سرسختی چهار کشور عربی برای گشودن حریم هوایی خود به روی قطر

به گزارش 10 از 10، بعضی منابع مطلع از سرسختی چهار کشور عربی محاصره کننده قطر در برابر فشار آمریکا برای بازگشایی حریم هوایی خود به روی قطر خبر دادند.

سرسختی چهار کشور عربی برای گشودن حریم هوایی خود به روی قطر

همراه ما باشید و با تور قطر ارزان از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش گروه بین الملل 10 از 10، بعضی منابع مطلع گزارش دادند که چهار کشور عربی محاصره کننده قطر (عربستان، مصر، امارات و بحرین) در برابر فشارهای آمریکا برای بازگشایی حریم هوایی خود به روی قطر سرسختی نشان داده و این امر به خاتمه استفاده قطر از حریم هوایی ایران منوط نموده اند.

خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از این منابع گزارش کرد که کشورهای محاصره کننده قطر معتقدند که با نزدیک شدن به زمان میزبانی قطر از جام جهانی فوتبال 2022، بهترین فرصت است تا از این کشور امتیازات زیادی بگیرند.

شبکه الجزیره به نقل از این خبرگزاری گزارش کرد که واشنگتن کوشش های خود را برای برطرف اختلافات بین کشورهای حاشیه خلیج فارس به دنبال حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی در سال گذشته، دوچندان نموده است.

بر اساس این گزارش، بازگشایی حریم هوایی به روی قطر مهم ترین محور گفت وگوهای مقامات آمریکایی و سعودی در نشست های دوره ای در واشنگتن و ریاض بوده است.

این منابع گفتند که مقامات آمریکایی می گویند واشنگتن معتقد است بازگشایی حریم هوایی به روی قطر بهترین وسیله برای شروع بهبود گسترده روابط با این کشور است گرچه هنوز معلوم نیست که هدف آمریکا ازسرگیری پروازهای مستقیم این کشورها به دوحه است یا صرفا اجازه عبور به هواپیماهای قطری است.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از خرداد سال 1396 به بهانه حمایت قطر از تروریسم، این کشور را تحت محاصره قرار داده و تمامی گذرگاه های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بسته اند. پس از محاصره قطر از سوی این کشورها، هواپیماهای قطر به استفاده از حریم هوایی ایران روی آورده اند.

در همین ارتباط خالد بن محمد العطیه وزیر دفاع قطر روز سه شنبه(دیروز) در یکی از دانشگاه های قطر تأکید کرد که دوحه از گفت وگو با کشورهای محاصره کننده استقبال می نماید و اگر آن ها یک قدم مثبت بردارند ما دو قدم مثبت برمی داریم اما هرگز تسلیم ارعاب نخواهیم شد. (جزئیات بیشتر)

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 871

به "سرسختی چهار کشور عربی برای گشودن حریم هوایی خود به روی قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرسختی چهار کشور عربی برای گشودن حریم هوایی خود به روی قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید