20 تا 30 سالگی؛ برترین سنین بارداری

به گزارش 10 از 10، تنظیم خانواده روشی برای توانمندسازی خانواده هاست برای اینکه آگاهانه و آزادانه به تعداد دلخواه فرزند داشته باشند؛ به شکلی که سلامت مادر و کودک و خانواده در پی این توانمندی ارتقا یابد. این هفته می خواهم از منافع تنظیم خانواده کمی بیشتر بگویم. شاید دانستن بعضی نکات، انگیزه و پی گیری شما را در استفاده از روش ها بیفزاید.

20 تا 30 سالگی؛ برترین سنین بارداری

20 تا 30 سالگی؛ برترین سنین بارداری

نویسنده:دکتر محمد اسلامی

تنظیم خانواده روشی برای توانمندسازی خانواده هاست برای اینکه آگاهانه و آزادانه به تعداد دلخواه فرزند داشته باشند؛ به شکلی که سلامت مادر و کودک و خانواده در پی این توانمندی ارتقا یابد. این هفته می خواهم از منافع تنظیم خانواده کمی بیشتر بگویم. شاید دانستن بعضی نکات، انگیزه و پی گیری شما را در استفاده از روش ها بیفزاید. محدود کردن بارداری ها به برترین دوره های سنی برای بارداری و به تاخیر انداختن اولین بارداری تا دوره سنی مناسب، در خانم هایی که در سنین بسیار پایین ازدواج می کنند، می تواند از بسیاری از بیماری ها و مرگ های دوران بارداری پیشگیری کند.

برترین دوره سنی برای بارداری 20 تا 30 سال است. خانم هایی که در دوره سنی 15 تا 19 سالگی زایمان می کنند، به ویژه خانم های با سن کمتر از 17 سال با خطرات بیشتری از بیماری و مرگ ناشی از پیامدهای بارداری، از جمله قرار گرفتن در معرض خطر بیشتر ابتلای به مسمومیت دوران بارداری بوده که می تواند به خطرهای زیاد و حتی مرگ زن باردار منجر گردد.

با سرمایه گذاری برای تنظیم خانواده می توان از بارداری در سنین پایین و هم خطرات آن، پیشگیری نمود. مرگ ناشی از بارداری و زایمان در خانم هایی که در دوره سنی 40 تا 44 باردار می شوند، 5 برابر خانم هایی است که در دوره سنی 20 تا 30 سال باردار می شوند. از دلایل این مساله، افزایش بیماری ها با افزایش سن است، بنابراین خانم هایی با سن بالای 35 سال می توانند با استفاده از خدمات تنظیم خانواده خود را از رویارویی با خطر بارداری های در این سنین محافظت کنند.

زیاد شدن تعداد بارداری ها می تواند برای سلامت مادر و کودک خطرناک باشد. بعد از زایمان های سوم و چهارم، احتمال خطرات در پی بارداری ها به شدت افزایش می یابد. افزایش مرگ مادران پس از زایمان چهارم یا بیشتر، 5/1 تا 3 برابر احتمال مرگ مادر پس از زایمان دوم یا سوم است. با افزایش تعداد بارداری ها، خطر خون ریزی های هنگام زایمان، پارگی رحم یا بیماری های کلیه زیاد می گردد. مرگ مادر یکی از دردناک ترین حوادث برای هر خانواده بوده و سبب پاشیده شدن کانون خانواده خواهد شد.

آمار های سراسر دنیا نشان دهنده این است که وقتی استفاده از روش های مطمئن تنظیم خانواده در هر جامعه ای افزایش می یابد، تعداد سقط ها و مرگ مادران در پی سقط کاهش خواهد یافت. وقتی یک خانم تمایلی به بارداری نداشته باشد، فراهم کردن خدمات تنظیم خانواده و استفاده درست و مرتب از روش های پیشگیری از بارداری باعث می گردد که این فرد بتواند از خود در مقابل خطراتی که بارداری و زایمان می تواند در پی داشته باشد، محافظت کند. در کشورهای در حال توسعه، 25 درصد از موارد مرگ مادران، ناشی از مسائل ناشی از بارداری و زایمان است.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 مهر 1400 بروزرسانی: 6 مهر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1919

به "20 تا 30 سالگی؛ برترین سنین بارداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 تا 30 سالگی؛ برترین سنین بارداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید