راه اندازی جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از ادبیات کهن ایران

به گزارش 10 از 10، جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از ادبیات کهن ایران برگزار می گردد.

راه اندازی جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از ادبیات کهن ایران

ایوب آقاخانی، مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در گفت وگویی با خبرنگاران با اعلام این خبر بیان نمود: برای اولین بار جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از روی ادبیات کهن ایران راه اندازی شده و فراخوان و جزئیات آن شنبه، 14 تیرماه مقارن با روز قلم منتشر خواهد شد.

او درباره راه اندازی چنین رویدادی با اشاره به تاکیدهایی که بر توجه ضروری به زبان فارسی و ارزش های زبان معیار در کشور مطرح شده است، گفت: قصد ما در انجام این مهم، تاکید روی ضرورت بازگشت به ارزش های ادبیات کهن مان به عنوان روشی جدی برای برطرف کاستی های ادبی و ارزشمند تئاتر کنونی کشور است. ما باور داریم بحرانی که سال ها بزرگان این عرصه در مورد کمبود نمایشنامه ایرانی یا نمایشنامه قابل بحث ایرانی به آن اشاره کردند، به وسیله رجعت عاقلانه، فنی و هوشمندانه به ادبیات کهن مان و مخصوصا آثاری که آبشخور خوبی برای درام محسوب می شوند برطرف خواهد شد و علاوه بر برطرف نقصان، به تقویت زیرساخت های رسالت اجتماعی تئاتر در این برهه حساس که ما با انواع و اقسام اضطرارهای فرهنگی و ضرورت های آموزشی مواجیهم گامی جلوتر نیز خواهد برد.

این نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر ادامه داد: براین اساس آثاری مشخص و صاحب وزانت جهانی در این فراخوان مدنظر قرار داده شده که دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری همزمان با روز قلم از جزئیات این فراخوان رونمایی خواهد نمود. این جشنواره علاوه بر جوایز نقدی و تعهد چاپ آثار برگزیده ممکن است در صورت پیشنهاد داوران جشنواره، حمایت برای فراوری را نیز جزء دستاوردهای عملیاتی خود قرار دهد.

آقاخانی یادآور شد: دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با افتخار نخستین جشنواره نماشنامه های اقتباسی این مجموعه را چهارراه نام نهاده، با این باور که در چشم انداز دور این جشنواره توجه به چهارراه تلاقی تاریخ، ادبیات، فرهنگ و تئاتر مدنظر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1220

به "راه اندازی جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از ادبیات کهن ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی جشنواره نمایشنامه های اقتباسی از ادبیات کهن ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید