ البته کننده دادستان در اولین جلسه رسیدگی به اتهامات مدیران سابق بانک سرمایه اعلام کرده بود که برای امامی پرونده جداگانه ای تشکیل شده که در یک شعبه دیگر دادگاه به آن رسیدگی خواهد شد. اما فعلا باید شاهد حضور ردپاهای امامی در سینما و شبکه نمایش خانگی باشیم.

رابطه علی اسدزاده و محمد امامی و تصویرگستر پاسارگاد مخصوص امروز و قورباغه نیست. دوسال پیش بود که نام محمد امامی در یکی از روزنامه های رسمی کشور و در اطلاعیه ای رسمی به عنوان رئیس هیات مدیره شرکت تصویرگستر پاسارگاد منتشر شد. براساس آنچه در رسانه ها منتشر شد در صفحه 27 روزنامه رسمی همشهری شماره 21322 تهران به تاریخ 5 خرداد 97 آگهی تغییرات شرکت تصویر گستر پاسارگاد اعلام شده که براساس صورتجلسه مجمع عمومی عادی فوق العاده در تاریخ 19 اردیبهشت 1397 اعضای هیات مدیره به مدت دوسال مشخص شدند: محمد امامی به سمت رئیس هیات مدیره، محمدحسن زرین اقبال به سمت نایب رئیس هیات مدیره و علی اسدزاده به سمت مدیرعامل و عضو هیات مدیره.

و البته داستان رابطه امامی و اسدزاده قدمتی طولانی تر هم دارد. بررسی آرشیو رسانه ها نشان می دهد که شرکت تصویر گستر پاسارگاد در تیر سال 87 با سرمایه 5000000 ریال (پانصد هزار تومان) تاسیس شده و همان زمان علی اسدزاده و افشین ساعی به عنوان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت معرفی شده بودند. یعنی اسدزاده آن زمان یک جوان سی وچند ساله بوده که به عنوان رئیس هیات مدیره انتخاب شده است. جالب است که حوزه فعالیت این موسسه در ابتدا تولید لوازم جانبی کامپیوتر، صادرات و واردات کلیه کالاهای مجاز بازرگانی و شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی، اخذ وام و اعتبار از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری بوده و دوسال بعد در آگهی دیگری در روزنامه رسمی به تاریخ 12 خرداد 89 اعلام شده که موارد دیگری به موضوع شرکت اضافه شده است: تهیه و تکثیر برنامه های ویدئویی جهت نمایش خانگی دارای پروانه نمایش از اداره کل توسعه و همکاری های سمعی و بصری... .

محمد امامی اما اولین بار در سال 93 درکنار علی اسدزاده و افشین ساعی به عنوان عضو هیات مدیره تصویر گستر پاسارگاد، نامش در روزنامه رسمی کشور منتشر شد. رابطه نزدیک امامی و اسدزاده غیرقابل کتمان است. هرچند گفته می شود حدود هفت میلیارد از هزینه ساخت قورباغه را فردی به نام جلیل.ک پرداخته است. هنوز مشخص نیست که این رقم با چه هدف و عنوانی پرداخت شده است. برای شناخت بیشتر رابطه اسدزاده و امامی به پاراگرافی که در ادامه می آید خوب دقت کنید.

سه سال پیش و درحالی که محمد امامی رسما از سرمایه گذاری روی مغزهای کوچک زنگ زده به کارگردانی هومن سیدی خبر داده بود، سعید سعدی تهیه کننده این فیلم صحبت های امامی را تکذیب و گفت این سرمایه گذار را تا حالا ندیده است. سعدی به برنامه کات گفته بود: ما مغزهای کوچک زنگ زده را ابتدا با چهار سرمایه گذار و شریک شروع به تولید کردیم. خود بنده بودم، آقای مهرداد بهاءالدینی بود، آقای هومن سیدی بود و شخص دیگری که از کار جدا شد و شراکتش را در این پروژه کنسل کرد. به همین خاطر این فیلم در زمان فیلمبرداری، به مشکل مالی برخورد. آقای هومن سیدی با علی اسدزاده (مدیرعامل تصویر گستر پاسارگاد) صحبت کرد و آقای اسدزاده ورود به این پروژه را پذیرفت و با ما وارد صحبت شد. پایان قرار شد اسدزاده حدود 500 میلیون تومان به این فیلم کمک کند.

سعدی در آن گفت وگو گفته بود: به صراحت می گویم که در این باره من با شخص علی اسدزاده طرف بودم، نه با محمد امامی. من در زندگی ام تابه حال حتی یک بار محمد امامی را از نزدیک ندیدم. در پروانه مالکیت مغزهای کوچک زنگ زده هم نام علی اسدزاده درکنار ما آمده، نه محمد امامی. اسنادش همه در سازمان سینمایی موجود است و نمی دانم امامی چطور مدعی است او پول فیلم ما را داده؟ اگر داده، سندش کو؟ چه مستنداتی دارد؟ اگر داده پس چرا نامش در پروانه مالکیت فیلم حضور ندارد؟ اگر هم اسدزاده بعدا رفته سهم خود را به امامی فروخته، پس چرا به ما اطلاع نداده که در مالکیت این فیلم تغییری ایجاد شود... .

شاید حالا سعید سعدی فهمیده باشد که چرا امامی خودش را سرمایه گذار و مالک فیلم مغزهای کوچک زنگ زده می دانسته است. شاید هم همان موقع فهمیده بوده است و ترجیح داده که حرفی نزند.

به خاطر 5 میلیارد ناقابل؟

اختلاف و جدایی دو وی اودی مشهور ایران علنی شده و دامنه اختلافات شان به داخل خودشان هم کشیده شده است. برخلاف آنچه قبلا گفته شده و با استناد به اخبار رسیده، اختلاف بین تهیه کننده قورباغه و نماوا برای دو، سه میلیارد نبوده و ظاهرا پای پنج میلیارد وسط است. گفته می شود نماوا تا به امروز 18 میلیارد تومان هزینه کرده و اسدزاده تقاضای پنج میلیارد دیگر هم داده که با مخالفت شدید نماوا روبرو شده است. یکی از کارگردانان پرحاشیه تئاترهای پرهزینه ظاهرا به عنوان حکم این دو انتخاب شده و نهایتا به تصمیمات دیگری رسیده اند که منتج به توافق بر سر درصد مالکیت شده است.

قورباغه تا الان پر از حاشیه بوده است و با توجه به موضوع حساسیت برانگیزش، در زمان پخش هم حاشیه های زیادی خواهد داشت. اما مساله مهم اینجاست که واقعا هزینه قورباغه را چه کسی داده و قرار است با چه هدفی پخش شود؟ چه کسانی مخالف شفافیت مالی در شبکه نمایش خانگی و سینما هستند؟ اگر ردپای امامی در فرهنگ و هنر این کشور دیگر وجود ندارد، پس زیرشاخه ها و دوستان نزدیک او چرا اینقدر راحت کار می کنند؟ سوال آخر و مهم تر اما این است که این قورباغه از کجا آب می خورد؟

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1405

به "ردپای پول امامی، دستمزد هنگفت نوید محمدزاده و ماجراهای علی اسدزاده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ردپای پول امامی، دستمزد هنگفت نوید محمدزاده و ماجراهای علی اسدزاده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید