لهستان یک مدیر هواوی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد ، ابراز نگرانی پکن: حقوق این شهروند چینی رعایت گردد

به گزارش 10 از 10، وزارت خارجه چین با انتشار بیانیه ای از بازداشت مدیر شرکت هواوی در لهستان به جرم جاسوسی ابراز نگرانی کرد.

لهستان یک مدیر هواوی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد ، ابراز نگرانی پکن: حقوق این شهروند چینی رعایت گردد

با تور چین ارزان سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا وزارت خارجه چین روز آدینه در این بیانیه خواهان آن شده است که لهستان با این پرونده با دقت برخورد نموده و حق و حقوق این شهروند چینی رعایت شود.

گزارش ها حاکی است پلیس لهستان امروز آدینه ویجینگ وانگ که مسئولیت فروش شرکت هواوی را در این کشور به عهده دارد به جرم جاسوسی بازداشت نموده است و چنانچه جرم او ثابت شود ممکن است به 10 سال زندان محکوم شود.

روزنامه مورنینگ پست از هنگ کنگ می نویسد مقام های سفارت چین در لهستان در حال رایزنی با وزارت خارجه آن کشور هستند تا بتوانند خدمات کنسولی در اختیار این تبعه چینی دستگیر شده قرار دهند.

از آنجا که این فرد دارای مصونیت دیپلماتیک نیست این احتمال می رود که دسترسی کنسولی به او سخت باشد و برای سه ماه در بازداشت بسر ببرد.

شرکت هواوی نیز در بیانیه ای بازداشت این کارمند خود در لهستان را تایید نموده، اما اضافه نموده است در شرایط فعلی اطلاعات زیادی برای انتشار ندارد.

بنا به گزارش تلویزیون لهستان، دستگاه های اطلاعاتی این کشور پس از بازرسی از دفاتر محلی شرکت چینی هواوی و دفاتر شرکت ارتباطاتی لهستانی اورنج یکی از کارکنان چینی شرکت هواوی و یک شهروند لهستانی متخصص در حوزه امنیت شبکه را به اتهام جاسوسی دستگیر کردند.

ماچی واسیک معاون سازمان اطلاعات لهستان به خبرگزاری این کشور گفته است: شهروند چینی کارمند یک شرکت بزرگ الکترونیکی است و فرد لهستانی نیز در حوزه امنیت شبکه فعالیت می نموده است.

وی اضافه نمود: این دو متهم برای سه ماه در بازداشت خواهند بود.

در همین حال شبکه تلویزیونی تی وی پی لهستان گزارش داد متهم لهستانی یکی از کارکنان سابق اداره امنیت داخلی این کشور است.

کانادا نیز اول دسامبر سال 2018 منگ وانژو، مدیر اقتصادی شرکت مخابراتی هوآوی را به خاطر نقض تحریم های آمریکا بازداشت نموده بود.

دادگاه ونکوور کانادا 10 روز بعد از دستگیری خانم منگ، او را با قید وثیقه 7.5 میلیون دلاری آزاد کرد تا دولت این کشور در رابطه با استرداد وی به آمریکا تجدیدنظر و تصمیم گیری کند.

منبع: انتخاب
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 538

به "لهستان یک مدیر هواوی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد ، ابراز نگرانی پکن: حقوق این شهروند چینی رعایت گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لهستان یک مدیر هواوی را به اتهام جاسوسی بازداشت کرد ، ابراز نگرانی پکن: حقوق این شهروند چینی رعایت گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید