آخرین خبر ها از جزییات برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، اکران مردمی پر رونق خواهد شد

به گزارش 10 از 10، سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر سی ونهمین جشنواره فیلم فجر در نشست رسانه ای به تشریح آخرین جزییات از کیفیت برگزاری این دوره را تشریح کرد.

آخرین خبر ها از جزییات برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، اکران مردمی پر رونق خواهد شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، نشست رسانه ای سید محمدمهدی طباطبایی نژاد دبیر سی ونهمین جشنواره فیلم فجر بعدازظهر امروز شنبه 11 بهمن ماه در برج میلاد برگزار گشت.

این نشست به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت زنده از بستر های ارتباطی جشنواره در فضای مجازی در حال پخش است.

طباطبایی نژاد در آغاز این نشست ضمن تبریک فرارسیدن ایام دهه فجر گفت: امیدواریم جشنواره فیلم فجر آغازی برای ورق خوردن تقویم سینمایی و همه چیز بر وفق مراد باشد. زمانی که می خواستیم جشنواره را برگزار کنیم، با کاهش آمار درگیر شدگان به کرونا و مبتلایان، شرایط کشور به بهبودی رفت و سینما ها باز شدند و امروز این امکان را داریم که در سطح صاحبان آثار و منتقدان و مردم جشنواره فجر را برگزار کنیم. در تهران هفتاد سالن سی استان و پنج منطقه آزاد جشنواره به طور کامل برگزار می شود.

کوشش برای برگزاری جشنواره ایمن و بانشاط

وی اضافه نمود: سال های گذشته ما فیلم های جشنواره را به تفکیک برای استان ها می فرستادیم و بر هر استان ده فیلم ارسال می شد سال جاری در یک شرایط عادلانه همه علاقه مندان می توانند همه آثار را در همه استان ها ببینند و در آرای مردمی شرکت نمایند. همه کوششمان را کردیم که جشنواره ای ایمن و با نشاطی داشته باشیم.

دبیر جشنواره فیلم فجر ادامه داد: ما 16 اثر را برای نمایش انتخاب کردیم و از ابتدا گفته بودیم فیلم ها برای سیمرغ مورد داوری قرار می گیرند مثل هر سال نیست طبق زمان بندی که داشتیم باید دو روز را کمتر می کردیم جمع بندی ما این بود که این می تواند حسن داشته باشد و دو روز آخر را به بهترین فیلم اول و بهترین فیلم جشنواره اختصاص بدهیم و این فیلم ها مرور شود تعداد آثار به گونه ای نبود که ده روز پر شود.

طباطبایی نژاد درباره فروش بلیت گفت: همه تمهیدات در سمفا اجرا شده است فروش از دیروز برای کارت های مهمان آغاز شده شرایط لازم و آنچه که باید به لحاظ بهداشتی تمهید می کردیم اجرا شده است دوستان ما در سمفا و سامانه های فروش فعالیت اجرایی را پیش می برند.

فرآیند اخذ آرای مردمی

دبیر سی ونهمین جشنواره فیلم فجر درباره آرای مردمی این دوره هم گفت: آرای مردمی انجام می شود تمامی کسانی که وارد سامانه می شوند، کدی دریافت می نمایند بعد از سانس هم برای آن ها کدی می آید و با رجوع به سمفا می توانند به فیلم موردنظر خود رای بدهند.

وی درباره فرصت دادن به فیلم های خارج از مسابقه برای اکران در ایام جشنواره هم گفت: اگر می خواستیم آثاری را خارج از مسابقه به نمایش بگذاریم باید کار را از صبح آغاز می کردیم، چون زمان ناهار و اقامه نماز دوستان دچار مشکل می شد از این جهت باید صبح سانسی را مقرر می کردیم که این امر از نظر پروتکل ها مشکل داشت ضمن اینکه انتخاب آثار جامانده از بخش مسابقه کار سختی بود هر کاری انتخاب می کردیم باز عده ای معترض می شدند. بهتر است از این کار صرف نظر کنیم.

جشنواره نباید به اکران تبدیل شود

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره شرایط اقتصادی نامطلوب سینماداران هم بیان نمود: سالن های زیادی در فضای جشنواره حضور دارند در استان ها هم این چنین است در تهران حدود نود اکران در سینما ها رخ می دهد البته بعضی نسبت به همین تعداد انتقاد می نمایند اینکه جشنواره را به اکران بدل کنیم موضوع درستی نیست.

وی درباره ترکیب هیات داوران جشنواره در بخش های مختلف هم اظهار کرد: در بخش فیلم های مستند داوران از پیشکسوتان و از چهره های حوزه خود هستند. در فیلم کوتاه هم چنین است. یک ترکیب کامل و موفقی بودند در هیات داوران فیلم های داستانی ترکیبی جوان و همدل و کوشا کنار جشنواره قرار گرفتند اگر ترکیب دیگری بود شاید فیلم ها به این دقت داوری نمی شد خدا را شکر می کنم و شهادت می دهم مجموع داوران ما کار خود را به شایستگی انجام دادند و ترکیب قابل دفاعی داشتیم. نتیجه قابل دفاع و ارزشمند است.

شرایط اکران قاتل و وحشی فراهم شود استقبال می کنیم

طباطبایی نژاد درباره مشکل شرعی قاتل و وحشی و امکان صدور مجوز نمایش آن تنها برای بانوان بیان نمود: این در حوزه تصمیم جشنواره فجر نیست اگر اداره کل نظارت و سازمان سینمایی امکان نمایش فیلم را در جشنواره فراهم نمایند به هر شکلی که ممکن باشد استقبال می کنیم، ولی شرط این است که مجوز را به ما بدهند. این موضوع در اختیار من نیست.

وی در بخش دیگر گفت: خوشبختانه سال جاری نیمی از آثار حاضر در سودای سیمرغ، فیلم اولی هستند البته این به معنی نیست که تازه وارد باشند، بعضی از آن ها سال ها فعالیت سینمایی داشته اند. فیلمسازان جوان و خلاق به جمع سینمای ایران اضافه می شوند. به زعم من کیفیت آثار از معدل بالایی برخوردار است نمی خواهم بگویم که یک سال بی نظیر داریم، ولی سال خوبی برای سینمای ایران است و آثار میانگین کیفی بالایی دارند. امیدوارم سال جاری یکی از سال هایی باشد که مخاطبان راضی باشند و با من در کیفیت آثار هم نظر باشند سال جاری همه فیلم ها با دلیل محکم به جمع آثار پیوسته اند. هر کدام در بخشی نامزد شده اند. من به آنچه انتخاب شده امیدوارم و فکر می کنم یک مجموع قابل دفاع کنار هم چیده شده است.

وی درباره بودجه این دوره جشنواره بیان نمود: حامی اقتصادی جشنواره با نیمی از حضور، شهرداری تهران است غیر از شهرداری حامی دیگری نداریم. هزینه ها در یک سال اخیر افزایش داشته، ولی کوشش می کنیم با کمترین هزینه جشنواره را برگزار کنیم. برای اکران فیلم در شهرستان ها 16 فیلم بالغ بر یک میلیارد باید به تهیه نمایندگان بپردازیم، نزدیک به یک میلیارد هزینه جوایز است. بعد از جشنواره مجموع هزینه های جشنواره را اعلام می کنیم.

طباطبایی نژاد درباره تضمین رعایت پروتکل های بهداشتی هم اظهار کرد: از پروتکل ها همه دوستان آگاه هستند ما هم به سینما ها درباره این موضوع اطلاع داده ایم، تب سنجی، الزام استفاده از ماسک، ضدعفونی سالن ها، تغییر هوا در بین سانس ها از این موارد است در برج میلاد هم جایگاه های یک در میان را خارج نموده ایم و مبلمان ها با فاصله با هم قرار دارند.

وی درباره فیلم های مستند و کوتاه هم گفت: کوشش ما این بود که بتوانیم آن ها را به نمایش بگذاریم اگر می خواستیم این کار را کنیم بادی روز بیست و دوم را هم پر می کردیم از طرفی تمام فیلم های مستند یکی دو ماه پیش در پلتفرم ها به نمایش درآمده اند بعضی فیلم ها چهل هزار بار دیده شده اند. فیلمی با این آمار چرا باید برای چهارصد نفر نمایش داده شود، فیلم های کوتاه هم یک هفته پیش نمایش داده شده است. ضمن اینکه نگران سانس بندی و استقبال هم بودیم، چون قبلاً به نمایش درآمده بود و برای ما درست نبود تماشاگران کمی داشته باشد.

طباطبایی نژاد درباره پیشنهاد به تهیه نمایندگان برای برگزاری آنلاین جشنواره هم گفت: ما پیشنهاد دادیم البته می دانستیم نمی پذیرند من دبیر کل ستاد صیانت بودم و می دانستم احتمال سرقت است خودم هم قبول نمی کردم یک سرمایه در فضای مجازی به سرقت برود به هر حال سیستم نظارتی چندانی در کشور ما نیست پلتفرم های عظیم جهان هم دچار همین مسأله هستند ریسک بالایی بود نه ما و نه هیچ تهیه نماینده ای حاضر به این ریسک نبودیم. در حوزه فیلم های سینمایی اکران آنلاین معنایی ندارد در حوزه مستند و فیلم کوتاه تمایل به سرقت کمتر است، ولی در فیلم داستانی بلافاصله سرقت اتفاق می افتد و طبیعی بود از این کار اجتناب کنیم.

امکان اکران همه فیلم های بخش سودای سیمرغ وجود ندارد

وی درباره امکان به نمایش گذاشتن همه فیلم های راه یافته به بخش سودای سیمرغ برای منتقدان و صاحب نظران گفت: اینکه 57 را اکران کنیم، طبیعتاً امکانش وجود ندارد. آیا امکان سئانس بندی هست؟ اما اینکه خود علاقمندان و منتقدان با تهیه نمایندگان ارتباط بگیرند و آثار موردنظر خود را ببیند در دستور کار ما نیست و به خود تهیه نمایندگان برمی شود. ما از ابتدا گفتیم صرفاً فیلم های نامزد شده را اکران کنیم. آن موقع حتی این امکان مطرح بود که حتی همین تعداد 16 فیلم هم امکان اکران نداشته باشند. همه 56 اثر مورد داوری قرار گرفتند و کاندیدا های نهایی دوستان داور بیش از این 16 فیلم نبود و نمی توانستیم تعداد را بالا ببریم. برای اضافه نمودن فیلم ها بحث هایی هم میان داوران در گرفت، اما بیشتر کردن این آثار تبدیل به چالش برای سئانس بندی می شد. اگر می شد جشنواره را در طول یک ماه برگزار کرد شاید می شد همه 56 فیلم راه یافته به بخش سودای سیمرغ را اکران می کردیم.

مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره در این بخش با اشاره به آغاز فروش بلیت های مردمی جشنواره از ساعت 14 امروز شنبه، گفت: تا الان 6 هزار قطعه بلیت فروخته شده است. زدن ماسک برای همه افراد اجباری است و در گیشه سینما ها حتی یک بلیت هم فروخته نخواهد شد.

طباطبایی نژاد در پاسخ به سوال دیگری درباره امکان اکران فیلم هایی غیر از 16 فیلم اعلام شده بار دیگر تأکید کرد: در سینما های مردمی سه سانس نمایش داریم. زمانبندی به دلیل کرونا به گونه ای نیست که فیلم دیگری اضافه کنیم اجمالا این موضوع از نظر جشنواره منتفی است و تنها همین 16 اثر به نمایش درمی آیند.

جشنواره می تواند فضای اکران را پررونق کند

وی درباره جدی تر شدن مشکل اکران به واسطه برگزاری جشنواره هم گفت: جشنواره مشکل اکران را بیشتر نمی کند اتفاقاً یکی از معضلات اصلی ما این است که فیلمی برای اکران داده نمی شود امیدواریم جشنواره رونقی ایجاد کند که صاحبان آثار فیلم ها را در نوبت اکران قرار بدهند. گمان نمی کنم جشنواره به فضای اکران لطمه زده بلکه فکر می کنم جشنواره می تواند فضای اکران پر رونقی را ایجاد کند.

طباطبایی نژاد درباره اختلال به وجود آمده در فرآیند خرید بلیت های مردمی هم گفت: ما سه سینما را در آخرین لحظات به ناوگان اکران اضافه نمودیم اختلال کمی را با سالن های جدید وجود داشت. ولی الان مرتفع شده است.

امکان راستی آزمایی تک تک آرای مردمی وجود دارد

وی درباره آرای مردمی و نقش خانه سینما بیان نمود: بلیت ها بر اساس شماره تماس خریداری می شود. خانه سینما در داوری مداخله دارد، ولی به شیوه سال های قبل نیست بلکه سامانه به صورت الکترونیکی کار داوری را انجام می دهد همه کد ها در سامانه ثبت می شود و تمام رای ها را می شود ردیابی کرد پس نیازی به شیوه سال های قبل نیست. در شیوه جدید امکان راستی آزمایی هم وجود دارد، ولی خانه سینما هم می تواند نظارت کند.

طباطبایی نژاد درباره دلیل حذف هیات انتخاب در این دوره از جشنواره هم گفت: ما ابتدا که جشنواره را آغاز کردیم گمان می کردیم تعداد فیلم ها کم باشد، برای اینکه همه فیلم ها مورد داوری قرار بگیرند سال جاری استثنا قایل شدیم، ولی رفته رفته دیدیم تعداد فیلم ها افزایش پیدا کرد شرایط نمایش هم فراهم شد، اما زمان رفته بود و دیگر نمی شد هیات انتخاب قرار بدهیم. از این جهت تنها فیلم های نامزد دریافت جایزه برای نمایش انتخاب شدند. البته که این کار سخت بود. من خودم به عنوان یک همراه از کار هیات داوران راضی هستم، ولی از فیلم های خوبی که جا ماندند اظهار تأسف کردم آن ها هم می توانستند باشند، ولی گاهی بحث سلیقه است.

وی در انتها درباره مخالفت یکی از اعضای شورای شهر با حمایت اقتصادی شهرداری تهران از جشنواره سال جاری هم گفت: شهرداری حامی ماست و نکته ای پیش نیامده است یکی از دوستان معتقد بود حمایت از فعالیت فرهنگی نباید در اولویت شهرداری باشد و شهرداری حامی ماست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1576

به "آخرین خبر ها از جزییات برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، اکران مردمی پر رونق خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبر ها از جزییات برگزاری سی ونهمین جشنواره فیلم فجر، اکران مردمی پر رونق خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید