پتوی های ضدمیکروب و کُندسوز تولید شد

به گزارش 10 از 10، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت دانش بنیان تولید کننده پتوهای هواپیما، پتویی از جنس پلی استر-اکریلیک آنتی باکتریال حاوی نانوذرات تولید کرده است که می تواند به ارتقای سلامت مسافران در پروازها و خطوط هوایی کمک کند. این پتوها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشند.

پتوی های ضدمیکروب و کُندسوز تولید شد

معمولاً پتوهای مورد استفاده در خطوط هواپیمایی، شسته و مجدداً استفاده می شوند. در برخی موارد این پتوها از مواد قابل بازیافت نیز ساخته شده و بعد از مصرف برای بازیافت فرستاده می شوند.

اغلب موارد بعد از استفاده از پتوهای خطوط هوایی، آن ها در یک سیستم خشک شویی صنعتی شسته می شوند. این پتوهای سبک که قابلیت گرم کنندگی مناسبی دارند معمولاً از پارچه هایی با جنس مرغوب بافته می شوند چرا که لازم است بارها و بارها شسته شوند.

این پتوها ممکن است در حین استفاده توسط مسافران، باکتری و میکروب هایی جذب کنند که در حین شستشو از بین نرفته و موجب ایجاد بیماری در مسافران بعدی شوند.

برای کمک به رفع این مشکل، یک شرکت دانش بنیان پتوی آنتی باکتریالی تولید کرده که در آن از پارچه پلی استر- اکریلیک استفاده شده است. این پتوهاحاوی نانوذراتی بوده که منجر به ایجاد خاصیت ضدمیکروبی در این پتو شده است. در واقع حضور این نانوذرات، که سطح فعال زیادی نسبت به حجم شان دارند با باکتری ها واکنش داده و آن ها را غیر فعال می کنند.

باکتری ها از یک آنزیم برای جذب اکسیژن و زنده ماندن استفاده می کنند. استفاده از این نانوذرات، باعث غیرفعال شدن عملکرد این آنزیم و در نتیجه کاهش دریافت اکسیژن می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1739

به "پتوی های ضدمیکروب و کُندسوز تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پتوی های ضدمیکروب و کُندسوز تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید