در این نقاشی های عجیب چهارصدساله چه می بینید؟!

به گزارش مجله 10 از 10، سوررئالیسم یک سبک معاصر نقاشی است که در قرن بیستم و تحت تاثیر پیدایش دانش روانکاوی به وجود آمد. اما خیلی قبل تر از آن در قرن شانزدهم میلادی، نقاشی به نام جوزپه آرچیمبولدو (Giuseppe Arcimboldo) تصاویری خلق کرد که به خاطر ویژگی های منحصر به فرد و عجیبشان می توان آن ها را نمونه هایی اولیه از سبک سوررئال به حساب آورد.

در این نقاشی های عجیب چهارصدساله چه می بینید؟!

به گزارش فرادید؛ آرچیمبولدو بعد از مرگ تا سه قرن یک چهرۀ تقریبا فراموش شده بود و تاریخ نگاران هنر اگر به ندرت اشاره ای به او می کردند، آثارش را در سطح شوخی هایی بصری تنزل می دادند. حتی تعداد زیادی از آثار او در طول این مدت مفقود شدند. اما قرن بیستم زمان کشف دوبارۀ آرچیمبولدو بود.

(نقاشی سبد میوه در دو حالت متفاوت دو چیز متفاوت به نظر می رسد: سمت چپ یک سبد میوه و سمت راست یک مرد با کلاه حصیری و یقۀ سفید)

آرچیمبولدو در معروف ترین نقاشی هایش تصاویری از انواع میوه ها، سبزیجات، حیوانات و یا اشیاء مختلف را در قالب چهره هایی انسانی با هم ترکیب می کرد. برخی از نقاشی های او طوری هستند که اگر آن ها را از یک طرف نگاه کنیم فقط شبیه ظرفی از میوه یا غذا به نظر می رسند، اما وقتی آن ها را برمی گردانیم و به صورت معکوس نگاه می کنیم، چهره ای انسانی را می بینیم که اغلب اوقات تا حدی زشت و کریه به نظر می رسد.

(نقاشی باغبان سبزیجات در یک حالت تصویری زیبا از یک ظرف صیفی جات و در حالت دیگر یک چهرۀ زشت را نشان می دهد)

با ظهور سوررئالیسم، توجه نقاشان و منتقدان هنر به آرچیمبولدو جلب شد و تفسیر های متفاوتی، از سیاسی گرفته تا الهیاتی، دربارۀ نقاشی های او ارائه شد. برخی ها نقاشی های او را دارای مضامین نوافلاطونی قلمداد کردند؛ طبق این دیدگاه، نقاشی های او وحدت و هماهنگی شکل گرفته در دل بی نظمی و آشفتگی را نشان می دهند.

(نقاشی آشپز)

طبق یک نگاه دیگر نقاشی های آرچیمبولدو، بازی ظریفی را بین زیبایی و زشتی برقرار می نمایند. تصویری که از یک جهت می تواند ظرفی زیبا از انواع میوه ها دیده گردد، در عین حال می تواند خودش را مثل چهره ای زشت و ناخوشایند هم نشان بدهد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1402 بروزرسانی: 14 تیر 1402 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2381

به "در این نقاشی های عجیب چهارصدساله چه می بینید؟!" امتیاز دهید

1 کاربر به "در این نقاشی های عجیب چهارصدساله چه می بینید؟!" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این نقاشی های عجیب چهارصدساله چه می بینید؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید