باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران/خراسان رضوی معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه میزان درآمد 10 کشور برتر دنیا در زمینه استخراج طلا معادل حدود نیمی از درآمد یکی از شرکت های برتر دنیا در حوزه فناورانه دنیاست، گفت: به همین خاطر باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد.

باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد

ستار هاشمی امروز با حضور در یکصدودهمین جلسه علنی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار گردید، اظهارکرد: مشهد به برکت وجود بارگاه منور رضوی، شهری به وسعت تمام ایران است. شایسته است که در حوزه فناوری نیز به عنوان الگویی برای همه شهرهای ایران باشد.

وی با اشاره به اینکه توسعه پایدار، مستلزم توجه به هوشمندسازی است، تاکید نمود: میزان درآمد 10 کشور برتر دنیا در زمینه استخراج طلا معادل حدود نیمی از درآمد یکی از شرکت های برتر دنیا در حوزه فناورانه دنیاست. به همین خاطر باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد.

معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ادامه داد: ابزار، افراد و فرایندها از محورهای تحول دیجیتال هستند که در کنار هم به بلوغ می رسند. با توجه به این سه رکن، به صورت طبیعی شاهد بهره وری خواهیم بود.

هاشمی مطرح نمود: یکی از کارکردهای حوزه آی سی تی افزایش بهره وری است. اگر بتوانیم هزینه صرفه جویی حاصل از این بهره وری را احصا و مشارکت بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان را جلب کنیم، تحول دیجیتال به معنای واقعی را رقم خواهیم زد.

وی اعلام کرد: در مشهد نیز این پیغام تحول دیجیتال به خوبی شنیده شده و در دستور کار نهاده شده است.

تصویربرداری از شهر با پهباد و دقت یک پانصدم

محمدجواد رجائیان، مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد نیز با اشاره به اینکه شورای پنجم از ابتدای کار خود با رویکردی عالمانه موضوع هوشمندسازی شهر را در دستورکار خود قرار داد، اظهارکرد: شورای پنجم اقدامات زیربنایی مختلفی برای تحقق شهر هوشمند در بخش زیرساخت های فیزیکی، سخت افزاری و نرم افزاری انجام داده است که همه ما شاهد بهبودهای قابل توجهی در این عرصه بوده ایم.

وی ادامه داد: براساس مصوبه شورای شهر درخصوص تکلیف شهرداری به سه بعدی سازی مناطق توس و ثامن، این کار انجام گرفت. در کنار آن، پنج اقدام شاخص و مهم دیگر نیز در دستورکار سازمان فاوا نهاده شد که در کشور جزو اقدامات کم نظیر و ارزشمند است.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری مشهد اعلام کرد: از جمله این اقدامات می توان به تصویربرداری حریم شهر مشهد در مساحت 86 هزار هکتار، تصویربرداری شهر با پهباد و دقت یک پانصدم، نظارت هوشمند بر ساخت وسازها در حریم شهر و سه بعدی سازی با روش نوین در حداقل زمان ممکن نام برد. مقدمات برای سه بعدی سازی با روش نوین در حداقل زمان ممکن برای کل شهر فراهم شده است. از جمله اقدامات دیگر سازمان فاوا می توان به تصویربرداری پاناروما از تمام مشهد اشاره نمود.

رجائیان در مورد فعالیت های هوشمندسازی، تاکید نمود: اگر این نگاه و رویکرد نبود، بدون شک در اجرای این پروژه کلان با موانع متعددی روبه رو می شدیم. امیدواریم با حمایت های مستمر شورای شهر، دستاوردهای شکل گرفته را در کالبد شهر نهادینه کنیم تا جایگزین روش های مرسوم شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1399

به "باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید در راستای اقتصاد مقاومتی به حوزه فناوری توجه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید