گذری بر خانه ای تاریخی در دل کویر، تبلور معماری بی نظیر ایرانی در خانه فاطمی ها

به گزارش 10 از 10، ابنیه های تاریخی همیشه، بخش بزرگی از تاریخ سرزمین کهن ایران را به نمایش گذاشته اند.

گذری بر خانه ای تاریخی در دل کویر، تبلور معماری بی نظیر ایرانی در خانه فاطمی ها

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگار ، هنگامی که قصد سفر می کنیم و از شهر و دیار خود دور می شویم و به شهر های کوچک سفر می کنیم، نمای دیگری از طبیعت را در این شهر ها مشاهده می کنیم. ابنیه های تاریخی همیشه بخش بزرگی از تاریخ سرزمین کهن ایران را به نمایش گذاشته اند. در این سفر به شهر و دیاری رسیدیم که مردمانی همچون کوه راسخ دارد که در برابر اقلیم گرم و سوزان مناطق زندگی خود همیشه صبوری و استقامت از خود نشان داده اند و یار قدیمی سرزمین کویر شده اند.

در این گزارش قصد داریم به معرفی یکی از خانه های تاریخی شهر نائین بپردازیم. شهری که شهرتش به دار قالی هایی است که در هر کوی و برزنی برپا است و نائین را شهره آفاق نموده است. باید گفت که این تنها یکی از هنر های زیبای مردمان این شهر است.

درمحله نو آباد، میدان شریعتی، جنب مسجد خواجه نائین، خانه ای زیبا با معماری کویری بی نظیر، چشم همگان را به خود جلب می نماید. خانه ای به نام خانه فاطمی ها؛ این بنای تاریخی در محله ای به نام نوآباد و در جنب بازار قدیمی نائین قرار گرفته است. خانه فاطمی ها بنایی متعلق به خاندان فاطمی ها بوده که در دوران قاجار ساخته شده است.

این بنا از بخش های مختلفی ساخته شده که هرکدام کاربرد مخصوص به خود را داشته است. از بخش های مختلف این خانه می توان به بخش های اندرونی، بیرونی، محل نگهداری احشام و اصطبل اشاره نمود که هر کدام از آنها فراخور نوع معماری که دارند، فضا های مختلفی مانند اتاق، دالان ها، بهارخواب ها، مطبخ، حمام، اتاق هایی مخصوص پذیرایی از میهمان، اتاق هایی برای استراحت میهمان، سرداب ها و محل نگهداری غلات و حبوبات تشکیل شده اند.

یکی دیگر از ویژگی های این خانه تاریخی، هنر و تزئیناتی است که در سرتاسر این بنا دیده می شود.

از مهم ترین هنر هایی که در این بنا کاربرد بسیاری دارد، هنر گچ بری است که از طریق آن نقش و نگاری از گل و بوته در اتاق های ارسی(ارسی ها معمولاً یکی از اضلاع چهارگانه اتاق را تشکیل می داد و از کف اتاق تا سقف ادامه پیدا می کرد) به کار رفته است. از ظرافت هایی که در نقاط مختلف این خانه دیده می شود، معماری رسمی بندی، کاربندی، مقرنس کاری و ... است که به زیبایی کامل دیده می شود.

از دیگر ویژگی های این بنا باید به ویژگی های هنری -تزئیناتی اشاره نمود که در درب و پنجره های مشبک و رنگارنگ بسیار زیبای این خانه به کار برده شده است و علاوه بر الوان بودن آن ها تکنینک های کار با چوب مانند گره چینی و کام و زبانه در آن ها دیده می شود.

یکی از نکات قابل تامل و ویژگی شاخص این خانه، وجود حمامی است که قدمت آن به دوران قبل از قاجار بر می شود. در این حمام دالان بلندی وجود دارد که به سربینه می رسد؛ سربینه سقف گنبدی کلی دارد که حوضی در میان آن قرار گرفته است.

لازم به ذکر است این حمام بازمانده از دوران قاجار، خزینه داشته است.

خانه فاطمی ها دقیقا در میان بافتی قدیمی و در کنار بازار و بنای تاریخی نارین قلعه قرار گرفته است.

مسجد امام رضا (ع)، آب انبار نوگاباد از دیگر اماکن تاریخی هستند که علاوه بر بازدید از خانه تاریخی فاطمی، می توان از این ها نیز بازدید کرد.

این بنای تاریخی در حال حاضر در مالکیت نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان نائین واقع شده است که در حال مرمت است.

خانه تاریخی فاطمی درفهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

نائین شهری با آب و هوای خشک و بیایانی، در فاصله 147 کیلومتری شهر اصفهان واقع شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 803

به "گذری بر خانه ای تاریخی در دل کویر، تبلور معماری بی نظیر ایرانی در خانه فاطمی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذری بر خانه ای تاریخی در دل کویر، تبلور معماری بی نظیر ایرانی در خانه فاطمی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید