فعال کردن متابولیسم بدن با ورزش

به گزارش 10 از 10، ایسنا نوشت: پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی (UT Southwestern Medical Center) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان دریافته اند که تنها انجام یک ورزش می تواند متابولیسم بدن افراد را برای چند روز فعال نگه دارد.

فعال کردن متابولیسم بدن با ورزش

مطالعه جدید دانشمندان مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی می تواند انگیزه ای برای ورزش در افراد ایجاد کند. این تحقیق نشان داده است که انجام تنها یک تمرین می تواند تاثیر مثبتی بر فعالیت نورون ها در مغز داشته باشد که متابولیسم بدن را تا دو روز تحت تأثیر قرار می دهند. پژوهشگران در این تحقیق بر روی یک مجموعه از نورون ها در مغز به نام شبکه مغز ملانوکورتین (melanocortin brain circuit) تمرکز نموده بودند.

ملانوکورتین ها مجموعه ای از هورمون های پپتید شناخته شده برای یاری به تنظیم غذای بدن هستند و دو نوع نورون در ترشح ملانوکورتین نقش دارند؛ نورون های POMC و نورون های AgRP .

برای ارزیابی اینکه فعالیت ورزشی چگونه بر روی این دو نوع نورون تاثیر می گذارد، پژوهشگران فعالیت مغز موش ها را پس از فعالیت های مختلف بدنی اندازه گیری کردند. یافته ها نشان داد تمرین 60 دقیقه ای بر روی تردمیل منجر به تغییر فعالیت نورون های ملانوکورتین در موش ها شد و این فعالیت تا دو روز ادامه داشت. آنها دریافتند پس از انجام تمرین، فعالیت نورون های POMC افزایش می یابد و این عمل سبب کاهش اشتها و کاهش سطح قند خون می گردد و این در حالی است که فعالیت نورون های AgRP کاهش می یابد. تحقیقات پیشین نشان داده بود که فعالیت بیش از حد نورون های AgRP می تواند سوخت و ساز بدن را کاهش دهد و اشتها را افزایش دهد.

اگر چه این مطالعه تاکنون تنها بر روی حیوانات آزمایش شده، اما پژوهشگران بر این باورند که این ورزش در سیستم مغزی انسان ها نیز عملکر مشابهی دارد، اما برای اثبات آن انجام آزمایشات بیشتری احتیاج است.

این مطالعه در مجله Molecular Metabolism منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 173

به "فعال کردن متابولیسم بدن با ورزش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعال کردن متابولیسم بدن با ورزش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید