پیام یک ایرانی از تاجیکستان به یحیی

به گزارش 10 از 10، مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به اتمام رسید و تکلیف تیم های راه یافته به مرحله بعدی معین شد. به همین دلیل پرسپولیس، باید در دور دوم به ملاقات تیم استقلال تاجیکستان برود. آرش اکبری لژیونر فوتبال ایران در کشور تاجیکستان و باشگاه فَیضکند است. این بازیکن 30 ساله که سابقه حضوری 2 ساله در تاجیکستان را دارد به طور مبسوط درباره حریف تیم یحیی گل محمدی صحبت کرد.

پیام یک ایرانی از تاجیکستان به یحیی

آرش اکبری اطلاعات جالبی را درباره فوتبال تاجیکستان و باشگاه استقلال ارائه نموده که خواندنش خالی از لطف نیست:

استقلالی ها فکر نمی کردند صعود نمایند

خود تاجیکستانی ها و طرفداران استقلال فکر نمی کردند که بتوانند در اولین حضور از گروه خود صعود نمایند. آن ها نهایتا روی سه یا چهار یا نهایتا 6 امتیاز حساب نموده بودند، ولی خوش شانسی در کنار عملکرد خوبی که داشتند باعث شد تا به دور بعدی برسند. نباید فراموش کنیم که استقلال تاجیکستان تیم ناشناخته ای برای آسیا بود و همین مساله هم یاری حال آن ها بود. تیم ها تا به خودشان آمدند تا استقلال را بشناسند، چند امتیاز را از دست دادند. در بازی اول استقلال مقابل نماینده امارات به تساوی رسید. سپس این تیم به مصاف آ جی اِم کا رفت که در آن مسابقه تیم ازبکستانی، چون خیالش از برد راحت بود به چند مهره اصلی خود استراحت داد، اما بعد از اینکه سه بر یک عقب افتادند تازه متوجه شدند که بازی راحتی در پیش ندارند، ولی دیر شده بود. در نهایت استقلال به شگفتی ساز این رقابت ها تبدیل شد. بازهم تکرار می کنم که همه تاجیکی ها فکر می کردند برای اولین بار حضوری آبرومندانه داشته باشند، ولی بازی ها را به خوبی پشت سر گذاشتند و بالاتر از الهلال صدرنشین شدند. حالا خیلی از طرفداران و مردم تاجیکستان در صفحات مجازی به خوشحالی می پردازند و حتی امیدوارند تا به مراحل بالاتر راه پیدا نمایند و حتی از سد پرسپولیس بگذرند.

استقلال تاجیکستان همان تیم ملی تاجیکستان است

بیشتر بازیکنان استقلال دوشنبه در تیم ملی عضویت دارند. به جز چند لژیونری که در کشور های دیگر مثل بلغارستان دارند، شاکله و استخوان بندی تیم ملی از همین تیم استقلال تشکیل شده است. ستاره و کاپیتان استقلال هم علیشیر جلیلوف است. او سابقه بازی در لیگ برتر روسیه را دارد. رستم یتیموف دروازه بان این تیم هم در تیم ملی تاجیکستان عملکرد بسیار خوبی دارد. چهار لژیونر هم در استقلال بازی می نمایند که 2 نفر در خط دفاعی هستند. در نهایت می توان گفت که استقلال تاجیکستان همان تیم ملی تاجیکستان است. تیم ملی تاجیکستان در دور مقدماتی جام جهانی هم نتایج خوبی گرفته است.

امیدوار شده اند که پرسپولیس را شکست دهند

جایگاهی که فوتبال ایران دارد خیلی محترم است و در این چند سال که من اینجا حضور داشته ام همواره با احترام خاصی از فوتبال ایران صحبت می نمایند. تاجیک ها می دانند و می گویند که کلاس فوتبال ایران خیلی بالا است. آن ها می گویند که باید خیلی بهتر باشند تا بتوانند با ایران رقابت نمایند. حالا که به پرسپولیس خورده اند در صفحات مجازی خیلی امیدوار شده اند که پرسپولیس را شکست دهند. شناخت بسیار خوبی از پرسپولیس دارند و می دانند که این تیم چقدر قدرتمند است و در فینال آسیا حضور داشته است. مطمئنا سبک بازی استقلال به مراتب در بازی برابر پرسپولیس تغییر خواهد نمود. یقین داشته باشید که با تمام وجود مقابل پرسپولیس به میدان می فرایند.

برای خودم هم عجیب بود که استقلال تاجیکستان قرمزپوش است

وقتی اولین بار به تاجیکستان آمدم برای خود من هم بسیار عجیب بود. آن ها بهترین تیم تاجیکستان هستند. اولین بازی که از آن ها دیدم ملاقات بین استقلال و خوجند بود. یک تیم قرمزپوش بود و تیم دیگر آبی. تیم قرمز خیلی بهتر کار کرد و به گل رسید و بازی را در نهایت برد. بعد از بازی تازه متوجه شدم تیمی که قرمز به تن نموده، استقلال بود. با توجه به شناختی که از استقلال داریم فکر می کردم استقلال تاجیکستان هم آبی پوش است، اما اینطور نبود.

استقلال، خط حمله زهردار و خطرناکی دارد

همه تیم های عظیم مثل بارسا و رئال هم نقطه ضعف دارند. گلر استقلال همانقدر که خوب است روی کار با پا مشکل دارد. در خط دفاعی 2 بازیکن اوکراینی دارند که روی توپ های هوایی بسیار خوب هستند، اما روی توپ های زمینی کمی مشکل دارند و روی پرس با توجه به نحوه بازی پرسپولیس ضعف دارند. در خط میانی اوضاعشان کمی بهتر است، اما بازهم مقابل بازیکنان پرسپولیس ضعیف تر هستند. در خط حمله تیم خطرناک و زهرداری هستند و اگر پرسپولیس آن ها را دست کم بگیرد بدون شک به مشکل خواهد خورد.

تاجیکی ها دل شیر دارند؛ آن ها را دست کم نگیرید

فوتبالیست هایی که در تاجیکستان هستند با جان و دل و قلبشان بازی می نمایند. به قول افشین قطبی آن ها دل شیر دارند. من در بازی های تیم استقلال و تیم ملی تاجیکستان این مساله را به وضوح دیدم. فرقی ندارد که با کدام تیم بازی دارند. هر چه دارند را ارائه می نمایند. فکر می کنم پرسپولیس باید خیلی حواسش به این تیم باشد و با تمرکز به مصاف استقلال برود. اگر این تیم را دست کم بگیرند به مشکل می خورند. امیدوارم در نهایت تیمی که شایسته باشد به مرحله بعدی برسد. توصیه من به یحیی گل محمدی عزیز همین است. به هیچ وجه استقلال تاجیکستان را دست کم نگیرید و گول اظهار نظر های مطرح شده مبنی بر اینکه پرسپولیس با تیم راحتی بازی دارد را نخورند. استقلال بیشتر روی حفظ نتیجه و گل نخوردن تمرکز دارد و در ادامه با بازیکنان سرعتی اش به ضد حملات دل خوش می نماید. به نظرم استقلال می تواند حریف سختی برای پرسپولیس باشد.

پرسپولیس باید در چمن مصنوعی و در حضور تماشاگران بازی کند

چمن استادیوم استقلال، مصنوعی است. همین مساله می تواند برای پرسپولیس کمی کار را سخت کند، چون روی چمن طبیعی عادت دارد. شرایط کرونایی در اینجا بسیار خوب است و مشکل خاصی وجود ندارد. بازی ها با تماشاگران برگزار می گردد. الان هفته پنجم هستیم و مسابقات را در حضور طرفداران برگزار می کنیم. بدون شک در بازی با پرسپولیس استادیوم پر می گردد و این به جذابیت بازی خواهد اضافه کرد. امیدوارم تا آن موقع شرایط در کشور خودمان هم مساعد گردد و مردم به استادیوم ها بیایند. تاجیکستان میزبان خوبی برای این مسابقه خواهد بود و از تجهیزات خوبی برخوردار است.

تاکتیک استقلال، دفاع در زمین خودی و استفاده از اشتباهات حریف و ضدحملات است

استقلال با سه دفاع مرکزی و 2 مدافع کناری به مصاف رقبا می رود. آن ها سه هافبک و 2 مهاجم دارند. به هیچ عنوان سه مدافع مرکزی این تیم نفوذ نمی نمایند. فقط به هنگام ضربات ایستگاهی 2 مدافع اوکراینی اضافه می شوند. 2 مدافع کناری به عنوان فول بک در ضد حمله ها اضافه می شوند. در بازی با الهلال 2 گل توسط مدافع راست زده شد. تاکتیک آن ها دفاع در زمین خودی و استفاده از اشتباه حریف و ضد حملات است. در مرحله گروهی هم دیدیم که این تیم روی همین تاکتیک ها به گل رسید. به جز 2 بازیکن اوکراینی هم که درباره شان صحبت کردم یک مهاجم هلندی دارند که اصالتا ترکیه ای است. در 2 بازی اول این بازیکن فیکس بود، اما بعد از آن مصدوم شد و به طور کامل دیگر به میدان نرفت. او مهاجم سرعتی و فرصت طلبی است. یک بازیکن ژاپنی هم در ترکیب دارند که متمایل به سمت راست است، اما چون مصدوم بود زیاد به میدان نرفت. مطمئنا تا بازی با پرسپولیس این تیم بیشتر تقویت خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1733

به "پیام یک ایرانی از تاجیکستان به یحیی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیام یک ایرانی از تاجیکستان به یحیی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید