تولید روزانه 4 هزار خودرو در کشور

به گزارش 10 از 10، رضا رحمانی در جلسه با مدیران و کارکنان یک شرکت خودروسازی در تبریز با تبریک روز کارگر به همه کارگران تلاشگر و پر توان ایران در سراسر کشور گفت: سرمایه واقعی یک کشور نیروی انسانی آن است و به همت همه نیروها و تلاشگران عرصه تولید اعم از کارگران، مهندسین و متخصصین مختلف پیروز شدیم از شرایط سخت عبور کنیم و توفیقات خوبی را نیز کسب نماییم که در عمل مدیون زحمات و ایثار این عزیزان هستیم. اضافه نمود: برنامه های افتتاح که امروز در آذربایجان شرقی انجام می شوند مصداق عینی تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی هستند و در حقیقت نمود عینی جهش تولید به شمار می آیند.

تولید روزانه 4 هزار خودرو در کشور

وی با اشاره به گزارش مدیرعامل این خودروساز از میزان تولیدات خودروی سنگین اضافه کرد: در همین واحد از 2000 دستگاه تولیدی در سال 97، هم اکنون برای تولید 12 هزار دستگاه در سال 99 برنامه ریزی شده است.

رحمانی شرح داد: صنعت خودرو و صنعت قطعه سازی علاوه بر اینکه سهم ویژه ای در اقتصاد ملی دارند و این مهم در سایر کشورها به خصوص در کشورهای صنعتی مورد توجه است در اشتغالزایی نیز جایگاه قابل توجهی دارند.

وی گفت: طبق آمارهای موجود صنعت خودرو در کشور ما نیز به لحاظ حجم سرمایه گذاری و اشتغالزایی از جایگاه مهمی برخوردار است و به تناسب از مسائل و مسائل خاص خودش را نیز دارد.

وزیر صمت شرح داد: سال 97 اوج بحران های صنعت خودرو کشور بود و به دلایلی تولید افول کرده و میزان تولید روزانه دو خودروساز بزرگ کشور بین 800 تا 1200 دستگاه بود که بخش عمده ای از تولیدات نیز ناقص بوده و به کف پارکینگ خودروسازان منتقل می شد، به همین دلیل در مقطعی خودروهای دپو شده در کف پارکینگ خودروسازان حتی به بیش از 200 هزار دستگاه رسید.

رحمانی گفت: این در حالی بود که در همان ایام برای بیش از یک میلیون دستگاه خودرو از سوی خودروسازان تعهد ایجاد شده بود و همچنین به طور همزمان شاهد تحریم ها به صورت کاملا هدفمند بودیم.

وی اضافه کرد: در همان شرایط خاص این صنعت، یک همت والایی در این حوزه شکل گرفت و برنامه جامع اصلاح صنعت خودرو با همکاری خود دست اندرکاران این صنعت اعم از انجمن های تخصصی و تشکل های مرتبط و همچنین برخی دانشگاه ها، تدوین شده و در دستور کار قرار گرفت.

تولید روزانه بیش از 4 هزار دستگاه خودرو در کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: عمده ترین توجه در برنامه اصلاح صنعت خودرو موضوع افزایش تولید در آن مقطع بود و امروز شاهد آن هستیم که فقط در یکی از شرکت های اصلی خودروساز و با وجود برخی محدودیت های به کارگیری نیروها به سبب شیوع کرونا، باز هم روزانه بیش از 2 هزار دستگاه خودرو تولید روانه بازار می شود و البته مجموع آمار تولیدات دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور هم اکنون بیش از 4 هزار دستگاه خودرو در روز است.

رحمانی شرح داد: امسال برنامه های ویژه ای نیز در این حوزه داریم و بر خلاف تصور عده ای بابت وجود مسائلی خاص در راستا تولید کشور، شخصا اعتقاد دارم که توان لازم برای افزایش تولید در صنعت خودرو وجود دارد و به همین دلیل از همه شرکت های خودرو سازی خواسته ایم برنامه سال 99 خود را ارائه کنند.

وی گفت: در دوره جدید تحریم ها یکی از اتفاقات مهم در صنعت خودرو توجه به توان داخلی در تامین قطعات بود و یکی از آثار مهم آن موضوع اشتغال افراد در این صنعت بود، در سال 97 انجمن قطعه سازان در نامه ای از بیکاری حدود 280 هزار نفر در صنعت قطعه سازی کشور خبر داد که بعد از تمهیدات اتخاذ شده و افزایش تیراژ تولید خودرو، همین انجمن در نامه ای دیگر گفت نه تنها 280 هزار نفر مربوط به کار خود بازگشته اند بلکه 40 هزار نفر جدید نیز در این صنعت بکارگیری شده اند.

افزایش سهم داخلی سازی در خودروهای تولیدی کشور

رحمانی تاکید کرد: در خودروهای تولیدی فعلی کشور سهم ساخت داخل بیشتر شده و با توجه به برنامه ریزی اجرا شده و طبق برنامه تا سال 1400، حدود یک میلیارد و 400 میلیون دلار از واردات انواع قطعات صنعت خودرو باید داخلی سازی شود.

وی اضافه کرد: سال گذشته و در سایه یک کار جهادی نهضت ساخت داخل در دستور کار همه عزیزان مجموعه صنعت کشور قرار گرفته و ما از برآورد دستیابی به دو میلیارد دلار داخلی سازی انواع قطعات و تجهیزات به رقمی بیش از 3 میلیارد و 400 میلیون دلار رسیدیم که متناسب با آن عدد داخلی سازی صنعت خودرو نیز از پیش بینی های موجود جلوتر بوده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز در تأمین نیاز بازار خودرو با یک نیاز واقعی و یک تقاضای غیر واقعی و مقطعی نیز روبرو هستیم که به عنوان نمونه در سال گذشته تعداد تقاضای خودروی کشور بیش از 6 میلیون دستگاه بوده که در عمل مصرف واقعی خودرو این رقم نیست و دلایل خاص خود را دارد.

رحمانی شرح داد: ما با حفظ فرایند مثبت تولیدات خودرویی، توانستیم تا حد زیادی این حجم از تقاضا را مدیریت کنیم، هم اکنون ظرفیت تولید خودروی کشور دو میلیون و 200 هزار دستگاه است که به همین دلیل از تمامی خودروسازان درخواست کردیم تا آنجا که ممکن است از این ظرفیت استفاده کنند.

ضرورت تولید یک میلیون و 200 هزار خودرو برای مدیریت بازار

وی ادامه داد: برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو حداقل تولیدات خودرویی کشور باید حدود یک میلیون و 200 هزار دستگاه باشد و طبق برنامه ریزی اجرا شده جای امیدواری است که فرایند تولیدات این صنعت در سال 99 تا از سال 98 نیز بهتر شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت شرح داد اولویت نخست ما در این صنعت توجه به ساخت داخل است و در گام بعدی باید حتما افزایش تیراژ تولیدات در دستور کار قرار گیرد.

رحمانی با اشاره به برنامه اصلاح ساختار شرکت های بزرگ خودروسازی کشور گفت: در قالب این برنامه فعال سازی سرمایه های راکد این دو شرکت که حتی می تواند در قیمت تمام شده خودرو نیز عامل موثری باشد در حال پیگیری جدی است و مقرر شده این دو شرکت اموال و املاک غیر تولیدی و شرکت های تابعه خود را واگذار کنند.

رحمانی ادامه داد: ظرفیت های لازم در صنعت خودروسازی کشور وجود دارد تا انتظاری که مردم از این صنعت دارند به خوبی برآورده شود و کافی است تصمیمات به جا و درست در این حوزه اتخاذ شود و کما اینکه در این مدت و در خصوص حذف فعالیت برخی از شرکت های چند لایه در این بخش صنعتی کشور اقدام کردیم و خوشبختانه دستگاه های نظارتی و حتی قضائی نیز در این خصوص به کمک ما آمده و گام های موثری نیز برداشته شده است.

وی شرح داد: در بسکمک از بخش های مختلف صنعتی کشور پیشرفت های خوبی حاصل شده و به عنوان نمونه در همین شرایط شیوع کرونا شاهد جهش تولید در انواع اقلام بهداشتی در سطح کشور بودیم که امروز علاوه بر تأمین نیازهای کشور در آستانه صادرات این اقلام نیز قرار گرفته ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از یک واحد مردمی تولید ماسک بهداشتی در تبریز گفت: ما به جز یک قلم کالا که در مقطعی مجبور به واردات بودیم در سایر کالاها و ملزومات بهداشتی خوشبختانه میزان تولید، نیاز کشور را تأمین کرده است.

وزیر صمت اضافه کرد: باید روی تنوع محصولات صنعت خودروی کشور بیش از این کار کنیم و این نیاز بازار مصرف است و حتما باید مورد توجه قرار گیرد.

پساکرونا فرصتی برای صنعت کشور

رحمانی با اشاره به شیوع کرونا در سطح جهان شرح داد: این اتفاق در ایجاد فرصت های جدید همکاری با برخی از کشورها مؤثر واقع خواهد شد و با این حال در تامین برخی اقلام اساسی هم محدودیت هایی برای کشور ایجاد خواهد کرد که در این خصوص در حال برنامه ریزی و تحلیل دقیق شرایط هستیم.

وی تاکید کرد: پساکرونا به صورت ویژه در حوزه صنعت می تواند تبدیل به یک فرصت شود و باید به دقت مطالعه و رصد قرار گیرد.

وزیر صنعت معدن و تجارت شرح داد: دشمنان کشورمان در سایه تحریم های تحمیلی خود منتظر تعطیلی واحدهای صنعتی ما بودند که امروز برخلاف این تصور نه تنها تعطیلی نداشتیم بلکه واحدهای ما شاهد افتتاح طرح های توسعه خود نیز هستند و این بسیار ارزشمند است و باید این فرایند به جد و با تمام قدرت تداوم یابد کما اینکه در همین شرایط تعداد زیادی از طرح های آماده بهره برداری و قابل افتتاح موجود هستند و در سال جهش تولید آنها را مورد بهره برداری قرار خواهیم داد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 10 تیر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1091

به "تولید روزانه 4 هزار خودرو در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید روزانه 4 هزار خودرو در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید