مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی کشور از مبداء چین ارزیابی می شوند

به گزارش 10 از 10، معاون بهداشت وزارت بهداشت در جریان بازدید از دفتر مراقبت بهداشتی مرزی واقع در فرودگاه امام خمینی (ره) بیان کرد: تمام مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی کشور از مبداء چین، تحت ارزیابی قرار می گیرند.

مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی کشور از مبداء چین ارزیابی می شوند

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، علیرضا رئیسی گفت: برای غربالگری ورودی مسافرین از دستگاه های تب سنج استفاده می گردد. با توجه به علایم بیماری از جمله بیماری های تنفسی که بیشتر با تب، تنگی نفس، سرفه معین هستند، در بدو ورود مسافران ورودی از چین مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی اضافه نمود: در این فرودگاه مسافران گروه هدف، یعنی مسافران کشور چین که از طرف سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام شده است وارد می شوند، بنابراین هنگام ورود این مسافران با دستگاه هایی مثل تب سنج که یک دستگاه خیلی ساده برای غربالگری اولیه هست، چناچه مسافری تب، سرفه و تنگی نفس شده باشد مورد ارزیابی قرار می گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: افراد را بر اساس شدت بیماری و علائم آن از بقیه جدا می نمایند، توضیحات لازم را به آن ها می دهند و همکاران ما آن ها را به پزشکی که در فرودگاه مستقر است ارجاع می دهند. مانند همین اقدامات به مناسبت های مختلف مثل برنامه حج، اربعین و یا احیانا اگر نوعی بیماری در هر جای جهان شیوع پیدا نموده باشد، برای مسافران انجام می گردد. پزشک نیز معاینات تکمیلی را انجام داده، توضیح حالی از آن ها می گیرد و این افراد به دو دسته تقسیم می شوند.

وی ادامه داد: اگر علائم بیمار خیلی خفیف باشد و نگران نماینده نباشد، ضمن اینکه این افراد در سامانه ثبت می شوند، تا دو هفته به وسیله محل اسکان شان اگر هتل باشد یا هر جای دیگر، تحت مراقبت قرار می گیرند. ضمن این که آموزش های خودمراقبتی هم به آن ها داده می گردد. اگرچنانچه علائم هشدار در فرد طی اقامت پیدا شد، می تواند مراجعه کند تا اقدامات بعدی برای او انجام گردد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت توضیح داد:، اما اگر فردی علائم شدیدتری داشته باشد توسط پزشک و آمبولانس مستقیما به بیمارستانی که از قبل مشخص شده ارجاع داده می گردد. آن بیمارستان دارای اتاق های ایزوله تنفسی است و فردی که دچار بیماری شدید هست تحت مراقبت قرار می گیرد.

رئیسی گفت: به طور خاص برای بیماری کرونا ویروس دو نوبت تست پی سی آر به فاصله 24 ساعت انجام می دهیم. اگر هر دو تست منفی باشد به این معنی است که فرد دچار این نوع بیماری نیست و می تواند ترخیص گردد، ولی همچنان تحت مراقبت واقع شده است.

وی بیان داشت: تب فقط یک علامت است، ما به خاطر اینکه حساسیت را بالا ببریم فردی که علائم تب، سرفه یا بدن درد داشته باشد را شناسایی می کنیم و آزمایشات تکمیل می نماید که کرونا ویروس در فرد وجود دارد یا خیر. چون خیلی از سرماخوردگی ها و شبه آنفلوآنزا نیز همین علائم را دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: امروز یک نمونه داشتیم که یک فرد اصالتا افغانستانی، ولی تبعه چین علائم مختصری داشت که به بیمارستان ارجاع دادند و آنالیز ها نشان داد یک سرماخوردگی ساده داشته است و مرخص شد.

رئیسی اضافه نمود: خوشبختانه در کشور تا به امروز هیچ گزارشی از بیماری کرونا ویروس نداشته ایم. اینکه افراد با علامت تب یا سرفه را تحت معاینه قرار می دهیم فقط به خاطر رعایت احتیاط است وگرنه وجود این علائم در فرد لزوماَ نشاندهنده کرونا ویروس نیست.

وی ادامه داد: در تمام فرودگاه ها بین المللی کشور تیم های آماده بهداشت مرزی حضور دارند. اما بر اساس دستورالعمل بهداشت جهانی چکاپ مسافرانی تاکید شده که از چین وارد کشور می شوند. سازمان بهداشت جهانی حتی محدودتر نموده و گفته هر مسافری که از شهر ووآن چین می آید را کنترل کنید. ولی در کشور ما تمام مسافرانی که از چین می آیند مورد چکاپ قرار می گیرند.

وی اضافه نمود: از 15 ژانویه 2020 کشور چین چکاپ خروج برای مسافران قرار داده و افرادی که علائم داشته باشند را اجازه خروج نمی دهد. افراد بیماری هم که دیده شده اند در سایر کشورها، قبل از 15 ژانویه از چین خارج شده اند. ما هم به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور طی دستورالعملی اعلام نموده ایم که تمام افراد مشکوک را مورد ارزیابی و آزمایش قرار دهند.

وی در سرانجام ضمن تقدیر از زحمات و همکاری مستمر مدیریت و کارکنان فرودگاه امام خمینی (ره) در راه کنترل بهداشتی مبادی ورودی کشور، تاکید نمود: جای هیچگونه نگرانی نیست و همه موارد تحت کنترل واقع شده است و همکاران بهداشتی ما به صورت 24 ساعته و آماده باش مسافران محترم را کنترل و ارزیابی می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 732

به "مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی کشور از مبداء چین ارزیابی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران ورودی به فرودگاه های بین المللی کشور از مبداء چین ارزیابی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید