B-21 رِیدر؛ پروژه ای برای جایگزینی بمب افکن مثلثی آمریکا!

به گزارش 10 از 10، B-21 نیز درست مانند والد خود یعنی B-2 از طراحی بال پرنده بهره می برد. این همان طرحی است که در آن همه چیز روی بال هواپیما نصب می گردد و شرکت نورثروپ گرومن نیز از زمان سرانجام جنگ جهانی دوم تا به امروز تنها متخصص آن در سطح بین المللی به شمار می رود.

B-21 رِیدر؛ پروژه ای برای جایگزینی بمب افکن مثلثی آمریکا!

10 از 10؛ مجله تصویری سلاح- نیروی هوایی آمریکا و شرکت صنایع دفاعی- هوافضای نورثروپ گرومن پس از گذشت بیش از 4 سال اقدام به انتشار نخستین تصاویر از بمب افکن سنگین B-21 رِیدر نموده اند. این محصول شباهت زیادی با نمونه رادار گریز و چند منظوره پیشین شرکت نورثروپ گرومن به نام B-2 اسپیریت دارد اما همچنان تفاوت هایی اساسی در بعضی از اجزای دو پرنده مذکور نسبت به یکدیگر دیده می گردد. انتظار می رود بمب افکن سنگین B-21 ریدر اولین پرواز خود را در سال 2022 به انجام برساند.

نورثروپ گرومن B-21 ریدر

نورثروپ گرومن B-2 اسپیریت

تصاویر مورد نظر پس از انتشار توسط نیروی هوایی، از طریق شرکت نورثروپ گرومن پیمانکار اصلی برنامه B-21 ریدر نیز به اشتراک گذاشته شدند. بخش مهمی از عکس ها در پایگاه نیروی هوایی الزورت گرفته شده اند. طبق گزارش کمپانی سازنده، هدف از فراوری این محصول مقابله با تهدیدات مدرن دفاع هوایی مانند سامانه موشکی زمین به هوای روسی S-400 و همینطور جنگنده نسل پنجمی چنگدو J-20 بوده است. برای این منظور، B-21 مجهز به انواع بمب های راهنمایی دقیق خواهد بود.

B-21 نیز درست مانند والد خود یعنی B-2 از طراحی بال پرنده بهره می برد. این همان طرحی است که در آن همه چیز روی بال هواپیما نصب می گردد و شرکت نورثروپ گرومن نیز از زمان انتها جنگ دنیای دوم تا به امروز تنها متخصص آن در سطح بین المللی به شمار می رود. ترکیب بدنه و بال ها با یکدیگر در کنار فقدان تثبیت کننده های افقی و عمودی در قسمت پشتی، بهترین شکل ظاهری ممکن را برای فرار از رادارهای دشمن در تمامی جهات به وجود آورده است.

متخصصین نظامی معتقد هستند که بمب افکن B-21 از نظر اندازه و وزن حدودا دو سوم بمب افکن قدیمی تر یعنی B-2 خواهد بود. به بیان ساده تر این محصول احتیاجمند چرخ های فرود کمتری است و به همین دلیل نیز توانسته وزن کلی مجموعه را کاهش دهد.

لازم به ذکر است که به عنوان یک بمب افکن رادار گریز، این پرنده باید تمام تسلیحات، سنسورها، سوخت و دیگر موارد ضروری را در فضاهای داخلی جای دهد و از این نظر در بهترین حالت ممکن قرار خواهد داشت.

نیروی هوایی آمریکا قراردادی به منظور خرید حداقل 100 ففرایند B-21 ریدر را به ارزش هرکدام 550 میلیون دلار در سال 2012 به امضا رساند. همین رقم در سال 2020 چیزی حدود 654 میلیون دلار خواهد بود. همچنین به نظر می رسد که تعداد بمب افکن های سفارش داده شده، به 200 ففرایند و یا بیشتر نیز برسد. این محصول هم اکنون مراحل توسعه و تکمیل خود را در شرکت نورثروپ گرومن در کالیفرنیا سپری می نماید. قابل توجه است که اولین نسخه نمایشی وارد فاز ساخت و ساز نهایی شده است.

طراحی و توسعه

همانطور که گفته شد، B-21 ریدر نمونه ای تکامل یافته و پیشرفته تر از بمب افکن B-2 اسپیریت به شمار می رود. B-2 خود یکی از پرنده های رادار گریز با توانایی استفاده از جنگ افزارهای هسته ای محسوب می گردد که با تنها یکبار سوخت گیری اولیه می تواند بیش از 11 هزار کیلومتر مسافت را طی کند.

حال اگر سوخت گیری هوایی را نیز به این حالت اضافه کنید، B-2 قدرت انهدام هر هدفی از هر نقطه ای در دنیا را به دست خواهد آورد. فرایند فراوری این محصول در دولت جیمز ارل کارتر کلید خورد و همچنان بدون در نظر دریافت پروژه B-21 ریدر، به عنوان گران قیمت ترین و همینطور پیشرفته ترین بمب افکن عالم هستی طبقه بندی می گردد.

با وجود آن که B-2 نسخه ای کاملا منحصر به فرد از سیستم های نظامی مدرن است، هزینه های گزاف فراوری و استفاده از آن باعث شد تا تبدیل به موضوعی چالش برانگیز در کنگره آمریکا و ستاد مشترک وزارت دفاع این کشور گردد. از این رو با وجود آن که سفارش اولیه فراوری 132 ففرایند B-2 به ثبت رسیده بود، تنها 21 ففرایند به صورت 100 درصدی تکمیل شد.

لازم به ذکر است که یکی دیگر از علل اصلی این مسئله نیز به خاتمه جنگ سرد، فروپاشی شوروی و عدم احتیاج به نفوذ در مراکز نظامی حساس شوروی با هدف بمباران کردن آنها مربوط می گردد. از میان 21 ففرایند بمب افکن B-2 اسپیریت فراوری شده، یکی از آنها در سانحه ای به سال 2008 از بین رفت و به این علت 20 ففرایند دیگر در شرایط خدمت فعال نظامی قرار دارند. سوابق عملیاتی این محصول به جنگ کوزوو در سال 1999 (اولین تجربه استفاده) و بعدتر نیز به جنگ افغانستان، عراقو لیبی محدود می گردد.

موفقیت های به دست آمده از پروژه B-2 باعث شد تا تحقیق و توسعه برای طراحی نخستین بمب افکن قرن بیست و یکم به نام B-21 ریدر نیز رقم بخورد. با قوت دریافت قطعیت این طرح، نیروی هوایی آمریکا در ماه ژوئیه سال 2016 اعلام نمود که هزینه تقریبی قرارداد با نورثروپ گرومن برای فراوری B-21 ریدر را فاش نخواهد کرد. استدلال آنها این بود که اطلاع عموم از هزینه ها می تواند منجر به درز اطلاعات حساس میان مخالفان بالقوه پروژه B-21 ریدر و همچنین دشمنان گردد. با این حال در تاریخ 31 ام ژانویه سال 2020، نیروی هوایی آمریکا به همراه شرکت نورثروپ گرومن، جزئیات جدیدی در ارتباط با B-21 منتشر کرد که نشان داد این محصول در مقایسه با نسخه قبلی، وزن و سایز کمتری دارد و با و استفاده دو چرخ فرود اصلی نیز طراحی شده است.

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

سامانه موشکی سوئدی RBS 70(+تصاویر)

موشک ضد تانک 9M113 کانکورس(+عکس)

سقاریه؛ از نام استان تا توانمندی موشکی ترکیه (+تصاویر)

این موشک فرانسوی در افریقا به نام کاکتوس شهرت دارد!(+تصاویر)

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 992

به "B-21 رِیدر؛ پروژه ای برای جایگزینی بمب افکن مثلثی آمریکا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "B-21 رِیدر؛ پروژه ای برای جایگزینی بمب افکن مثلثی آمریکا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید