بردن گوشی به رختخواب؛ ممنوع

به گزارش 10 از 10، اگر عادت دارید شب ها با خودتان گوشی به رختخواب ببرید بهتر است این عادت خود را ترک کنید.

بردن گوشی به رختخواب؛ ممنوع

به گزارش خبرنگاران، با وجود اینکه چشم دوختن به صفحه تلفن همراه یا تبلت الزاما نمی تواند منجر به آسیب های چشمی دائمی گردد، اما چشم ها را خسته و حساس می نماید.

در واقع نگاه کردن طولانی مدت به صفحه موبایل می تواند باعث خشکی چشم ها و حتی تاری دید گردد. استفاده از تلفن هوشمند در رختخواب و نور ناشی از آن باعث می گردد که ترشح ملاتونین (هورمون خواب) در بدن دچار اختلال گردد.

در نتیجه به سختی به خواب می رویم و زمانی که از خواب بیدار می شویم، بدن شارژ و با انرژی نیست. توصیه می کنیم قانون 20 -20 -20 همواره در ذهنتان بماند، یعنی اگر مجبور هستید به مدت 20 دقیقه به صفحه تبلت، رایانه یا اسمارت فون چشم بدوزید، باید به مدت 20 ثانیه به چشم ها استراحت دهید و به چیز دیگری در فاصله 20 قدمی تان (فاصله شش متری) نگاه کنید. بعلاوه ضروری است که موبایل را با فاصله مناسبی از چشم ها و هم سطح آنها نگه دارید.

اگر عاشق این هستید که قبل از خواب در صفحات مجازی چرخی بزنید و یا تا دیروقت پای تلویزیون می نشینید بدانید که خوابتان به طور جدی آشفته خواهد شد. چرا؟ به علت اینکه تلفن های هوشمند، لپ تاپ، تبلت دارای نور آبی هستند و برای مغز این نور شبیه نور روز است.

در واقع نور آبی باعث کاهش هورمون ملاتونین می گردد. این هورمون روی ریتم خواب شبانه روزی تأثیر می گذارد و انتظار می رود مقدار آن در زمانی که آماده خواب می شوید افزایش پیدا کند.

شما می توانید در طول روز تلویزیون نگاه کنید و یا با گوشی همراه خود سرگرم بشوید اما اگر همین کارها را شب انجام دهید این کار مغز شما را تحت تأثیر قرار می دهد. به طوری که مغز تصور می نماید خورشید طلوع نموده و به این ترتیب به خواب رفتنتان به سختی صورت می گیرد.

منبع: تبیان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1825

به "بردن گوشی به رختخواب؛ ممنوع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بردن گوشی به رختخواب؛ ممنوع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید