آیا ناسا جهنم را یافته است؟

به گزارش 10 از 10، در حالی که تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا آخرین مراحل تست خود پیش از شروع به کار را پشت سر می گذارد، دانشمندان آماده می شوند تا برای اولین بار از نزدیک به یک ابر زمین سوزان در فاصله 50 سال نوری نگاه نمایند.

آیا ناسا جهنم را یافته است؟

به گزارش یورونیوز، این سیاره که 55 خرچنگ ای (55 Cancri e) نام دارد، چنان نزدیک به ستاره خورشید مانند خود می چرخد که شرایط سطح آن می تواند به معنای واقعی کلمه همان جهنم داغی باشد که در کتب مقدس توصیف شده اند: در شرایطی همواره سوزان.

ناسا می گوید مطابق داده های به دست آمده این سیاره فراخورشیدی که دو برابر زمین قطر دارد در فاصله کمتر از 1.6 میلیون کیلومتری از ستاره خود واقع است، یعنی حدود یک بیست و پنجم فاصله ای که عطارد فوق العاده داغ از خورشید ما دارد.

به گفته دانشمندان دمای سطح این سیاره از نقطه ذوب سنگ های معمولی بالاتر است در نتیجه برآورد می گردد روی آن اقیانوسی از گدازه وجود داشته باشد.

ناسا در بیانیه خود گفته است: اگر بخواهیم شرایط این سیاره را با زمین مقایسه کنیم، باید گفت این سیاره چنان به ستاره اش نزدیک است که یک سال کامل آن فقط چند ساعت طول می کشد. به سبب نیروی گرانش شدید ستاره، یک نیمکره سیاره همواره روز و نیمکره دیگر در تاریکی مطلق به سر می برد. نزدیکی زیاد باعث می گردد سنگ ها آغاز به ذوب شدن نمایند و اقیانوس هایی از گدازه جریان داشته باشد.

ناسا می گوید چیزی شبیه به این سیاره در منظومه شمسی ما وجود ندارد. این سیاره در سال 2004 برای اولین بار کشف شد و اخترشناسان تا کنون به بخار آب در جو آن برنخورده اند.

از جمله مسائلی که دانشمندان امیدوارند با نگاه دقیق تر تلسکوپ جیمز وب کشف نمایند این است که آیا این سیاره در حالت جزر و مدی قفل شده و یک طرف آن همواره رو به ستاره است؟ یا به گونه ای می تواند بچرخد که روز و شب را ایجاد کند.

پیشتر نماهای اولیه از تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا نشان داده بود اتفاقی مرموز در این سیاره در حال وقوع است، چرا که داغ ترین نقطه آن بخشی نبود که مستقیماً در برابر ستاره قرار داشت. ناسا می گوید یک فرضیه این است که این سیاره دارای جوی پرتلاطم است که کانون گرما را به اطراف منتقل می نماید.

فرضیه دیگر این است که 55 خرچنگ ای برای ایجاد روز و شب می چرخد اما این چرخش به نحوی است که تبعاتی کابوس وار ایجاد می نماید. به این معنی که سطح سیاره در طول روز گرم، ذوب و حتی تبخیر می گردد و لایه بسیار نازکی از جو را تشکیل می دهد. در غروب اما بخارات سرد و متراکم شده و قطرات گدازه ای را باعث می شوند که روی سطح آغاز به باریدن می نمایند.

انتظار می رود تلسکوپ فضایی جیمز وب که چندی پیش به فضا پرتاب شد در تنها چند هفته آینده به طور کامل عملیاتی گردد و اولین رصد خود را تا تابستان سال جاری انجام دهد. دانشمندان می گویند این تلسکوپ قادر به تشخیص وجود جو در سیاره های فراخورشیدی است.

مطابق اعلام سازمان فضایی آمریکا سال اول تلسکوپ جیمز وب به مطالعه 55 خرچنگ ای و سیاره بدون جو LHS 3844 b اختصاص خواهد یافت تا دانشمندان درک بهتری از تکامل سیارات سنگی مانند زمین پیدا نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 18 تیر 1401 بروزرسانی: 18 تیر 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2200

به "آیا ناسا جهنم را یافته است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ناسا جهنم را یافته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید