ویاگرای زنانه؛ داروی درمان کم میلی جنسی در زنان

خبرنگاران: برای خیلی از خانم ها، میل جنسی طی سال های زندگی، کم و زیاد می گردد و اغلب ارتباط تنگاتنگی با روابط، استرس و تغییرات فیزیکی مانند بارداری و یائسگی دارد. اما تقریبا 10 درصد از خانم ها با مشکل کم میلی جنسی روبرو هستند که باعث استرس و ناراحتی شان می گردد. این عارضه، اختلال کم میلی جنسی (HSDD) نامیده می گردد.

ویاگرای زنانه؛ داروی درمان کم میلی جنسی در زنان

مکمل های موجود در داروخانه ها که بدون نسخه پزشک به فروش می رسند، با هدف برطرف کم میلی جنسی فراوری شده اند، اما تاثیرات بیشتر این محصولات، محدود و اثبات نشده است. اما طی سال های اخیر، سازمان غذا و داروی آمریکا دو دارو را برای درمان اختلال کم میلی جنسی تائید نموده است که به آن ها ویاگرای زنانه می گویند و یکی از دارو هایی است که مردان برای برطرف مسائل جنسی خود مصرف می نمایند. البته این دارو ها چندان شبیه ویاگرا نیستند و در درون بدن، عملکرد متفاوتی دارند.

در مردان، ویاگرا و سایر دارو های مشابه، اختلال نعوظ را درمان می نمایند. مردانی که دچار اختلال نعوظ هستند، نمی توانند نعوظ کافی در آلت تناسلی خود برای برقراری رابطه جنسی داشته باشند. این مردان اغلب دارای میل جنسی هستند، اما مشکل اینجاست که بدن شان نمی تواند واکنش فیزیکی لازم برای رابطه جنسی را نشان بدهد. این دارو ها با شل کردن عضلات آلات تناسلی و تقویت جریان خون به نعوظ یاری می نمایند.

در زنان، کم میلی جنسی مسئله پیچیده تری است، چون فاکتور های بیشتری در تمایلات جنسی زنان نقش دارند؛ بنابراین درمان اختلال کم میلی جنسی در زنان به رویکرد دقیق تری احتیاج دارد.

دو داروی مورد تائید برای برطرف اختلال کم میلی جنسی در زنان

دارو هایی که سازمان غذا و داروی آمریکا آن ها را برای درمان اختلال کم میلی جنسی در زنان تائید نموده:

  • فلیبانسرین (Addyi): قرصی است که هر شب باید بخورید
  • برملانوتید (Vyleesi): به صورت تزریق زیر پوستی در ناحیه شکم یا ران، 45 دقیقه پیش از رابطه جنسی توسط خودتان انجام می گردد. در عرض 24 ساعت، یک عدد از این دارو مصرف شده و پزشکان توصیه می نمایند هر ماه فقط 8 عدد مصرف گردد.

عملکرد این دارو ها چگونه است؟

هر دو دارو، فعالیت پیغام رسان های عصبی در مغز را که در احساس برانگیختگی شما نقش مهمی دارند افزایش می دهند. فلیبانسرین باید هر روز مصرف گردد، چه شما برنامه ای برای رابطه جنسی داشته باشد و چه نه. برملانوتید نیز تنها زمانی که ضروری است تزریق می گردد. باید بدانید که هیچیک از دارو ها قرار نیست رابطه جنسی را بهتر نمایند، بلکه فقط یاری تان می نمایند احساس بهتری برای رابطه جنسی پیدا کنید.

ممکن است پزشک شما توصیه کند در کنار مصرف دارو، دوره ای تحت آموزش مسائل جنسی قرار بگیرید و تحت مشاوره باشید. همچنین اگر دچار هر گونه مشکل فیزیکی باشید که بر تمایلات جنسی تان اثر می گذارد، ممکن است احتیاج به هورمون درمانی پیدا کنید (مثلا خشکی واژینال).

پزشک باید تشخیص اختلال کم میلی جنسی را در شما بدهد تا برای تان دارو تجویز کند. او می تواند با پرسیدن سوال هایی تشخیص بدهد که دچار اختلال کم میلی جنسی هستید یا خیر:

  • آیا تا به حال طبق خواسته ها و تمایلات جنسی تان در رابطه ارضا شده اید؟
  • آیا میل جنسی تان افت نموده است؟
  • آیا کم میلی جنسی تان شما را آزار می دهد؟
  • آیا دوست دارید میل جنسی تان بیشتر گردد؟
  • آیا عامل خاصی وجود دارد که می تواند بر میل جنسی تان اثر گذاشته باشد، مثلا مصرف دارو، بارداری، عمل جراحی، استرس؟

اگر پاسخ شما به چهار سوال اول مثبت باشد، و پزشک نتواند علت دیگری برای کم میلی جنسی تان پیدا کند، پس احتمالا دچار اختلال کم میلی جنسی شده اید. به گفته پزشکان، ناراحتی و اضطرابی که یک خانم بابت کم میلی جنسی اش احساس می نماید، اغلب فاکتور معین نماینده در احتیاج او به مصرف داروست. زیرا اگر شما از کم میلی جنسی تان ناراحت نباشید و اهمیتی به آن ندهید، پس مسئله ای وجود ندارد و احتیاجی به دریافت دارو نیست.

همچنین پزشک تان باید مطمئن گردد که کم میلی جنسی شما به موقعیت فعلی یا رابطه تان ربطی ندارد. زیرا مثلا اگر شما به دلیل بی علاقگی به همسرتان دچار کم میلی جنسی شده باشید، مصرف دارو هیچ یاریی به شما نخواهد کرد.

کدام دارو برای شما مناسب تر است؟

هر دو دارو، شرایط خاص خود را دارند. دارویی که شما باید مصرف کنید، بیشتر به این بستگی دارد که کدام با سبک زندگی شما متناسب تر است. خیلی از خانم ها از دارو های تزریقی خوش شان نمی آید و عده ای نیز دوست ندارند هر روز قرص بخورند؛ بنابراین بهترین کار این است که در خصوص انتخاب دارو، با پزشک تان مشورت کنید.

عوارض جانبی

محققان اثر این دو دارو و شیوه عملکردشان را تنها روی زنانی که هنوز یائسه نشده اند آنالیز نموده اند؛ بنابراین سازمان غذا و داروی آمریکا، این دو دارو را فقط برای زنانی که در سنین پیش از یائسگی هستند تائید نموده است. زنان باردار و شیرده نیز نباید از این دارو ها استفاده نمایند.

افراد دیگری نیز هستند که نباید دو داروی معرفی شده برای برطرف کم میلی جنسی را مصرف نمایند:

  • افرادی که بیماری کبد دارند
  • افرادی که بیماری قلبی و عروقی دارند
  • افرادی که بابت HIV، هپاتیت C، و یا فشار خون بالا دارو مصرف می نمایند

دارو های فلیبانسرین و برملانوتید ممکن است با یک سری از دارو هایی که خانم ها معمولا استفاده می نمایند تداخل داشته باشند، مثلا فلوکونازول که دارویی برای درمان عفونت های قارچی است و همچنین بعضی از آنتی بیوتیک ها؛ بنابراین حتما پزشک تان را در جریان دارو هایی که مصرف می کنید قرار دهید.

خانم هایی که برای برطرف اختلال کم میلی جنسی، دارو مصرف می نمایند نباید از دو ساعت پیش از مصرف دارو تا صبح روز بعد، الکل بنوشند، زیرا ممکن است فشار خون شان تا سطح خطرناکی پایین بیاید.

مصرف این دارو ها می تواند سبب حالت تهوع، سر درد، گُرگرفتگی پوست (قرمزی و گرما)، سرگیجه و غش، احساس خستگی و خشکی دهان گردد. برملانوتید می تواند باعث تیره شدن پوست و لثه ها گردد.

آیا این دارو ها اثر دارند؟

پزشکان برای اینکه بسنجند این دارو ها تا چه اندازه می توانند اختلال کم میلی جنسی را درمان نمایند، آنالیز می نمایند که میل جنسی تا چه اندازه افزایش یافته و آیا احساس ناراحتی و نگرانی بابت این مسئله کمتر شده یا نه. فلیبانسرین معمولا موجب یک رابطه جنسی باکیفیت تر در ماه می گردد، که این اتفاق می تواند برای عده ای به معنی موفقیت و نتیجه دریافت باشد، اما برای عده ای دیگر نه!

بستگی به این دارد که شما چه تعابیری در این زمینه برای خود داشته باشید و چه بخواهید. چیزی تحت عنوان میزان نرمال میل جنسی وجود ندارد؛ بنابراین تغییری که یک خانم در میزان ناراحتی و نگرانی خود در خصوص کم میلی جنسی اش احساس می نماید، اغلب معیار اصلی در میزان تاثیر گذاری دارو درمانی است. اگر به مدت 8 هفته دارو مصرف کردید و تغییری احساس نکردید، پزشک تان احتمالا توصیه می نماید مصرف دارو را متوقف نمایید.

کلام آخر اینکه هر چند این دارو ها ممکن است هنوز کامل نباشند، اما همین که دو داروی تقویت نماینده میل جنسی در بازار موجود است، حرکتی در جهتی درست می باشد و می توان آن را یک قدم اولیه مهم برای برطرف مسائل جنسی زنان دانست.

منبع: webmd

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آذر 1398 بروزرسانی: 11 فروردین 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 631

به "ویاگرای زنانه؛ داروی درمان کم میلی جنسی در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویاگرای زنانه؛ داروی درمان کم میلی جنسی در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید