روشن و خاموش نشدن به موقع سیستم ایمنی عامل مرگ ومیر بالای مردان و افراد مسن

به گزارش 10 از 10، ویروس ها کوشش می نمایند که بیشترین بار ویروسی را ایجاد نمایند و بعد وارد بدن میزبان بعدی شوند، هدف اصلی آن ها این نیست که عفونت مزمن ایجاد نمایند، هرچند بعضی از افراد ممکن است دچار مسائل مزمن بشوند، اما این مسائل ناشی از ویروس نیست بلکه ناشی از سیستم ایمنی است.

روشن و خاموش نشدن به موقع سیستم ایمنی عامل مرگ ومیر بالای مردان و افراد مسن

براساس نتایج یک پژوهش جدید سیستم ایمنی افراد سالمند در روبرو با کووید 19 در مقایسه با افراد جوان تر 3 روز دیرتر واکنش نشان می دهد که این تأخیر می تواند شرح دهد چرا مرگ ومیر در میان سالمندان بیشتر از جوانان است.

خبرنگاران به نقل از دیلی میل گزارش داد، محققان از دانشگاه واشنگتن در آمریکا با بررسی سواب حلق 500 بیمار کرونایی و کنترل آن متوجه شدند تفاوت های مهمی در نتیجه این آزمایش در بین افراد مسن و جوان وجود دارد که نشان می دهد واکنش سیستم ایمنی افراد سالمند به بیماری کندتر است.

این تحقیق همچنین نشان داد سیستم ایمنی مردان در مقایسه با مال زنان بعد از تهدید ویروسی زمان بیشتر و سخت تری را برای بازگشت به شرایط طبیعی طی می نماید که باعث می گردد التهاب ناشی از ویروس که نتیجه پاسخ سیستم ایمنی به آن است از کنترل خارج گردد و همین علت مرگ ومیر بالا در میان مردان می تواند باشد.

با اطمینان نمی توان گفت: چرا یک ویروس که در بعضی افراد هیچ نشانه ای فراوری نمی نماید برای افراد دیگر تا این اندازه کشنده است، اما مطالعه جدید سرنخ هایی به دست می دهد که کاملاً منطبق بر الگوی نجات یافتگان و قربانیان است.

داده هایی که از مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا گردآوری شده است نشان می دهد که یک سوم از مرگ ها در بین افراد بالای 85 سال اتفاق افتاده است. 26 درصد مابقی نیز افراد بین 75 تا 84 سال بوده اند. افراد مسن آسیب پذیرترین گروه جمعیتی در مقابل ویروس کرونا هستند. هر سال، افراد مسن دچار ذات الریه و آنفولانزا و سایر عفونت های تنفسی شده و جان خود را از دست می دهند؛ این ها بیماری هایی هستند که هرچند برای جوانان هم ناخوشایند است، اما نگران نماینده نیست.

اثر مرگبار ویروس کرونا بر افراد مسن با آنچه هم اکنون درباه کهولت سن و عفونت ها می دانیم همخوانی دارد: افراد مسن به طور کلی بدن ضعیف تری دارند که شامل سیستم ایمنی ضعیف هم هست. بسیاری از تحقیقاتی که تا به امروز در زمینه واکنش سیستم ایمنی صورت گرفته بر فعالیت سلول های T. و B. متمرکز بوده است. سلول های T. سلاح هایی هستند که برای حمله به عفونت های خاص تیز شده اند. این سلول ها همچنین مسئولیت دارند به سلول های B. آموزش دهند تا سلاح های مخصوص دیگری را فراوری نمایند: آنتی بادی ها.

اما هر دو بخش به ایمنی تطبیقی تعلق دارند که بخشی از سیستم ایمنی است که در طول زندگی و در روبرو با پاتوژن ها و عوامل بیماری زایی که ما در دنیا با آن ها روبرو می شویم، رشد پیدا می نماید.

بخشی از ایمنی در افرادی که یکبار کووید 19 را شکست داده اند مربوط به عملکرد سیستم ایمنی تطبیقی است (هرچند هنوز نمی دانیم که این ایمنی تا چه مدت زمان و تا چقدر می توانند از فرد در مقابل عفونت مجدد محافظت کند.) دکتر الکس گرنیگر، نویسنده ارشد مقاله جدید، می گوید: وقتی نخستین بار با یک ویروس جدید روبرو می شویم، سیستم سرشتی درگیر می گردد.

ویروس ها کوشش می نمایند که بیشترین بار ویروسی را ایجاد نمایند و بعد وارد بدن میزبان بعدی شوند، هدف اصلی آن ها این نیست که عفونت مزمن ایجاد نمایند، هرچند بعضی از افراد ممکن است دچار مسائل مزمن بشوند، اما این مسائل ناشی از ویروس نیست بلکه ناشی از سیستم ایمنی است.

ما با سیستم ایمنی سرشتی متولد می شویم که از ابزار های خام، اما مؤثر شامل پوست و سلول های کوچکی مانند اینترلوکین ها و سیتوکین ها در گلبول های سفید تشکیل شده تا بتواند عفونت را مسدود کند. این سلول ها برای مبارزه با عوامل بیماری زای خاصی طراحی نشده بلکه به هر عامل خارجی که وارد بدن گردد واکنش نشان می دهد.

دکتر گرنیگر و گروهش با تجزیه وتحلیل سواب های حلقی صد ها نفر که آزمایش کرونایشان منفی و مثبت بود توانستند توالی ژنوم آن ها را مشخص و دقیقاً ببینند چه ژن هایی در پاسخ به ویروس کرونا خاموش و روشن شده اند. بعلاوه، آن ها خاموش و روشن شدن ژن ها را بر اساس سن، جنسیت و بار ویروسی ای که در بدن افراد ایجاد نموده بودند، سنجیدند.

دکتر گرنیگر گفت: ما متوجه شدیم بعضی از ژن ها [که سلول های سیستم ایمنی سرشتی را کد گذاری می نمایند]که اغلب در عموم جمعیت روشن هستند، در میان افراد مسن کمترین نظم را دارند.

ما انتظار داشتیم که آن ها در پاسخ به ویروس روشن باشند، اما نبودند. ما مشاهده کردیم که سیستم ایمنی افراد مسن در واکنش سریع به ویروس ناتوان است.

همین پاسخ کند به ویروس فرصت می دهد تا قبل از اینکه بدن متوجه حضورش گردد خود را تکثیر کند. بدن افراد مسن همچنین به صورت پیش فرض دچار مقادیری از التهاب است؛ بنابراین وقتی بدن بالاخره متوجه ویروس می گردد و آغاز به واکنش می نماید التهاب افزوده به بدن وارد می گردد که مرگبار است.

محققان همچنین شواهدی را برملا کردند که می تواند شرح دهد چرا مردان در مقایسه با زنان در مبارزه با ویروس اوقات سخت تری را سپری می نمایند. علت مرگ ومیر بالای مردان در مقایسه با افراد مسن متفاوت بود.

مشکل سیستم ایمنی افراد مسن این بود که در روشن کردن سیستم ایمنی ضعیف عمل می کرد، اما تجزیه وتحلیل سواب بینیِ مردانی که کووید 19 گرفته بودند نشان داد ژن ها آن ها در خاموش کردن سیستم ایمنی مشکل دارند. اگر کلید خاموش کردن سیستم ایمنی به درستی عمل نکند، التهاب ناشی از فعالیت سیتوکین ها به قدری افزایش پیدا می نماید که بدن سرکوب شده و مرگ رخ می دهد.

درواقع عملکرد ژن ها به وسیله دو سازوکار متفاوت در بدن افراد مسن و مردان مرگ ومیر های بیشتر ایجاد می نماید. در یکی روشن نشدن سیستم ایمنی و در دیگری خاموش نشدن آن مرگبار است.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1348

به "روشن و خاموش نشدن به موقع سیستم ایمنی عامل مرگ ومیر بالای مردان و افراد مسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشن و خاموش نشدن به موقع سیستم ایمنی عامل مرگ ومیر بالای مردان و افراد مسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید