مصرف آبزیان در ایران نصف متوسط سرانه جهانی است

به گزارش 10 از 10، تهران - خبرنگاران - مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور در خصوص مصرف آبزیان در کشور گفت، مصرف آبزیان در ایران حدود نصف متوسط سرانه جهانی است.

مصرف آبزیان در ایران نصف متوسط سرانه جهانی است

به گزارش روز یکشنبه 10 از 10 از انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، مینا کاویانی سرانه مصرف آبزیان در ایران را حدود 10 کیلوگرم خاطرنشان کرد و گفت: هرچند سرانه مصرف قبل از انقلاب 1 کیلوگرم بوده و طی این سال ها افزایش یافته اما روند افزایشی باید شتاب بیشتری گیرد.

وی با اشاره به خواص گوشت ماهی و آبزیان گفت: گوشت ماهی با داشتن پروتئین با ارزش بالا، چربی های با هضم آسان و غنی از ویتامین های محلول در چربی و انواع مواد معدنی؛ صندلی بسیار مهمی در میان فرآورده های حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و شیر به خود اختصاص داده است.

کاویانی اضافه کرد: پروتئین ماهی حاوی اسیدهای آمینه با کیفیت برابر با پروتئین گوشت قرمز بوده و در مقایسه با گوشت قرمز دارای اسیدهای چرب غیر اشباع فراوان و مفید می باشد.

وی گفت: ماهی و آبزیان با وجود آنکه جزء مواد حیوانی محسوب می شوند اما چربی موجود در آنها از نظر خواص تغذیه ای مانند چربی های گیاهی هستند. یعنی به علت دارا بودن اسیدهای چرب غیر اشباع امگا -3 در کاهش بیماری های مزمن قلبی و عروقی، سکته های قلبی و مغزی، انواع سرطان و دیابت نقش مهمی دارند.

** ویتامین ها و مواد معدنی موجود در گوشت آبزیان

کاویانی گفت: گوشت ماهی و سایر آبزیان دارای انواع ویتامین های A- B- D- E- K و مواد معدنی مانند فسفر، آهن، سلنیوم، منیزیم، فلوئور، گوگرد، ید، روی و سایر مواد معدنی می باشد که همگی اثرات مهمی در سلامت دارند.

وی گفت: ماهی هایی که با استخوان مصرف می شوند مانند ماهی کیلکا و ساردین و امثال آن، منابع غنی کلسیم هستند که در رشد، سلامت و استحکام استخوان ها و دندان ها نقش مهمی دارند.

کاویانی ادامه داد: سلنیوم ماده معدنی مهمی است که با خواص آنتی اکسیدانی خود می تواند مانع فعالیت رادیکال های آزاد سرطان زا گردد. آبزیان از بهترین منابع غذایی سلنیوم هستند.

وی گفت: سرطان های پروستات، پستان، ریه و روده بزرگ به طور تقریبی 50 درصد شیوع کل سرطان ها را شامل می شوند که با استفاده از رژیم های غذایی حاوی ماهی و آبزیان تا حدی قابل پیشگیری هستند.

مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، یکی از موارد توصیه شده در کاهش بروز انواع سرطان را جایگزینی مصرف ماهی و فرآورده های دریایی بجای گوشت قرمز خاطرنشان کرد.

وی اضافه کرد: دریافت مقادیر بیش از حد تن ماهی به دلیل داشتن مقدار زیادی چربی مایع در کنسرو آن، موجب دریافت بیش از حد احتیاج انرژی می گردد، بنابراین توصیه می گردد موقع مصرف کنسرو تن ماهی از مصرف روغن اضافی آن خودداری کنید.

علمی ** 1201 **1485

منبع: ایرنا
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 245

به "مصرف آبزیان در ایران نصف متوسط سرانه جهانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف آبزیان در ایران نصف متوسط سرانه جهانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید