تأثیر استرس و افسردگی بر موفقیت روش های یاری باروری زنان

به گزارش 10 از 10، محققان پژوهشگاه رویان با همکاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان پژوهشی را انجام دادند که نشان می دهد اضطراب، استرس و افسردگی زنان نابارور هیچ ارتباطی با میزان موفقیت در روش های یاری باروری ندارد.

تأثیر استرس و افسردگی بر موفقیت روش های یاری باروری زنان

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، زنانی که از روش های یاری باروری استفاده می نمایند به علت مسائل باروری و عدم اطمینان از موفقیت روش های درمانی، معمولاً مضطرب و دچار استرس هستند. اضطراب، استرس و افسردگی خصوصیاتی هستند که ممکن است سلامت افراد را تحت تأثیر قرار دهند.

گروهی از محققان پژوهشگاه رویان از جمله بهناز نوید، سامان معروفی زاده و دکتر رضا سامانی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و دانشگاه گیلان، پژوهشی را به منظور آنالیز اثر اضطراب، استرس و افسردگی بر میزان موفقیت روش های یاری باروری طراحی کردند. در این پژوهش 142 زن مبتلا به ناباروری مورد آنالیز قرار گرفتند. متوسط بارداری در زنان شرکت نماینده در این پژوهش 26.8 درصد بود.

نتایج این پژوهش که در مجله بین المللی BMC Research Notes به چاپ رسیده است، نشان داد با آنالیز سن، مدت زمان ناباروری و علت ناباروری هیچ رابطه معنی داری میان میزان موفقیت روش های یاری باروری با استرس، اضطراب و افسردگی پیدا نشد.

زنان با سن بالا و زنان دارای بیش از یک مشکل باروری، میزان باروری کمتری نسبت به درصد کلی داشتند که منشأ فیزیولوژیک داشته و ارتباطی با عوامل اضطرابی نداشت.

بر اساس اعلام پژوهشگاه رویان، در مجموع نتایج این پژوهش نشان داد، اضطراب، استرس و افسردگی زنان اثر معنی داری بر میزان موفقیت روش های یاری باروری ندارد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 295

به "تأثیر استرس و افسردگی بر موفقیت روش های یاری باروری زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأثیر استرس و افسردگی بر موفقیت روش های یاری باروری زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید