تور یونان ارزان: آکروپولیس ، گشت و گذار زیر سایه ستون های تاریخ آتن

به گزارش مجله 10 از 10، یونان سرزمینی پر از افسانه و روایت هایی است که ما را با فلسفه، هنر و معماری پیوندی عمیق می دهد. در تاریخ این کشور از گذرگاه حکومت پادشاهان مختلف آثار بسیاری خلق شد. آثاری چنان شگفت انگیز که شاید در نگاه اول حتی در باور نگنجند. یکی از این آثار آکروپولیس آتن است.شهری رفیع که خود به تنهایی خالق هزار افسانه است و شکوه آن آنقدر چشم گیر و دلفریب است که هر مخاطبی را با خود به عمق قصه ها و خیال ها می برد و در این گشت و گذار بسیاری از داستان های تاریخی را بازگو می نماید.

تور یونان ارزان: آکروپولیس ، گشت و گذار زیر سایه ستون های تاریخ آتن

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

در این مطلب خبرنگاران راهی آتن می شویم و گوش می سپاریم به تاریخی که در زیر ستون های آکروپولیس به روایت نشسته است.

آکروپولیس ، سرزمینی پر از زیبایی

آکروپولیس در زبان یونانی به معنای شهر رفیع یا دژ شهر است. در تاریخ شهرهای بسیاری بر این شیوه معماری بنا شدند اما یکی از پر اهمیت ترین آن ها همین آکروپولیس آتن است که به تنهایی پرچم دار این شیوه شهرسازی شده است و وقتی نامی از آن ها بر زبان می آید قبل از هر چیز همین بنای آتنی به فکر می رسد.

آکروپولیس آتن بر فراز تپه ای آهکی بنا شد که دیدی کامل از محیط اطراف به ساکنان خود می داد و کاربردی نظامی داشت. این اثر در طول تاریخ دستخوش حوادث و تغییرات فراوانی شد و در زمان های مختلف بر آن افزوده یا از آن کاسته شد.

بشر و حضورش در آکروپولیس

غار پنتلی

اگر بخواهیم در مورد اولین فعالیت های بشری در این مجموعه صحبت کنیم، آنالیز های باستان شناسی نخستین حضور بشر را مربوط به دوره نوسنگی در هزاره چهارم قبل از میلاد (بعضی منابع، هزاره ششم قبل از میلاد را ذکر نموده اند) برمی گردد که شواهد، نشان دهنده اشتغال نسل بشر، در غارهای اطراف منطقه تاریخی آتیک بوده است.

دوره دوم این حضور نیز به عصر برنز است که در این زمان موکنایان فرمان روایی می کردند. تمدن موکنای در عصر خود نوعی کاخ در آکروپولیس بنا کردند که به مگارون معروف بوده است. این مگارون درون محیطی محصور بوده و دشمن نمی تواسته به آن دسترسی پیدا کند. از دیگر آثار به جا مانده موکنای باید به چاهی که در این تپه کشف شده است اشاره نمود. چنین به نظر می رسد که این چاه نخستین سرچشمه آب در آکروپولیس است.

آکروپولیس و بناهای جادویی اش

با گذشت زمان این مجموعه دیگر تنها یک دژ دفاعی نبود و در آن معابدی ساخته شد که به خدایان شهر تقدیم شوند. این مجموعه حالتی مقدس و آئینی به خود گرفت. هر یک از این معابد که هنرمندانه بنا شده اند نامی متفاوت و کاربردی خاص داشتند. اسامی آن ها پارتنون، ارختیون و معبد آتنا نایک است که در بخش های مختلفی از تپه نهاده شده اند.

  • پارتنون ، معبدی ویژه آتنا الهه شهر آتن است.
پارتنون | آکروپولیس
  • ارختیون، را در مقدس ترین نقطه مجموعه بنا نموده اند تا در آن مراسم های مذهبی که مربوط به آتنا و پوزئیدون(خدای دریا در افسانه های یونانی) برگزار گردد.
ارختیون | آکروپولیس
  • آتنا نایک، این معبد ساختی مدور دارد و بر لبه تپه بنا شده است. در مرکز این معبد مجسمه ای از آتنا نهاده شده و آن را نماد باروری می دانند.
آتنا نایک | آکروپولیس

در این مجموعه معابدی بسیاری بنا شده که در حال حاضری اثر زیادی از آن های باقی نیست و یا معابد تازه جای آن ها را گرفته اند.

جنگ ها و سرگذشت بنای شگفت انگیز آتن

همانطور که بسیاری از موارد در طی تاریخ و عبور از گردنه جنگ ها دستخوش تغییر و ویرانی می گردد و ساختمان ها نیز از این مورد مستثنا نیستند. در جنگ هایی که میان ایران و آتن در گرفت لشکرکشی های ایرانیان آسیب بسیاری بر آکروپولیس وارد کرد و در بخش هایی از این اثر هنرمندانه تنها خرابه هایی از سنگ های درشت باقی ماند.

این ویرانی ها به مدت 33سال به همان صورت باقی ماند تا اینکه پس از ظهور ژنرال پریکلس فعالیت هایی در راستای بازسازی و بازسازی این بنا شروع شد و جنب وجوشی بزرگ در آتن به وجود آمد.

پس از آن بود که عصر طلایی آتن مانند خورشیدی تابان بر ویرانه های این شهر تاباید. این دوره در میان سال های 430 تا 460 قبل از میلاد ادامه داشت. در این زمان بود که بناهای بسیاری در آکروپولیس تغییر کردند.

حکومت ها و تغییرات بنا

در روزگار حاکمان بعدی نیز این فرایند ادامه پیدا کرد و مجموعه مدام در حال بازسازی بود. در ایام حاکمیت مسیحیان و رومیان نیز این مکان از جایگاه ویژه ای برخوردار بود تا آنکه از هراس حمله دشمنان آکروپولیس ماهیت نظامی پیدا کرد و جایی شد تا مردم شهر در جنگ ها در امان باشند.

در زمانی که روم شرقی قدرت پیدا نموده بود پارتنون تبدیل به کلیسا شد. این کلیسا ویرجین ماری نام داشت اما بالافاصله پس از مستقر شدن حکومت عثمانی، این مجموعه تبدیل به مقر فرماندهی شد و در دل آن مسجدی بنا کردند. در نهایت با انفجاری که در 1687 میلادی به وسیله ونیزی ها در این مکان رخ داد آسیب هایی جدی به بنا و تزئینات آن وارد شد.

بناهایی که در نزدیکی شهر دژ قرار دارند

همانطور که ذکر شد در دوره های مختلف بخش هایی بسیاری در این مجموعه بنا شد. در ادامه به معرفی این بناها می پردازیم.

  • تئاتر دیونی سوس بنایی است که در دامنه تپه نهاده شده است و می توان گفت یکی از اولین بناهایی است برای تماشا نمایش و… ساخته شده است.
  • ایوان سرپوشیده یومینز یکی دیگر از تماشای های این تپه باستانی است.
  • بنای دیگر ودئون پریکلس است که با ساختار مدور خود بسیاری از بینندگان را جلب می نماید. این اثر را ژنرال پریکلس بنا کرد اما در قرن اول پیش از میلاد در آتش جنگ سوخت و سپس آن را بازسازی کردند.

موزه آکروپولیس و نجات این مجموعه

پیش از اینکه آثار سردرگم این بنا یک جا و در موزه تازه آکروپولیس نگهداری شوند. بخشی از آن ها در روزگار عثمانی به موزه بریتانیای لندن منتقل شدند. این اثر ارزشمند با هزینه هنگفت 15 میلیون دلاری سازمان جهانی یونسکو مرود بازسازی نهاده شد تا سلامت و زیبایی خود ار مجددا به دست بیاورد. این مجموعه هر ساله حدود سه میلیون نفر بازدید کننده دارد و ارزش و زیبایی آن جهانگیر است.

اگر شما اطلاعات بیشتری در مورد این اثر دارید برای ما خبرنگاران ی ها بنویسید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 13 مرداد 1401 بروزرسانی: 13 مرداد 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2226

به "تور یونان ارزان: آکروپولیس ، گشت و گذار زیر سایه ستون های تاریخ آتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: آکروپولیس ، گشت و گذار زیر سایه ستون های تاریخ آتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید