جاهای دیدنی شهر سامان Saman

به گزارش مجله 10 از 10، کهن شهر سامان با قدمت یک هزار ساله در حاشیهٔ رود زاینده رود و در دامنه سلسله جبال زاگرس آرمیده است. این شهر نگین چهارمحال بختیاری است. شهری کوهستانی با مناظر و چشم اندازهای زیبا که سرزمین سبز ایران نام گرفته است. سامان در کنار سراشیب ها و دره های عمیق قرار گرفته است و به شهرهای لنجان و شهرکرد محدود شده است. این شهر دارای آب و هوای معتدل کوهستانی با زمستان هایی سرد و تابستان هایی ملایم است. باغ ها، تاکستان ها و دیگر چشم اندازهای کم نظیر طبیعی توأم با آثار تاریخی چون پل زمان خان ، سامانرا از جمله شهرهای گردشگری کشور ساخته است. در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی سامان بیشتر آشنا شوید.

جاهای دیدنی شهر سامان Saman

بلیط هواپیما در طاهاگشت

پل هوره یکی از جاهای دیدنی سامان

هوره شهری کوهستانی از توابع سامان است که قدمتش به 700 سال پیش باز می گردد. دشت های پر از گل، دامنه های کوه ها، باغ های میوه و چمنزارها از جاذبه های طبیعی این شهرند. مهم ترین جاذبه طبیعی شهر هوره زاینده رود است که در قسمت شرقی آن جریان دارد. پل هوره از پل های تاریخی است که در سال 1337 در جهت زاینده رود و روی خرابه های پل قدیمی، که در دوران صفویه ساخته شده بود، با استفاده از سنگ بنا شد. پل هوره در سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

پل زمانخان

این جاذبه دیدنی در امتداد رودخانه زاینده رود در فاصله 29 کیلومتری از شمال شرقی شهرکرد به دستور زمان خان ایل بیگی، یکی از سران ایل قشقایی ساخته شد، پلی که سه بار مورد مرمت و بازسازی نهاده شد، بار اول در سال 1202 توسط کارگزاران حکومت صفوی، بار دوم در سال 1289 توسط خان های روستای ایل بیگی و بار سوم در سال 1321 توسط حاج عبدالحسین قزوینی مالک روستای چم عالی. پل زمانخان با طول 32 متر ارتفاع 12 متر بر روی سه پایه سنگی و دو دهانه 8 متری از سنگ آجر، ملاط گچ و ساروج ساخته شده است. این پل به دلیل داشتن پایه های سنگی مستحکم در مقابل بارش باران و طغیان رودخانه زاینده رود بسیار مقاوم بود و همانند دیگر پل های ساخته شده در آن زمانها فرو نریخت.این پل امروزه از نظر گردشگری از اهمیت وافری برخوردارست و بسیاری از گردشگران و افراد محلی برای تفریح و سرگرمی آن را انتخاب می نمایند.

پل کاهکش

پل کاهکش یکی از پل های گردشگری واقع در روستای کاهکش شهرستان سامان است و در 25 کیلومتری مرکز استان قرار گرفته است.این روستا در حاشیه رودخانه زاینده رود نهاده شده و جمعیتی حدود هزار نفر در آن ساکن هستند. همسایگان این روستا روستاهای شوراب صغیر، چم نار و چم خرم است که دارای باغات گسترده هلو و بادام هستند.

آرامگاه دهقان سامانی در حدود 28 کیلومتری شمال شهرکرد و در نزدیکی پل زمانخان که بر روی رودخانه سامان ایجاد شده قرار گرفته است.میرزا ابوالفتح خان دهقان سامانی ملقب به سیف الشعرا و متخلص به دهقان، مردی صوفی مسلک و عارف بود که در سال 1249 هجری قمری در شهر سامان زاده شد و پس از کسب تحصیلات ادبی و حکمی، به شاعری پرداخت و در سال 1326 هجری قمری از جهان رفت.آرامگاه این عارف ایلیاتی مانند زندگی اش به شکلی عجیب و پر رمز و راز بنا شده و به لحاظ شیوه ساخت و نوع معماری، بسیار درخور توجه می باشد اما متأسفانه به علت نظارت نامناسب، دیوارهای مقبره این شاعر از نوشته ها و یادگاری ها پر شده و چهره زشتی به این مقبره بخشیده است.

مسجد سامان در محله مسجد جامع یا میانه شهر سامان قرار گرفته است. این مسجد دارای یک شبستان و دو ورودی در شمال خاوری و جنوب باختری می باشد که ورودی شمال خاوری به شکل هشتی و با گنبدی عرقچین ساخته شده است. شبستان مسجد پلانی مستطیل شکل دارد و به شیوه طاق و چشمه بر روی هشت ستون سنگی مشعلی شکل پایدار شده است. مسجد سامان فاقد تزیینات خاص است و رسم بندی هایی که از آجر و در نمای ورودی شمال مسجد به کار رفته تنها تزیینات آن است. مصالح مورد استفاده در این مسجد که قدمت آن به دوره قاجاریه می رسد، عبارتند از: آجر، گچ و ساروج.

روستای کوهستانی یاسه چای

روستای کوهستانی یاسه چای از توابع بخش سامان، شهرستان شهرکرد، استان چهارمحال و بختیاری است که با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 51 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 37 دقیقه عرض شمالی در 22 کیلومتری شمال غربی سامان و 52 کیلومتری شهرکرد قرار گرفته است و ارتفاع آن از سطح دریا 1900 متر است. یاسه چای به وسیله جاده های آسفالت سامان، پل زمانخان، تیران، شهرکرد، چادگان، بن و سد زاینده رود قابل دسترسی است که به دلیل برخورداری از توان و جاذبه های بسیار در سیمای طبیعی و معماری به عنوان نقاط هدف گردشگری شناسایی شده و هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است وجه تسمیه نام روستا : یاسه چای از دو کلمه یاسه + چای تشکیل شده است .

روستای شگفت انگیز مارکده

روستای شگفت انگیز مارکده ، روستایی از توابع شهرستان سامان در استان چهارمحال و بختیاری ایران است.روستای مارکده یکی از روستاهای تاریخی شهرستان سامان است و در کنار رودخانه زاینده رود نهاده شده است. مارکده در یکی از پیچ و خم های دره و رودخانه زاینده رود قرار گرفته است.زیبایی خیره نماینده روستای مارکده به گونه ای است که رودخانه زاینده رود در همه طرف روستا دیده می گردد و به نظر می رسد که روستا در محاصره رودخانه نهاده شده است. این رودخانه پر آب ترین قسمت رودخانه زاینده رود به شمار می رود؛ به طوری که خروش و زیبایی و پر آبی رودخانه زاینده رود در این منطقه از کشور به زیبایی دیده می گردد. اطراف رودخانه را هم باغات گسترده و درختان بلندی فرا گرفته است که زیبایی رودخانه زاینده رود را چندین برابر نموده است.

مقالات محبوب گردشگریجاهای دیدنی استانبول جاهای دیدنی اصفهان جاهای دیدنی مشهد جاهای دیدنی تبریز جاهای دیدنی کاشان

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول
انتشار: 18 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 895

به "جاهای دیدنی شهر سامان Saman" امتیاز دهید

3 کاربر به "جاهای دیدنی شهر سامان Saman" امتیاز داده اند | 2.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی شهر سامان Saman"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید