میدان مغناطیسی زمین؛ قطب نمای کوسه ها

به گزارش 10 از 10، سال ها است که دانشمندان حدس می زدند این کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان یک اطلس راهنما استفاده می نمایند، با این حال تا کنون پیروز نشده بودند این فرضیه را ثابت نمایند چرا که مطالعه روی کوسه ها بسیار سخت است.

میدان مغناطیسی زمین؛ قطب نمای کوسه ها

دانشمندان برای دهه ها سرگرم تحقیق روی این موضوع بودند که چگونه کوسه ها در سفر های بلند دریایی راستا خود را تشخیص می دهند. اکنون گروهی از پژوهشگران توانسته اند ثابت نمایند که این حیوانات از میدان مغناطیسی زمین به عنوان یک قطب نما برای راستایابی استفاده می نمایند.

همه ساله کوسه های عظیم حدود 20 هزار کیلومتر از آفریقای جنوبی تا استرالیا سفر می نمایند و همین راستا را بازمی گردند.

هیچ تابلویی برای هدایت آن ها وجود ندارد و مکانی نیست که بتواند به آن ها در راستایابی یاری کند. جریان و دمای آب نیز تغییر می نماید و خورشید در شب و ستاره ها در روز ناپدید می شوند، اما این موجودات به راستا خود ادامه می دهند.

سال ها است که دانشمندان حدس می زدند این کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان یک اطلس راهنما استفاده می نمایند، با این حال تا کنون پیروز نشده بودند این فرضیه را ثابت نمایند چرا که مطالعه روی کوسه ها بسیار سخت است.

نگهداری از این آبزیان در اسارت و محیط آزمایشگاهی کوچک، به دلیل اندازه عظیمشان که تا 10 متر طول و بیش از یک تن وزن دارند، کار آسانی نیست.

به همین علت برایان کلر، پژوهشگر در آزمایشگاه ساحلی و دریایی دانشگاه ایالتی فلوریدا، برای آزمایش فرضیه تاثیر میدان مغناطیسی بر کوسه ها مجبور شد دستگاهی بسازد که می تواند میدان های خاص مغناطیسی را بازتولید کند.

این دستگاه یک مکعب 5 متری است که دور آن 1.5 کیلومتر سیم مسی پیچیده شده است تا بتواند بعد از اتصال برق یک میدان مغناطیسی ایجاد کند. در این مکعب، با تنظیم شدت ولتاژ، میدان های مغناطیسی ضعیف تر یا قوی تر ایجاد می شود و به این شکل شرایط کوسه ها در کف اقیانوس ها بازسازی می شود.

این آزمایش با این هدف ترتیب داده شده بود که اگر کوسه ها بر اساس شدت و زاویه میدان مغناطیسی به سمتی خاص جهت گیری می کردند نشانگر این بود که زبان میدان های مغناطیسی را می دانند و می توانند برای درک موقعیت خود و تشخیص اینکه به کدام جهت باید شنا نمایند، از آن استفاده نمایند.

تیم پژوهشگران برای این کار به کوسه هایی کوچک نیاز داشتند که در اقیانوس مهاجرت می کردند. به همین علت 20 کوسه بیل کله از تیره کوسه های سرچکشی که کمتر از 2 متر طول داشتند، انتخاب شدند و روی سرهایشان کلاهک های مغناطیسی قرار داده شد.

سپس در این کلاهک ها چندین میدانی مغناطیسی مختلف، که میدان های مغناطیسی زمین در نقاط مختلف را بازتولید می کردند، ایجاد شد.

دانشمندان مشاهده کردند کوسه ها به آن میدان مغناطیسی که مختصات جغرافیایی راستا مهاجرتی شان را دارد واکنش نشان می دهند در حالی که نسبت به دیگر میدان های بی ارتباط با مکان زیستگاه زمستانی شان بی اعتنا هستند.

کنت لوهمان، استاد زیست شناسی در دانشگاه کارولینای شمالی می گوید این آزمایش نشان می دهد کوسه ها از میدان مغناطیسی زمین به عنوان نوعی نقشه استفاده می نمایند.

او اضافه کرد: این به نوعی معادل روشی است که یک کودک خردسال برای یادگیری آدرس منزل خود ترغیب می شود. آن ها وقتی کوچک هستند نحوه استفاده از این اطلاعات را می آموزند، اطلاعاتی که به آن ها یاری می نماید بعدا بتوانند هزاران کیلومتر را برگردند.

پیش تر از این روش برای مطالعه راستایابی حیواناتی نظیر لاک پشت های دریایی و ماهی های قزل آلا استفاده شده بود؛ با این حال این اولین بار است که این روش برای کوسه ها استفاده شده است.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1743

به "میدان مغناطیسی زمین؛ قطب نمای کوسه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان مغناطیسی زمین؛ قطب نمای کوسه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید