اندیشکده، آمریکا منشاء بحران ناتو و اروپا است

به گزارش 10 از 10، یک اندیشکده معروف اروپایی با انتقاد شدید از سیاست های اختلاف انگیز آمریکا در روابط دو سوی اقیانوس اطلس، حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را دردسر اصلی پیمان ناتو می داند.

اندیشکده، آمریکا منشاء بحران ناتو و اروپا است

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل 10 از 10، اندیشکده شورای روابط خارجی اروپا که مقر آن در لندن است و در هفت پایتخت اروپایی دفتر دارد در مقاله ای نوشت: هر چند که به نظر می رسد مقصران اصلی در شرایط بوجود آمده در اتحاد نظامی ناتو و دردسرسازان برای این سازمان پیمان آتلانتیک (اطلس) شمالی، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه باشند، اما این بحرانی آمریکایی است.

در این مقاله با اشاره به اوضاع فعلی ناتو، آمده است: بی تفاوتی آمریکا در قبال تعهداتی که ذیل اتحاد با این سازمان نظامی فراآتلانتیک ملزم به اجرای آنها شده، این اتحاد را به کما فرو برده و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا همچنان بزرگترین دردسر ناتو به شمار می رود.

بحران فعلی که در این اتحادیه نظامی بوجود آمده بیشتر از آن که یک بحران فرانسوی و یا ترکیه ای باشد، سرمنشأ آن آمریکا به شمار می رود و یک بحران کاملا آمریکایی است. از سوی دیگر، حتی اگر ترامپ هم در تنش فعلی بوجود آمده میان فرانسه و ترکیه بر سر ناتو دخالت نمی کرد، باز هم این اتفاقات را می توان ناشی از اقدامات گذشته رئیس جمهور آمریکا قلمداد کرد که منجر به رخداد چنین آسیب جدی به بدنه این پیمان نظامی دو سوی اقیانوس اطلس شده است.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر ماکرون با متحد آمریکایی روبرو است که به اعتقاد او به اروپا پشت نموده و همچنین با اروپایی که حاضر به کنار آمدن با تغییرات در داخل آمریکا نیست. اردوغان نیز برداشتش از رئیس جمهور آمریکا، به عنوان فردی است که به راحتی می توان نظراتش را تغییر داد؛ شخصی که وقتی درباره حمله به شمال سوریه با ترکیه به توافق برسد، حتی با متحدان خود در ناتو مشورت نیز نخواهد کرد.

بنابراین، بحران فعلی در این اتحاد را می توان نوعی بحران آمریکایی تلقی کرد که البته تمام آن برای متحدان اروپایی آمریکا، پدیده ای نسبتاً جدید است. بازیگر اصلی ناتو که نقطه ثقل آن نیز به شمار می رود، دیگر به اندازه کافی به این اتحاد نظامی ایمان ندارد تا هزینه های دیپلماتیک و نظامی لازم برای حفظ آن را بپردازد.

این اندیشکده اروپایی در ادامه این احتمال را مطرح می نماید که شاید رئیس جمهور آمریکا این بار کوشش نکند تا با یک توییت ناامیدنماینده دیگر، بیش از پیش از احتمال به نتیجه رسیدن این اجلاس ناتو بکاهد، اما به هر حال وضعیت فعلی ناتو به لشکر شکست خورده ای می ماند که اوضاع اسفناک و پرهرج و مرج آن دیگر بهبود نخواهد یافت.

شورای روابط خارجی اروپا در ادامه مسبب اصلی این بحران را دونالد ترامپ معرفی می نماید و معتقد است که حل این بحران آمریکایی ناتو نیازمند یک واکنش جدی و جدید از جانب اروپا خواهد بود و اگر نوعی چانه زنی جدید اتفاق نیفتد تا بی تفاوتی آمریکا را جبران کند، این اتحاد نظامی از وضعیت کمای فعلی رهایی نخواهد یافت و هرگز احیا نخواهد شد و شاید تا ابد در وضعیت مرگ مغزی که گرفتار آن شده باقی بماند.

افزایش درگیری و تنش اعضای ناتو با ترکیه می تواند وضعیت فعلی را بدتر کند و آنکارا را نیز به مدار روسی یا چینی پرتاب کند. بنابراین اعضای اروپایی ناتو اگر به دنبال بهبود شرایط هستند باید به دنبال راهی باشند تا برای ترکیه نیز جایگاهی ایجاد نمایند که این کشور به ناتو ملحق گردد هر چند که هرگز همانند گذشته کوشش نخواهد کرد تا در جهت تحقق اهداف مدنظر ناتو حرکت کند و البته بسیار بعید به نظر می رسد که رئیس جمهور فعلی آمریکا کوچکترین گامی برای ترسیم مسیری بردارد که بتواند نتیجه دیپلماتیک مثبتی برای ناتو در پی داشته باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 623

به "اندیشکده، آمریکا منشاء بحران ناتو و اروپا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، آمریکا منشاء بحران ناتو و اروپا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید