دستگاه فناورانه بازیافت خانگی رونمایی شد

به گزارش مجله 10 از 10، در نمایشگاه CES سال جاری شاهد معرفی یک فناوری جدید دوستدار محیط زیست هستیم که یک دستگاه بازیافت خانگی است و انتظار می رود نمونه اولیه آن ظرف سه ماه آینده آماده گردد.

دستگاه فناورانه بازیافت خانگی رونمایی شد

بازیافت بسیار ساده به نظر می رسد. اینکه مواد قابل استفاده مجدد مانند پلاستیک، شیشه و آلومینیوم از زباله ها و ضایعات را جدا نموده و جمع آوری کنیم. اما واقعیت چیز دیگری است. آنچه می تواند بازیافت گردد به محل زندگی ما و ضایعات مواد غذایی بستگی دارد.

اکنون یک استارتاپ به نام لاسو(Lasso) مستقر در انگلیس در حال کار بر روی دستگاهی است که زباله ها را برای بازیافت جمع آوری، تمیز و دسته بندی می نماید. بهتر از همه اینکه این دستگاه شبیه به یک وسیله مورد استفاده روزمره در آشپزخانه است و ظاهر عجیب و غریبی ندارد و می توان آن را در کنار یخچال، ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی قرار داد.

این دستگاه که لاسو نام دارد، هنوز در حال توسعه است و دارای یک سینی برای ریختن زباله ها است. سپس مجموعه ای از دوربین ها و حسگرها، مواد را تجزیه و تحلیل نموده و در خصوص قابل بازیافت بودن آن تصمیم می گیرند و مواد اضافی و غیر قابل بازیافت را جدا نموده و پس می دهد.

سپس مواد قابل بازیافت با بخار تمیز می شوند تا چربی ها، آلودگی ها و برچسب های باقی مانده از بین برود. پایان مواد بازیافتی فشرده شده و در یک محفظه اختصاصی در قسمت پایین لاسو قرار می گیرد. هنگامی که محفظه مواد بازیافت شده پر گردد، می توان از برنامه موبایلی این دستگاه برای نظارت بر آنها استفاده کرد. سپس با اطمینان از اینکه می توان از این مواد برای ایجاد محصولات جدید استفاده کرد، می توان آنها را از دستگاه بیرون آورد.

از نظر تئوری، این دستگاه احتیاج به مراجعه به کارخانه های بازیافت را رفع می نماید و مواد بازیافت شده را در فرآیندی که به بازیافت حلقه بسته معروف است، می توان به فراوریکنندگان ارائه کرد تا به محصولات جدید تبدیل شوند.

آلدوس هیکس مدیرعامل لاسو معتقد است که همه باید بازیافت را مانند شستن لباس ها و ظروف، امری عادی ببینند. وی می گوید: ما برای تمیز کردن لباس های خود از ماشین لباسشویی استفاده میکنیم، بنابراین می توانیم بارها و بارها از لباس هایمان استفاده کنیم. پس چرا یک وسیله بازیافت خانگی نداشته باشیم تا از مواد قابل بازیافت نیز بتوانیم بارها و بارها استفاده کنیم؟

این شرکت در حال حاضر هفت ماده شامل آلومینیوم و فولاد، دو نوع پلاستیک، سه نوع شیشه را مورد هدف قرار داده است، این در حالی است که کاغذ و مقوا که موارد استفاده و دورریز زیادی دارند، در این فهرست وجود ندارد.

قیمت لاسو نیز می تواند یک مسئله باشد. هیکس می گوید که نمونه اولیه لاسو در سه ماه آینده تکمیل می گردد. این شرکت در وب سایت خود اقدام به ثبت نام برای ثبت تقاضای این دستگاه نموده است، اما هنوز قیمت نهایی این محصول معین نشده است.

نکته جالب اینکه فراوری نسخه نهایی و تجاری و قابل عرضه به بازار لاسو به احتمال زیاد تا سال 2033 محقق نخواهد شد. طبق گفته هیکس، هزینه آن حدود 3500 دلار خواهد بود که بسیار گران است، اما نباید فراموش کرد که یخچال و فریزرها نیز وقتی برای اولین بار به بازار آمدند، قیمت بالایی داشتند.

البته هزینه خرید بالای این دستگاه می تواند توسط فروش مواد بازیافتی آن جبران گردد و شرکت سازنده در وب سایت خود ادعا نموده است که مشتریان خواهند توانست ظرف مدت پنج سال ضمن جبران هزینه خرید دستگاه، به سود نیز برسند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 بهمن 1399 بروزرسانی: 26 بهمن 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1546

به "دستگاه فناورانه بازیافت خانگی رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه فناورانه بازیافت خانگی رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید