خواص شگفت انگیز هسته انبه

به گزارش 10 از 10، انبه یکی از میوه های محبوب در دنیا است که می تواند مواد مغذی و آنتی اکسیدان های مختلفی را در اختیار بدن ما قرار دهد. با این وجود، افراد کمی از این حقیقت مطلع هستند که هسته انبه نیز می تواند فواید بسیاری را ارائه کند.

خواص شگفت انگیز هسته انبه

هسته انبه یکی از بزرگترین نمونه ها بین هسته میوه ها محسوب می گردد.

برای تهیه پودر هسته انبه، هسته های انبه از میوه جدا شده و به خوبی شسته می شوند تا هیچ گونه گوشت میوه روی آنها باقی نماند و سپس در مجاورت هوا خشک می شوند. هسته های خشک شده انبه آسیاب می گردد تا به پودر تبدیل شده و از این پودر برای اهداف مختلف استفاده می گردد.

ارزش غذایی

جدا از عطر و طعم فوق العاده میوه انبه، هسته انبه منبع خوبی از مواد مغذی، ویتامین ها و مواد معدنی است. مصرف 100 گرم هسته انبه می تواند 13 گرم چربی کل، 32.24 گرم کربوهیدرات، 0.19 میلی گرم ویتامین B6، 6.36 گرم پروتئین، 1.3 میلی گرم ویتامین E، 2.02 گرم فیبر غذایی کلی، 22.34 میلی گرم منیزیم و 0.12 میکروگرم ویتامین B12 ارائه کند. افزون بر این، بسیاری از اسیدهای آمینه، از جمله 8.4 گرم لوسین، 3.23 گرم ایزولوسین، 2.31 گرم هیستیدین، 3.8 گرم والین، 2.04 گرم ترئونین و 3.13 گرم لیزین در 100 گرم هسته انبه وجود دارند.

خواص سلامت هسته انبه

هسته های انبه که اغلب پس از مصرف گوشت میوه دور انداخته می شوند، در حقیقت، سرشار از مواد مغذی مفید هستند. پودر هسته انبه به روش های مختلف قابل استفاده است. در ادامه با بعضی فواید سلامت هسته انبه بیشتر آشنا می شویم.

سلامت مو و پوست سر

شوره سر یکی از رایج ترین مسائل مو است که افراد از آن رنج می برند. شوره سر بیشتر در بچه ها در حال رشد و نوجوانان دیده می گردد و همچنین گاهی اوقات افراد مسن نیز با آن درگیر هستند. شوره سر به واسطه خشک شدن پوست سر و پوسته پوسته شدن آن رخ می دهد. هسته انبه می تواند به بهبود شوره سر یاری کند. برای تحقق این هدف شما می توانید از کره هسته انبه روی موی سر خود بهره ببرید. کره هسته انبه موجب درخشش و افزایش استحکام مو می گردد. استفاده از ترکیب کره هسته انبه و رروغن خردل می تواند به کنترل آلوپسی (ریزش مو)، سفید شدن زودرس مو، ریزش مو و شوره سر یاری کند.

بیماری قلبی عروقی

پودر هسته انبه زمانی که به میزان متعادل در رژیم غذایی مصرف گردد می تواند به کاهش پرفشاری خون و همچنین پیشگیری از مسائل قلبی و عرقی یاری کند. پودر هسته انبه در صورت مصرف منظم می تواند به پیشگیری و بهبود مسائل قلبی مختلف یاری کند.

سلامت باروری زنان

هسته انبه می تواند به درمان بعضی مسائل سلامت باروری در زنان یاری کند. یک قاشق چایخوری از خمیر هسته انبه را درون واژن بمالید. این خمیر می تواند به بهبود مسائلی مانند واژینیت (التهاب واژن) و لکوره (ترشحات واژن) یاری کند. همچنین، هسته انبه به آرامش دیواره های واژن پس از بارداری های متعدد یاری می نماید.

بهبود گوارش

هسته انبه خشک شده گزینه ای موثر برای مبارزه با اسیدیته است. این می تواند به بهبود گوارش یاری کند. از آنجایی که هسته انبه سرشار از فنول ها و ترکیبات فنولیک است که به عنوان آنتی اکسیدانی خوب شناخته می شوند، این محصول می تواند به بهبود گوارش یاری کند.

سلامت دهان و دندان

پودر مخصوص دندان که با استفاده از هسته انبه آماده می گردد گزینه خوبی برای تقویت سلامت دندان ها است. مقداری پودر هسته انبه را کف دست خود ریخته و آن را مرطوب کنید، سپس مسواک خود را به آن آغشته کنید. مسواک زدن با پودر هسته انبه می تواند به حفظ سلامت دندان ها و پیشگیری از پوسیدگی آنها یاری کند.

دیابت

هسته انبه می تواند به کاهش سطوح قند خون انسان یاری کند و از این رو در درمان دیابت موثر عمل می نماید. هسته انبه به تغییر آنزیم هایی در روده و کبد یاری می نماید، از این رو، آنها گلوکز کمتری جذب می نمایند. به واسطه کاهش جذب گلوکز، قند خون نیز کاهش می یابد. همچنین، هسته انبه به کاهش چربی، وزن بدن و اندازه دور کمر نیز یاری می نماید.

محافظت در برابر آکنه

استفاده از هسته انبه به عنوان یک لایه بردار پوست می تواند به از بین بردن آکنه یاری کند. هسته انبه، پس از خشک شدن آسیاب شده و به پودر تبدیل می گردد. این پودر را با آب گوجه فرنگی تازه ترکیب نموده تا یک خمیر شکل بگیرد و آن را روی صورت قرار داده و اجازه دهید برای چند دقیقه به همان حالت باقی بماند.

سپس، به آرامی پوست صورت را ماساژ داده و با آب شستشو دهید. این خمیر به باز شدن منافذ پوست، لایه برداری پوست و همچنین بهبود جوش های سرسیاه، آکنه، و انواع دیگر جوش ها یاری می نماید. همچنین، این ترکیب از قرمزی پوست پیشگیری می نماید. این محصول لایه بردار ملایم را می توانید روزانه بهره ببرید.

مقابله با مسائل گلو

پودر هسته انبه می تواند در درمان التهاب گلو و سرفه موثر عمل کند. از این محصول به عنوان درمانی خانگی برای دیفتری استفاده می گردد. مقداری پودر انبه را در آب ولرم ریخته و از آن برای غرغره کردن بهره ببرید.

درمان اسکوروی

پودر دانه انبه گزینه موثری برای درمان اسکوروی است. این پودر سرشار از ویتامین C است که به بهبود بیماری اسکوروی یاری می نماید.

مقابله با اسهال

پودر هسته انبه برای درمان اسهال گزینه خوبی محسوب می گردد. مصرف پودر هسته انبه دو تا سه بار در روز می تواند به بهبود اسهال و دیسانتری (اسهال خونی) یاری کند. پودر هسته انبه با خشک کردن هسته انبه در برابر نور خورشید و سپس آسیاب کردن آن تهیه می گردد. حدود یک تا دو گرم از پودر هسته انبه دوز مناسب مصرف روزانه است و برای کسب بهترین نتایج باید مقداری عسل همراه با آن مصرف گردد.

تسکین درد نیش زنبور یا عقرب

خمیر تهیه شده از پودر هسته انبه و آب انبه تازه را می توانید روی محل نیش زنبور یا عقرب قرار دهید. این خمیر به تسکین درد ناشی از گزیدگی یاری می نماید.

مقابله با چاقی

با بهبود گردش خون و کاهش سطوح کلسترول بد (LDL)، پودر هسته انبه به کاهش وزن و درمان چاقی که به واسطه سطوح بالای کلسترول در بدن شکل می گیرد، یاری می نماید. پودر هسته انبه به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن نیز یاری می نماید.

بهبود کم خونی

افراد مبتلا به کم خونی ممکن است با سطوح پایین هموگلوبین در خون روبرو باشند که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. کم خونی در زنان نسبت به مردان شایع تر است. از علائم این شرایط می توان به رنگ پریدگی پوست، خستگی و سرگیجه اشاره نمود. هسته انبه یکی از بهترین گزینه های غذایی برای مقابله با کم خونی است.

بهبود خشکی پوست

اگر با خشکی پوست روبرو هستید می توانید از کره هسته انبه برای بهبود این شرایط بهره ببرید. کره هسته انبه برای بهبود خشکی پوست، به ویژه در بخش های حساسی مانند پوست اطراف چشم ها، گونه ها و بخش های دیگر موثر عمل می نماید.

همچنین، کره هسته انبه یک مرطوب نماینده طبیعی برای پوست لب ها محسوب می گردد. شما می توانید این محصول را به عنوان یک بالم پیش از خواب روی لب های خشک و کم آب خود بمالید. کره هسته انبه با احیای سلول های پوست، افزایش رطوبت و از بین بردن سلول های مرده پوست به بهبود شرایط آن یاری می نماید. همچنین، کره هسته انبه به تسریع فرایند بهبودی پوست یاری می نماید.

کلسترول

مصرف پودر هسته انبه می تواند به تقویت گردش خون یاری کند. این می تواند به کاهش سطوح کلسترول بد (LDL) در بدن یاری کند. همچنین، پودر هسته انبه به تنظیم سطوح قند خون در بدن یاری می نماید. این یکی از بهترین و مهم ترین فواید هسته انبه است.

موارد استفاده سنتی و فواید دیگر هسته انبه

کره هسته انبه برای درمان اسهال، دایسنتری و معده درد استفاده می گردد.

مصرف پودر هسته انبه می تواند به کنترل خونریزی بیش از حد و ترشحات سفید رنگ از واژن هنگام قاعدگی یاری کند.

کره هسته انبه همراه با یک قاشق عسل به عنوان درمانی خانگی برای بواسیر استفاده می گردد.

از کره هسته انبه برای مراقبت از مو و پوست استفاده می گردد.

کره هسته انبه در محصولات تجاری نرم نماینده مو، کرم های صورت، صابون ها و لوسیون ها نیز استفاده می گردد.

پودر هسته انبه به عنوان خمیردندان برای تقویت لثه ها و یاری به درمان مسائل دندان، بوی بد دهان، و چرک دندان استفاده می گردد.

هسته انبه به واسطه خواص جمع نماینده خود به عنوان گزینه برای درمان اسهال مزمن استفاده می گردد.

گفته شده است که میوه نارس انبه در درمان التهاب چشم و جوش ها و هسته آن در درمان آسم کاربرد دارد.

هسته انبه حاوی اسید گالیک زیاد است که در درمان خونریزی ناشی از بواسیر و خونریزی شدید در زمان قاعدگی موثر عمل می نماید.

ترکیب پودر هسته انبه با باترمیلک و مصرف دو بار در روز آن به تسکین بواسیر و دیگر اختلالات این چنینی یاری می نماید. مصرف ترکیب پودر هسته انبه با آب نیز می تواند به بهبود خونریزی شدید در زمان قاعدگی یاری کند.

مصرف متعادل هسته انبه می تواند به کاهش خطر مسائل مرتبط با قلب و پرفشاری خون یاری کند.

چطور استفاده کنیم

پودر هسته انبه به بهبود عطر و طعم بسیاری از غذاها، به ویژه میان وعده ها یاری می نماید. شما می توانید این پودر را به دستورالعمل های غذایی مختلف اضافه کنید.

برای تهیه کره هسته انبه نیز می توانید چند هسته میوه رسیده انبه را جمع نموده و در محلی گرم و خشک نگهداری کنید تا به طور کامل خشک شوند. زمانی که پوسته بیرونی هسته خشک و بخش داخلی آن پوچ و شنماینده شد می توانید مغز درون هسته را خارج کنید و در یک ظرف بریزید. مغزهای خشک شده هسته انبه را پودر نموده و با مقداری آب مخلوط کنید. آب را کم کم اضافه کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. به این خمیر کره هسته انبه گفته می گردد

منبع: همگردی
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1377

به "خواص شگفت انگیز هسته انبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص شگفت انگیز هسته انبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید