شناسایی یک رگ خونی جدید در استخوان ها!

به گزارش 10 از 10، پژوهشگران اخیرا یک رگ خونی جدید را در استخوان ها کشف نموده اند که به درمان التهاب مفاصل یاری می نماید.

شناسایی یک رگ خونی جدید در استخوان ها!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از دیلی میل، نوع جدیدی از رگ های خونی در استخوان های ما توسط دانشمندان دانشگاه دویسبورگ اسن(University Duisburg-Essen) آلمان کشف شده است.

مویرگ های تازه کشف شده ترنس-کورتیکال(trans-cortical vessels) نام دارند و پژوهشگران طی آزمایش ها دریافتند که این مویرگ در موش ها از بخش پوسته سخت استخوان ها عبور می نماید. آنها دریافتند که این مویرگ ها نقش مهمی در خون رسانی به استخوان ها ایفا می نمایند.

این مویرگ ها همچنین با انتقال سلول های ایمنی از مغز استخوان به قسمت زخمی بدن به عنوان میانبر نیز عمل می نمایند.

دانشمندان هنگام تجزیه و تحلیل بدن انسان، دریافتند که انسان ها نیز رگ های خونی مشابهی در استخوان های بزرگتر بدن دارند.

محققان امیدوارند که در آینده یافته های آنها منجر به توسعه درمان های جدیدی خواهد شد که از این جریان برای درمان بیماری های التهابی مانند آرتروز استفاده خواهد شد.

دکتر ماتیاس گونزر(Matthias Gunzer)، یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: کشف یک ساختار جدید در بدن واقعا غیر منتظره بود و درباره این رگ در هیچ کتابی در قرن 21 گفته نشده بود.

دانشمندان این مطالعه یک نشانگر فلورسنت را به استخوان های بلند موش ها تزریق کردند.

استخوان های بلند، سخت و متراکم هستند و باعث ایجاد قدرت برای حرکت می شوند. به عنوان مثال استخوان ران یکی از استخوان های بلند بدن انسان است.

سپس دانشمندان استخوان ها را توسط یک میکروسکوپ فلوئورسانس و اشعه ایکس آنالیز شدند. یک میکروسکوپ فلوئورسانس، نوعی میکروسکوپ نوری است که در آن از فلوئورسانس و فسفرسانس برای مطالعه ویژگی های مواد آلی یا معدنی استفاده می گردد.

نتایج نشان داد که استخوان های بلند در موش ها با اکسیژن و مواد مغذی صدها مویرگ جدید کشف شده در سراسر کل استخوان تامین می شوند.

هنگامی که محققان به بخش کوچکی از استخوان ران بدن انسان نگاه کردند، پیروز به کشف یک رگ خونی ضخیم تر شدند، اما معین نیست که آیا این رگ های خونی نیز سلول های ایمنی را حمل می نمایند یا خیر.

پروفسور گونزر نیز حتی در این آزمایشات شرکت کرد و به مدت شش ساعت زیر یک اسکنر نهاده شد تا از پاهای خود تصویربرداری کند.

این مویرگ های کشف شده، غشاهای داخلی و خارجی را که اطراف استخوان ها قرار دارند را به یکدیگر متصل می نمایند.

دانشمندان بر این باورند که این مویرگ ها نقش مهمی در انتقال خون به داخل پوسته سخت استخوان دارند. این رگ خونی در سلول های ایمنی به وفور یافت می شوند.

برای درک بهتر این رگ خونی پژوهشگران همچنان به مطالعه درباره آن می پردازند.

یافته های این پژوهش در مجله Nature Metabolism منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 203

به "شناسایی یک رگ خونی جدید در استخوان ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی یک رگ خونی جدید در استخوان ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید