چگونه بفهمیم مشترک پرمصرف هستیم؟

به گزارش 10 از 10، درحالی که وزارت نیرو به موضوع تعرفه های برق برای کاهش مصرف نگاه تشویقی دارد، جریمه هایی را هم برای پرمصرف ها با هدف مدیریت مصرف برق در نظر گرفته است. سوالی که مطرح می گردد این است که یک مشترک چگونه باید متوجه گردد عنوان پرمصرفی را یدک می کشد و چگونه می تواند مصرف خود را کاهش دهد؟

چگونه بفهمیم مشترک پرمصرف هستیم؟

به گزارش ایسنا، همزمان با نزدیک شدن به فصل گرما، موضوعاتی همچون مدیریت مصرف برق برای جلوگیری از خاموشی در تابستان رنگ جدی تری به خود گرفته و سناریوهای مختلفی برای روشن ماندن برق خانه های مردم در این مقطع مورد آنالیز قرار می گیرد.

در میان این سناریوها، تغییر بهای آب و برق از همه جدی تر بود و جامه اجرا نیز بر تن کرد. در این راستا، اواسط سال گذشته، رضا اردکانیان - وزیر نیرو - از به تصویب رسیدن طرح افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف در کمیسیون زیربنایی دولت اطلاع داد و هدف آن را تشویق مشترکان به خوش مصرفی مطرح نمود. درنهایت مصوبه دولت درباره افزایش بهای آب و برق از ابتدای اردیبهشت سال 1398 در 20 فروردین ماه ابلاغ شد و هیأت وزیران در مصوبه ای به استناد مواد یک و سه قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب 1388 به وزارت نیرو اجازه داد تا متوسط تعرفه های آب و برق را از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بدون تغییر ساختار تعرفه ها هفت درصد افزایش دهد. در این راستا از ابتدای اردیبهشت ماه شاهد افزایش هفت درصدی بهای تعرفه آب و برق بودیم.

هم چنین اعلام شده بود از ابتدای خردادماه نیز با هدف مدیریت مصرف و بازدارندگی مصارف غیرضرور، سالانه 16 درصد به خالص صورتحساب آب و برق مصارف خانگی مشترکین بالای الگوی مصرف افزوده می گردد که از اول خردادماه نیز شاهد کلید خوردن این پروژه از سوی دولت بودیم.

  • الگوی مصرف برق چگونه محاسبه می گردد؟

میزان الگوی مصرف اینگونه است که برای مشترکان عادی ماهانه 300 کیلووات ساعت مصرف برق در ماه و الگوی مصرف برای ماه های گرم است و 600 کیلووات ساعت برای دو ماه مصرف است، حال اگر مشترکی کمتر از این عدد مصرف کند، خوش مصرف و بالاتر از این عدد باشد، پرمصرف محسوب می گردد. البته این یک قاعده کلی است و الگوی مصرف برق در مناطق گرمسیر یا عادی متفاوت بوده و بستگی به نوع آب و هوای مناطق مختلف، این الگوها معین شده است.

آمار و ارقام حاکی از آن است که 10 درصد از مشترکان جزو پرمصرف ها هستند و با توجه به این که برای فراوری برق باید سوخت گاز مصرف گردد، این گروه از مشترکان با مصرف بیشتر برق، نه تنها باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می شوند، بلکه یارانه بیشتری را هم به خود اختصاص می دهند. یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به اندازه 10 درصد مشترکان کم مصرف کشور برق مصرف می نمایند.

  • چگونه بفهمیم پرمصرفیم؟

در این راستا، محمدحسن متولی زاده - مدیرعامل شرکت توانیر- در پاسخ به این پرسش که مشترکان چگونه می توانند از قرار دریافت در سطوح پرمصرف یا خوش مصرف مطلع شوند، گفت: برای مطلعی مردم، از این پس در قبوض برق برحسب میزان مصرف مشترکان، پرمصرف یا کم مصرف بودن آنها درج خواهد شد.

  • چگونه می توان میزان مصرف برق را کاهش داد؟

بنا به گفته های متولی زاده به نقل از وزارت نیرو، با توجه به این که در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می دهند، مشترکان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی، می توانند به میزان زیادی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی درباره سهم وسایل سرمایشی از مجموع برق مصرفی کشور در تابستان اظهار کرد: در این فصل حدود 22 هزار مگاوات یا معادل 40 درصد از مصرف برق کشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

بر اساس این گزارش، چنانچه مشترکان برق خانگی بتوانند در مصرف برق 10 درصد صرفه جویی نمایند، میزان مصرف آن ها بین 20 تا 30 درصد کاهش خواهد یافت. مهم ترین عاملی که در فصل تابستان میزان مصرف برق را افزایش می دهد استفاده از کولر است.

اگر مصرف نمایندگان کولر، در ساعات اوج مصرف برق (12 تا 18 و 20 تا 23) درجه کولر گازی خود را بین 24 تا 26 درجه تنظیم نمایند و دور موتور کولر آبی خود را کند نمایند، می توانند در مصرف برق صرفه جویی نمایند.

همچنین هر زمانی احساس کردند محیط خانه خنک شده است می توانند به مدت نیم ساعت کولر گازی یا آبی خود را خاموش نمایند تا در مصرف برق صرفه جویی صورت بگیرد. مشترکانی که دارای کنتور دیجیتالی یا چند تعرفه هستند می توانند از این فرصت به خوبی استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 276

به "چگونه بفهمیم مشترک پرمصرف هستیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بفهمیم مشترک پرمصرف هستیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید