واکاوی پرونده قتل های تکان دهنده خانوادگی، از شاهرخ و سمیه تا پسر 18 ساله ای که خانواده اش را کشت

به گزارش 10 از 10، در این گزارش مروری بر تکان دهنده ترین پرونده های قتل های خانوادگی می اندازیم.

واکاوی پرونده قتل های تکان دهنده خانوادگی، از شاهرخ و سمیه تا پسر 18 ساله ای که خانواده اش را کشت

به گزارش، این روز ها نام اش شده پسر 18 ساله ای که خانواده اش را به قتل رساند و دیگر کسی نمی پرسد اسم واقعی اش چیست. قضاوت ها هم تمامی ندارد. چطور ممکن است یک نفر نزدیک ترین افراد زندگی اش را با دست خودش بکشد؟ اما او تنها نیست. قتل های خانوادگی عضو ثابت اخبار حوادث اند و به گفته عبدالصمد خرمشاهی، وکیل جنایی، پدیده تازه ای نیستند و رو به افزایش اند.

قتل خانوادگی شاید خیلی ها را یاد داستان شاهرخ و سمیه در سال 75 بیندازد. دختر و پسر 16 ساله ای که به عشق ازدواج با یکدیگر، خواهر و برادر کوچک سمیه را کشتند و قصد کشتن مادر سمیه را هم داشتند. در آخر هم با بخشش پدر سمیه به چند سال حبس محکوم شدند و بعد ها گفته شد که حتی با هم ازدواج هم نکردند.

در طی این سال ها نمونه های مشابه کم نیست؛ مردی که همسر و فرزندانش را به قتل رسانده یا زنی که فرزندانش را کشته و ...؛ نمونه ها دلت را می خراشد، اما هفته ای نیست که در بین اخبار نشانی از قتل خانوادگی پیدا نکنی.6 آبان ماه پسری 22 ساله در گوراب سرای کوچصفهان به دلیل اختلاف خانوادگی پدربزرگ، پدر، مادر، خواهر و دوست خواهرش را که مهمان آن ها بود، به قتل رساند. این هفته هم اعلام شد که پسر 18 ساله ای که تصور می کرد والدینش برادر کوچکش را بیشتر از او دوست دارند، در اقدامی جنون آمیز تمام اعضای خانواده اش شامل پدر و مادر و برادرش را به قتل رساند.

نبودن حمایت اجتماعی، فشار های مالی، بالا رفتن خشونت در جامعه، آموزش ناصحیح و هزاران علت دیگر ممکن است به تنهایی عامل ارتکاب جرم های این چنینی نباشند، اما هرکدام تکه های پازلی اند که وقتی کنار هم قرار می گیرند، تصویری آزاردهنده می سازند؛ تصویری دردناک از ناهنجاری های اجتماعی.

مسائل مالی را از مهم ترین علل وقوع ناهنجاری های اجتماعی می دانند. چرا که نقش مهمی در فروپاشی خانواده، بازدارندگی جوان از تحصیل و ایجاد یاس و نگرانی و عقده های سرکوب شده در فرد دارد. کارشناسان معتقد اند اگر در خانواده ای امکانات رفاهی وجود داشته باشد و آموزه ها درست باشد زمینه های ایجاد جرم کمرنگ تر می گردد؛ اگرچه این به این معنا نیست که در خانواده های مرفه جرمی صورت نمی گیرد، چون جامعه هم در بروز این اتفاقات نقش مهمی ایفا می نماید.

اعتیاد به مواد مخدر خانمان سوز جدید و صنعتی مثل شیشه، وجه اشتراک میزان بسیار بالایی از این قتل هاست. این را محمد بلوری، خبرنگار پیشکسوت حوادث می گوید. او معتقد است که در وضعیت فعلی هیچ فکری برای علاج و درمان اعتیاد به مواد مخدر جدید نشده و کمپ های ترک اعتیاد فایده چندانی نداشته اند، چون فرد بعد از خروج از این کمپ ها اعتیادش را از سر می گیرد، اما همین اعتیاد و احتیاج فرد به پول برای خرید مواد مخدر یا اثرات ناشی از آن، باعث ناهنجاری ها و جنایت های زیادی می گردد.

عبدالصمد خرمشاهی نیز عوامل متعددی را در درون خانواده یا جامعه برای بروز چنین ناهنجاری هایی ذکر می نماید و می گوید: در گذشته آمار این جرائم انقدر بالا نبود. باید تاکید نمود که مهم نشمردن جرائم خرد باعث می گردد که این ها به جرائم کلان تبدیل شوند. اگر در جامعه قوانین محترم شمرده نگردد، کم کم قانون شکنی عادی می گردد.

به عقیده خرمشاهی، قانون شکنی از زیر پا گذاشتن قوانین هدایت و رانندگی شروع می گردد، قوانینی که بر اساس توافق افراد جامعه ایجاد شده اند و شکستن شان باعث می گردد که جرائم مهم تری هم قبح شان را از دست بدهند. رعایت نکردن حقوق یکدیگر از سوی افراد و قانون گریزی و زیر پا گذاشتن مقررات اجتماعی باعث می گردد که امار جرائم بالا برود. خیلی مسائل در جامعه باعث می گردد افراد مدارایشان را از دست بدهند و در خیابان دست به گریبان هم شوند.

مادام ترزا می گوید انسان قبل از نان به محبت احتیاج دارد؛ بنابراین وقتی بچه ها دچار کمبود محبت باشند یا احساس نمایند مورد تبعیض و بی عدالتی قرار گرفته اند و اعضای خانواده دوستش ندارند، از نظر عاطفی کم می آورد. عقده هایی مثل احساس کمبود و قربانی شدن و بی پناهی روی هم تلنبار می گردد و فرد دست به اقدامات این چنینی می زند. این را اصغر کیهان نیا، روانشناس می گوید و ادامه می دهد: اگر در خانواده برخورد های آمرانه توسط مدیر خانه وجود داشته باشد، بچه ها تا سن خاصی از این رفتار تبعیت می نمایند، اما پس از ورود به مدرسه و اجتماع وقتی با برخی تبعیض ها رو به رو می شوند احساس قربانی بودن و بی پناهی می نمایند و، چون پایگاه عاطفی ندارند خودشان اقدام می نمایند که حق شان را از جامعه بگیرند.

کیهان نیا نقش خانواده در بروز ناهنجاری های اجتماعی را بسیار مهم تلقی می نماید و شرح می دهد: در سن 13 تا 18 سال بچه ها با بحران هویت دست و پنجه نرم می نمایند و اگر در این زمان اعضای خانواده در کنار بچه ها نباشند، با آن ها صحبت ننمایند و پای درددل شان ننشیند، بچه ها ممکن است به بیراهه کشیده شوند. وقتی بچه احساس کند که مورد تبعیض و بی مهری قرار گرفته است عصیان می نماید، حالا اگر زمینه های خشونت از قبل در خانواده وجود داشته باشد، این موضوع روی گستاخی و عصیان فرد تاثیر بیشتری می گذارد.

او ادامه می دهد: این وقایع ناشی از توجه نکردن و تربیت نادرست است؛ یعنی بزرگ خانواده نتوانسته است یک پایگاه عاطفی محکم در منزل ایجاد کند که بچه ها با هم همبستگی داشته باشند و برای هم احترام قائل شوند و یکدیگر را دوست داشته باشند. نقش خانواده در اینجا بسیار بسیار مهم است. متاسفانه در خارج از خانه و مدرسه ها هم مشاورین کافی وجود ندارد که بچه ها بتوانند در دوران بحران هویت خود با مشاورین صحبت نموده و هدایت بگیرند.

خرمشاهی نیز معتقد است برای کنترل این جرائم، یک راه نمی تواند فرمان بدهد. ما هرگز نمی توانیم با شعار و توصیه و نصایح اخلاقی افراد، از ارتکاب جرم جلوگیری کنیم. جوانی که گرسنه است، امنیت شغلی ندارد و فکرش آشوب است و هزار و یک مشکل دارد، قطعا توصیه و نصیحت به او کمکی چندانی نخواهد کرد بلکه باید تامین بوده و امنیت کلی داشته باشد.

منبع:خبرآنلاین

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 643

به "واکاوی پرونده قتل های تکان دهنده خانوادگی، از شاهرخ و سمیه تا پسر 18 ساله ای که خانواده اش را کشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکاوی پرونده قتل های تکان دهنده خانوادگی، از شاهرخ و سمیه تا پسر 18 ساله ای که خانواده اش را کشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید